Ražošanas uzņēmumi aktīvāk nekā pašvaldību siltumapgādes uzņēmumi piesaka kurināmā veida maiņu
Foto: LETA

Esošā un vēl gaidāmā enerģētiskā krīze likusi uzņēmumiem domāt par nepieciešamību pāriet uz citu siltumenerģijas ražošanas veidu. Līdz šim neviens pašvaldību siltumapgādes uzņēmums nav pieteicis izmaiņas piesārņojošās darbības atļaujā, aktīvāk to dara rūpnieciskās ražošanas uzņēmumi, vairumā gadījumu izvēloties pāreju no dabasgāzes uz dīzeļdegvielu, informē Valsts vides dienests.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Valsts vides dienesta (VVD) rīcībā esošie dati liecina, ka par pārmaiņām sadedzināšanas iekārtu darbībā laikus domā un atļauju grozījumus kopš gada sākuma iesnieguši 14 operatori. Līdz šim atļaujas grozītas sešiem komersantiem, astoņiem uzņēmumiem atļauju grozījumi vēl tiek izskatīti. Uzņēmumu vidū - pārtikas rūpniecības, metālapstrādes, ceļu būves u.c. ražošanas uzņēmumi.

"Straujiem soļiem tuvojas jaunā apkures sezona. Tas, ka saskarsimies ar dažādiem izaicinājumiem, jau labu laiku nav noslēpums. Pāreju no dabasgāzes uz dīzeļdegvielas apkures katliem kā risinājumu saskata ne mazums uzņēmumu. Vērtējot dīzeļdegvielas kā kurināmā tvertņu izbūvi, galvenie vides riski, kuri jāņem vērā pirms darbības uzsākšanas, ir iespējams grunts, gruntsūdeņu un virszemes ūdeņu piesārņojums, ja tvertnei vai aprīkojumam rodas noplūde vai sūce. Atļauja vai iekārtas reģistrācija piesārņojošai darbībai ir nepieciešama, izmantojot jebkuru kurināmā veidu bez izņēmuma gadījumiem. Ņemot vērā esošo situāciju, VVD aicina uzņēmumus un pašvaldības pēc iespējas ātrāk iesniegt iesniegumus grozījumu veikšanai piesārņojošās darbības atļaujās," komentē VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

VVD izprot nepieciešamību operatīvi veikt izmaiņas sadedzināšanas iekārtu darbībā, reaģējot uz enerģētisko krīzi. Izpildīt visas darbības izmaiņu veikšanai operatoriem patiešām var būt izaicinoši. Ņemot vērā apstākļus, gadījumā, ja iesniegums ir iesniegts un izmaiņas darbībā jau ir notikušas, tomēr lēmums par grozījumiem atļaujas nosacījumos vēl nebūs pieņemts, VVD nepiemēros Administratīvās atbildības likumā noteiktās administratīvā soda vai citas sankcijas. Visos gadījumos, ja pašvaldību uzņēmumiem vai komersantiem rodas kādas neskaidrības, VVD pauž gatavību konsultēt un kopīgi meklēt risinājumus, kas nodrošina vides prasību izpildi.

Novērots, ka pašvaldības uzņēmumi līdz šim aktīvāk interesējas par apkures granulu uzglabāšanas apjomu palielināšanas iespējām, VVD norāda, ka šai darbībai nav nepieciešamas speciālas atļaujas.

Sadedzināšanas iekārtām ar nominālo ievadīto siltuma jaudu lielāku par 0,2 MW (dīzeļdegvielas jeb mazuta izmantošanas gadījumā, jau sākot no 0 MW) jāsaņem A vai B kategorijas piesārņojošās darbības atļauja vai jāveic C kategorijas reģistrācija. Atļauja sadedzināšanas iekārtu darbībai nevar tikt izdota gadījumos, kad tiek pārsniegti gaisa kvalitātes normatīvi un netiek nodrošināta atbilstība MK noteikumu prasībām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.