Saeima atļauj alkohola tirgošanu internetā
Foto: Shutterstock

Saeima ceturtdien, 3. decembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz atļaut alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību arī internetā, portāls "Delfi" uzzināja Saeimas Preses dienestā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līdz ar grozījumiem noteikti tirgotāju un piegādātāju pienākumi, lai nodrošinātu, ka alkoholiskie dzērieni netiek piegādāti nepilngadīgām personām un tiek ievērotas citas šī likuma prasības.

Latvijā līdz šim alkoholiskos dzērienus bija atļauts tirgot internetā saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu. Tas paredz, ka šāda kārtība ir spēkā līdz dienai, kad stājas spēkā šodien pieņemtais regulējums par alkohola tirdzniecību internetā, bet ne ilgāk kā līdz šā gada 31. decembrim.

Kā informē parlamentā, grozījumi noteic alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē.

Lai atbalstītu vietējos ražotājus, mazajām alkoholisko dzērienu darītavām, kas piegādās internetā iegādātos vai pasūtītos alkoholiskos dzērienus, būs iespējams norēķināties skaidrā naudā. Tāpat mazajām darītavām būs atļauts mazumtirdzniecības tīmekļvietni vai mobilo lietotni reģistrēt tad, ja tajā būs iespējams tiešsaistē veikt pirkuma apmaksu, informē Saeimā.

Tirgotājiem, pārdodot alkoholu arī internetā, būs jāievēro likumā noteiktais aizliegums pārdot un piegādāt alkoholiskos dzērienus no pulksten 22 līdz 8, kā arī aizliegts tos tirgot un piegādāt personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem.

Lai ievērotu likumā noteikto personas vecuma ierobežojumu, alkoholisko dzērienu mazumtirgotājam pirms pārdošanas un samaksas saņemšanas būs jānodrošina pircēja identitātes un vecuma pārbaude, tostarp izmantojot kvalificētus elektroniskās identifikācijas līdzekļus.

Par alkoholisko dzērienu neatļautu mazumtirdzniecību internetā noteikti naudas sodi gan fiziskām, gan juridiskām personām.

Par dzērienu neatļautu mazumtirdzniecību promnešanai vai neatļautu piegādi no pulksten 22 līdz 8 piemēros naudas sodu juridiskās personas darbiniekam — kurjeram vai citam piegādātājam — līdz četrpadsmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no četrpadsmit līdz divsimt astoņdesmit naudas soda vienībām. Vienas naudas soda vienības apmērs ir pieci eiro.

Par alkoholisko dzērienu pārdošanu vai piegādi personai, kura ir jaunāka par 18 gadiem, piemēros naudas sodu juridiskās personas darbiniekam — pārdevējam, kurjeram vai citam piegādātājam — no piecdesmit sešām līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no simt četrdesmit līdz tūkstoš četrsimt divdesmit naudas soda vienībām.

"Delfi" jau rakstīja, ka jau šā gada septembrī Saeima plānoja 2. lasījumā izskatīt grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā.

Parlaments 20. martā pieņēma jaunu likumu "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību" saistībā ar ārkārtējo situāciju, kas tika izsludināta, lai mazinātu Covid-19 izplatību. Covid-19 izplatības mazināšanas nolūkā tika atļauts arī realizēt alkoholiskos dzērienus, izmantojot distances līgumu, jeb pārdot tos internetā.

Ārkārtējai situācijai 9. jūnijā beidzoties, alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecība, izmantojot distances līgumu, tika pagarināta, līdz tiks pieņemti grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā, bet ne ilgāk kā līdz 2020. gada 31. decembrim.

Veselības ministrija sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centra ekspertiem bija veikusi pieejamo statistikas datu analīzi par alkohola apriti un ar alkohola lietošanu saistīto seku izmaiņām 2020. gadā piecu mēnešu periodā no janvāra līdz maijam, portālu "Delfi" iepriekš informēja ministrijā.

Balstoties datu analīzē, pētnieki secina, ka vairāku faktoru kopums ir ietekmējis alkohola patēriņu 2020. gada pirmajos piecos mēnešos, jo ir samazinājies alkoholisko dzērienu apjoms, kas tika nodots patēriņam.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form