olainfarm
Foto: LETA

Pērn rudenī viena no trim Valērija Maligina mantiniecēm pārņēma kontroli pār farmācijas rūpnīcas "Olainfarm" kontrolpaketi un nomainīja uzņēmuma vadību. Viņa no lemšanas izslēdza pārējās akcionāres, kas tagad jauno vadību vaino aizdomīgos darījumos, par ko Finanšu policija sākusi kriminālprocesu. Irinas Maliginas ieceltie menedžeri ieguvuši ietekmi politiskā līmenī. Jurists un "Olainfarm" padomes loceklis Mārtiņš Krieķis biedē ar Krievijas specdienestu interesi par "Olainfarm" un mantas dalīšanas procesā aicina iesaistīties Latvijas drošības dienestus, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Uzņēmējam Valērijam Maliginam piederēja gandrīz 70% "Olainfarm" akciju. Testamentā viņš savus īpašumus novēlēja trīs meitām. Līdz pagājušā gada rudenim mantojumu pārvaldīja viņa vecākā meita Irina Maligina. Kad pienāca laiks akcijas sadalīt, Irina Maligina izmantoja iespēju nomainīt "Olainfarm" vadību, lai nodrošinātu kontroli bez pārējām mantiniecēm. Par padomes vadītāju viņa iecēla advokātu Pāvelu Rebenoku, bet par padomes locekli – juristu Mārtiņu Krieķi.

Kopš tā laika pārējās mantinieces – Maligina meita Nika Saveļjeva un nepilngadīgās meitas Annas Emīlijas māte Signe Baldere-Sildedze – cīnās par savu akciju daļu. Viņām bija aizdomas, ka no uzņēmuma aizplūst nauda. Februāra beigās Baldere-Sildedze vērsās VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē, lūdzot izmeklēt iespējamus fiktīvus darījumus, kas varētu būt notikuši, kopš "Olainfarm" kontrolē Irinas Maliginas uzticības personas.

VID uzsāka kriminālprocesu par iespējamu naudas atmazgāšanu, kurā zem lupas nonāca pārskaitījumi uz ārvalstīm par mārketinga un konsultāciju pakalpojumiem.

Arī bankai šie pārskaitījumi likās aizdomīgi, un tā nosūtīja ziņojumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas kontroles dienestam. Dažas dienas pēc VID izmeklēšanas sākšanas Irinas Maliginas ieceltais "Olainfarm" padomes loceklis dienestam un citām iestādēm iesniedza satraucošu informāciju. Krieķis neatklāj, kādu informāciju sniedzis, taču "Nekā personīga" zināms, ka viņš apgalvo, ka VID amatpersonas saņēmušas 100 000 eiro kukuli par kriminālprocesa sākšanu, un tas darīts valstij bīstamu personu interesēs. Šī ziņa nosūtīta arī Valsts drošības dienestam.

Pēc Krieķa iesnieguma saņemšanas no VID sāktā kriminālprocesa atcelta izmeklētāja, un izmeklēšanas materiālus tagad pārbauda prokuratūra. Pierādījumu par kukuļa piedāvāšanu vai pieņemšanu Krieķim nav, bet efekts ir panākts – "Olainfarm" darījumu pārbaude ir apstājusies.

Pāvels Rebenoks kļuvis par jaunā ekonomikas ministra Ralfa Nemiro vienīgo ārštata padomnieku. Viņš tagad ticis arī pie labi atalgota darba kā Ekonomikas ministrijas pārstāvis Rīgas brīvostas valdē. Iepriekš Nemiro un Rebenoks strādājuši vienā advokātu birojā.

Arī Uzņēmumu reģistrs kļuvis par Maligina mantinieču cīņu lauku. Maliginam "Olainfarm" akcijas piederēja divējādi. 27% no tām – pa tiešo, bet vēl teju 43% caur citu uzņēmumu – SIA "Olmafarm". Šī firma ir lielākais "Olainfarm" akcionārs.

Kā mantojuma aizgādne Irina Maligina bija arī "Olmafarm" vadītāja. Viņai īpašniekos bija jāreģistrē visas mantinieces, tomēr tas nenotika. Nika Saveļjeva un Signe Baldere-Sildedze Uzņēmumu reģistrā iesniedza lūgumu viņas ierakstīt "Olmafarm" īpašniekos un mainīt vadību. Pēc ilgām apspriedēm Uzņēmumu reģistrs tā arī izdarīja.

Irinas Maliginas puse ar lēmumu nebija mierā – viņas ieceltais padomes vadītājs Rebenoks ieradās Uzņēmumu reģistra administrācijā un centās iekļūt pie galvenās valsts notāres, kas tobrīd bija prom.

Uzņēmumu reģistra lēmumu Irina Maligina apstrīdējusi tiesā, kā arī sūdzējās KNAB. Tomēr pagaidām Saveļjeva un Baldere-Sildedze kontrolē "Olmafarm", un caur šo uzņēmumu – arī vairākumu "Olainfarm". Tur šobrīd padomē turpina strādāt Irina Maligina, kā arī Krieķis un Rebenoks. Nākamajā akcionāru sapulcē 1. aprīlī iekļauts jautājums par padomes maiņu.

Paralēli Irina Maligina centās nodibināt jaunu firmu, uz kuru pārlikt "Olainfarm" akcijas. Tajā tiktu ieguldītas visas "Olmafarm" piederošās akcijas 60 miljonu eiro vērtībā. Dokumenti firmas dibināšanai un akciju ieguldīšanai jau bija iesniegti Uzņēmumu reģistrā, tomēr darījumu pārtrauca pārējo mantinieču juristi.

Krieķis un Rebenoks uzstāj, ka Irina Maligina ir vienīgā, kam rūp uzņēmuma nākotne. To apliecinot tas, ka viņa savas daļas nevēlas pārdot, bet pārējās mantinieces meklējot pircējus. "Nekā personīga" zināms, ka "Olainfarm" piedāvāts Jūlijam Krūmiņam.

Viņš apstiprina, ka kopā ar domubiedriem izveidojis "finanšu grupu", kurā konsultants ir arī savulaik starptautisku skandalozu slavu iemantojušais Grigorijs Lučanskis. Šajā grupā ir arī bijušais "Olainfarm" padomes vadītājs Ivars Kalviņš.

Krieķis un Rebenoks pēc Valērija Maligina nāves pārstāvēja viņa atraitni Elīnu Maliginu. Krieķis, neraugoties uz amatu "Olainfarm" un sadarbību ar citu mantinieci Irinu Maliginu, šādā statusā bija vēl pērnā gada novembrī. Maligina meitas ar Elīnu noslēgušas vienošanos, tomēr Krieķis prognozē, ka atraitne no meitām savu daļu iegūs piespiedu piedziņas ceļā. Advokātu padome advokāta Rebenoka darbībā ētikas pārkāpumus nav saskatījusi, bet Krieķis ir tikai jurists, uz ko augstas ētikas prasības neattiecas.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Pāvels Rebenoks Ekonomikas ministrija Finanšu policija Ivars Kalviņš KNAB Olainfarm Rīgas brīvosta Uzņēmumu reģistrs VID
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form