'Tīrīga' vēlas koncesijas līguma investīciju sadaļas saistību izpildes atlikšanu
Foto: Shutterstock

Atkritumu biznesa AS "Tīrīga" valde ir nosūtījusi paziņojumu Rīgas domei par koncesijas līgumā noteikto saistību veikt investīcijas Rīgas atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūrā izpildes atlikšanu. Saistību izpildes atlikšanu "Tīrīga" vēlas noteikt līdz brīdim, kad beigsies valdības noteiktā ārkārtas situācija pilsētā, teikts paziņojumā medijiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Rīga ir starp Eiropas valstu galvaspilsētām ar salīdzinoši vāji attīstītu atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūru. Tas, savukārt, ir novedis pie tā, ka šobrīd Rīgā tikai 10% no mājsaimniecību radītajiem atkritumiem tiek pārstrādāti. Lielākā problēma – ja iedzīvotāji nešķiro atkritumus uzreiz, lielu īpatsvaru pēc tam vairs nevar izmantot. Ņemot vērā, ka Latvija ir apņēmusies līdz 2025. gadam pārstrādāt vismaz 50%, ir skaidrs, ka bez investīcijām Rīgas pilsētas atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūrā nevarēs iztikt, tomēr esošajā situācijā, kad ir apturēta koncesijas līguma sadaļa par atkritumu izvešanu un ir liela tiesiskā nenoteiktība, mēs nevaram veikt jaunas investīcijas," sacījis "Tīrīga" valdes priekšsēdētājs Guntars Levics.

"Tīrīga" arī ir aicinājusi Rīgas domes Mājokļu un vides departamentu uz tikšanos, lai izvērtētu esošo situāciju un runātu par iespējamiem risinājumiem.

"Privātās-publiskās partnerības modelis ir pasaulē plaši izmantota alternatīva tradicionālajam publisko investīciju modelim, nodrošinot to, ka privātais partneris nāk ar savu kapitālu, savukārt publiskais partneris veic projekta uzraudzību. AS "Tīrīga" nākamo 20 gadu laikā būtu bijis jāveic investīcijas daudzu desmitu miljonu eiro apmērā, veidojot mūsdienu prasībām atbilstošu infrastruktūru. Redzot pēdējo nedēļu notikumus, prognozēju, ka nebūs uzņēmumi, kas vēlēsies veikt šādas investīcijas, ja tiks pieņemts lēmums par uzņēmuma darbības apturēšanu," turpina Levics.

Saskaņā ar koncesijas līgumu "Tīrīga" ir jāizveido pazemes konteineru tīkls Vecrīgā, jāizveido 12 šķiroto atkritumu savākšanas laukumi, 2500 savākšanas punkti un 1000 konteineru nojumes Rīgā, kā arī visa līguma darbības laikā jānodrošina jaunas, videi draudzīgas 80 atkritumu izvešanas mašīnas pilsētā, kuru vecums nav lielāks par 8 gadiem.

Konkurences padome (KP), pamatojoties uz aizdomām par iespējamu dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizlieguma pārkāpumu, ierosināja pārkāpuma lietu pret Rīgas pilsētas pašvaldību un "Getliņi Eko". Lai lietas izpētes laikā atkritumu apsaimniekošanas tirgū Rīgā saglabātu konkurenci, KP pieņēma lēmumu noteikt pagaidu noregulējumu, kas tostarp aptur noslēgto koncesijas līgumu.

Valdība 11. septembrī izsludināja ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā.

Saskaņā ar valdības rīkojumu, Rīgas dome organizēja sarunu procedūru, kuras laikā trīs no četriem līdzšinējiem atkritumu apsaimniekošanas operatoriem - SIA "Clean R", "Eco Baltia vide" un "Lautus" - piekrita turpināt nodrošināt pakalpojumu sniegšanu. Kopumā šie trīs operatori līdz šim nodrošināja atkritumu apsaimniekošanu 96% Rīgas teritorijas, kā rezultātā šo uzņēmēju klientiem nemainās ne pakalpojuma tarifs, ne arī citi nosacījumi.

Savukārt atkritumu apsaimniekotāja SIA "Pilsētvides serviss" līdz šim apsaimniekotos 4% Rīgas teritorijas no šodienas apkalpos uzņēmumi "Clean R" un "Eco Baltia vide". "Clean R" apkalpos juridiskās personas, bet "Eco Baltia vide" – privātmāju īpašniekus. Arī šiem iedzīvotājiem ierastā sistēma nemainīsies un uzņēmēji pakalpojumu nodrošinās par līdzšinējām cenām. Arī jauni līgumi šiem iedzīvotājiem jāpārslēdz nav.

AS "Tīrīga" publiskais partneris ir "Getliņi Eeko", kas nodrošina publiskās un privātās partnerības projekta uzraudzību un vietas atkritumu laukumu izveidei. Savukārt privātais partneris ir SIA "CREB Rīga", ko dalībai publiskās-privātās partnerības konkursā izveidojuši divi vides pakalpojumu sniedzēji - SIA "Clean R" un SIA "Eco Baltia vide". LETA iepriekš ziņoja, ka "Getliņi EKO" ir noslēdzis 686,3 miljonu eiro vērtā Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas publiskās-privātās partnerības procedūru un par konkursa uzvarētāju atzinis "CREB Rīga". Atbilstoši publiskās-privātās partnerības procesam konkursa uzvarētājs nodrošinās Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un investīcijas turpmākos 20 gadus.

Jūnija sākumā "Getliņi EKO" un "CREB Rīga" Uzņēmumu reģistrā reģistrēja kopsabiedrību "Rīgas vides pakalpojumi", lai saskaņā ar publiskā iepirkuma rezultātiem Rīgā veiktu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas modernizāciju un ieviestu atkritumu šķirošanas risinājumus. Vēlāk uzņēmuma nosaukums tika mainīts uz "Tīrīga".

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Tīrīga Rīgas dome
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form