Foto: F64
Rīgas domes lēmums slēgt visas galvaspilsētas spēļu zāles nav rīdzinieku interesēs, bet kalpo par mēra Nila Ušakova (S) un partijas "Saskaņa" reitingu celšanas līdzekli pirms gaidāmajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, portālam "Delfi" norādīja Latvijas Spēļu biznesa asociācija (LSBA).

"Azartspēļu nozare atkal tiek izmantota, lai vāktu vēlētāju balsis. Gatavojoties Saeimas vēlēšanām, šo tēmu izmantoja Jaunā konservatīvā partija (JKP), bet tagad ar saukli "Slēgsim visas spēļu zāles Rīgā!" EP vēlēšanām gatavojas Ušakovs," komentēja LSBA padomnieks Arnis Vērzemnieks.

"Tā vietā, lai risinātu rīdziniekiem tiešām aktuālas problēmas, piemēram, bedrainās Rīgas ielas vai milzīgo korupcijas skandālu "Rīgas satiksmē", Rīgas domes vadība ar Ušakovu priekšgalā izvēlas slēpties aiz pseidoproblēmām un bēgt no Rīgas uz siltu vietu EP," turpināja Vērzemnieks.

LSBA uzskata, ka spēļu zāļu slēgšana nav rīdzinieku interesēs, kā arī nepanāks lēmuma mērķi, proti, aizsargāt spēlētājus, jo iedzīvotāji azartspēles varēs turpināt spēlēt četru un piecu zvaigžņu viesnīcās.

Asociācija brīdina, ka Rīgas dome lēmumu pieņēmusi bez apspriedes ar nozari, kā arī bez pētījumiem par iespējamo ietekmi uz sabiedrību un uzņēmējdarbības vidi. LSBA uzskata, ka spēļu zāļu slēgšana aizskars Satversmē nostiprinātās tiesības uz īpašumu, jo komersantiem būs liegts turpināt komercdarbību.

LSBA uzskata, ka 2018. gada nogalē Finanšu ministrijā izstrādātie grozījumi Azartspēļu un izložu likumā, kas nosaka personu tiesības liegt pašiem sev ieeju spēļu zālēs, ir gana efektīvs instruments, kā sevi atturēt no spēlēšanas. "Aizliedzot azartspēļu zāles visā Rīgas teritorijā, Rīgas dome iedzīvotājus pakļauj vēl lielākam atkarības riskam, jo daļa spēlētāju pārcelsies uz nelegālajām azartspēļu vietnēm, kur viņi netiek aizsargāti," prognozē LSBA.

LSBA pārstāv spēļu biznesa nozarē strādājošo uzņēmumu intereses valsts un publiskajā sektorā un tās mērķis ir veicināt Latvijas spēļu biznesa kopējo attīstību un atbildīgu azartspēļu patēriņu. Šobrīd LSBA sastāvā ir 10 biedri, kas ir vadošie uzņēmumi Latvijas spēļu biznesā.

Vēstīts, ka Rīgas dome gatavojas "tuvākajā laikā" slēgt spēļu zāles visā galvaspilsētas administratīvajā teritorijā – gan centrā, gan apkaimēs jeb mikrorajonos. Izņēmums būs četru un piecu zvaigžņu viesnīcas.

Šī nav pirmā reize, kad Rīgas dome lēmusi par spēļu zālēm. Pērnā gada maija kārtējā Rīgas domes sēdē opozīcijas deputāti no JKP centās iekļaut ierosinājumu, kas liegtu visā Rīgas teritorijā atvērt spēļu zāles, izņemot četru un piecu zvaigžņu viesnīcas. Priekšlikums neguva gana plašu deputātu atbalstu, lai nokļūtu sēdes dienaskārtībā.

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas biedru vidū ir astoņas pieczvaigžņu viesnīcas Rīgā, piemēram, "Dome Hotel & Spa", "Grand Palace Hotel", "Grand Hotel Kempinski Riga", "Radisson Blu Rīdzene Hotel" u.c. Četrzvaigžņu viesnīcas Rīgā ir 32, liecina Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas apkopotā informācija.

Jau vēstīts, ka 2017. gada rudenī dome pieņēma lēmumu turpmāko piecu gadu laikā Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonā, kā arī jauktas apbūves teritorijā likvidēt 42 spēļu zāles. Spēļu zāļu īpašnieki par pašvaldības lēmumiem ir vērsušies tiesā.

Šādu soli Rīgas dome spēra, izpildot Augstākās tiesas lēmumu, kas mudināja pašvaldību sakārtot Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritoriju atbilstoši šīs zonas izmantošanas un apbūves noteikumu prasībām.

Kopš 2001. gada Rīgā nav izsniegta neviena atļauja atvērt jaunu spēļu zāli.

Latvijā azartspēļu kompāniju ieņēmumi no azartspēlēm pagājušajā gadā pieauguši par 11,7% salīdzinājumā ar 2017. gadu un bija 277,701 miljons eiro, liecina Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas apkopotie dati.

Tostarp visvairāk ieņēmumu 2018. gadā azartspēļu kompānijas guvušas no azartspēļu automātiem – 216,923 miljonus eiro, kas ir par 8,6% vairāk nekā gadu iepriekš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!