Viroterapijas klīniku un 'Rigvir' vaino maldināšanā; uzņēmums saskata nomelnošanas akciju
Foto: LETA

Veselības inspekcija (VI) uzsākusi administratīvo lietvedību par zāļu reklāmas regulējuma pārkāpumiem saistībā ar publikācijām par Latvijā ražoto pretvēža medikamentu "Rigvir". Šajās publikācijās, kā arī paša uzņēmuma mājaslapā medikamentam tiek piedēvēts teju brīnumlīdzekļa statuss, lai gan zāles ir recepšu medikaments, kura reklamēšana tiek stingri regulēta, skaidro iesnieguma autore.

Izvērstā iesniegumā, ko saņēmusi VI un kas datēts ar 26. jūliju, norādīts, ka "pēdējo mēnešu laikā Latvijas un ārzemju medijos aktīvi, un brīžiem vēršoties tieši pie vēža pacientiem, tiek popularizēts melanomas medikaments "Rigvir", kas ir reģistrēts kā recepšu medikaments ar indikācijām vienīgi melanomai".

Tajā tiek lūgts vērtēt, vai nav pārkāpti noteikumi, kas liedz reklamēt zāles, kuru lietošanai nepieciešams ārstniecības personas rakstiski noformēts norādījums. Tāpat iesniegumā VI aicināta pētīt, vai ar "Rigvir" saistītā Viroterapijas centra darbībā nav pieļauti Ārstniecības likuma pārkāpumi.

Iesniegumā minēti vairāki piemēri, pamatojot pārbaudes nepieciešamību. Jaunākais gadījums ir publikācija žurnālā "Ievas Veselība", kurā tiekot apgalvots, ka medikaments "Rigvir" ir efektīvs arī kuņģa un taisnās zarnas, krūts un citiem vēžiem.

"Tiek minēti pacienti, kas atsakās no ķīmijterapijas par labu "Rigvir", un tiek citēts Aldis Rozenbergs kā onkologs, lai gan viņš nav onkologs, nav ārstniecības personu reģistrā un, tāpat kā gandrīz visi intervētie, ir Viroterapijas centra darbinieks," teikts dokumentā.

Viroterapijas centrs piedāvā vēža ārstēšanas metodi, kurā izmanto vīrusu, kas cilvēka organismā atrod vēža šūnas. Kā teikts centra mājaslapā, "šobrīd vēža viroterapijas sektoru pārstāv tikai viens reģistrēts ģenētiski nemodificētu vīrusu saturošs medikaments - "Rigvir"".

Iesniegumā minētas vēl vairākas tā autores skatījumā maldinošas vai recepšu medikamentu reklamējošas publikācijas, tostarp "Tautas Veselības Avīzē", "Carnikavas vēstīs", "Dienas Biznesā".

Attiecībā uz Viroterapijas centra darbību iesnieguma autore min to, ka iestāde cenšas aktīvi piesaistīt ārzemju pacientus, kā arī akreditējusi ārvalstu klīnikas darbam ar "Rigvir". Starp šīm klīnikām ir arī kāda iestāde Meksikā - "Hope4Cancer", "kas ir vieta, uz kurieni dodas ASV šarlatāni, lai "ārstētu" vēža pacientus ar ASV aizliegtām, nepierādītām, ārkārtīgi dārgām, neefektīvām un nereti mokošām metodēm un vienlaikus izvairītos no ASV jurisdikcijas, tiesu darbiem un FDA kontroles".

Autore arī norāda uz kādu ziedojumu vākšanas vietni internetā angļu valodā, kur pacienti "lūdz ziedot milzīgas summas "Rigvir" terapijai un cer uz izārstēšanos".

"Īpaši interesanti ir tas, ka liela daļa pacientu "Rigvir" uzskata par adekvāti izpētītu un leģitīmu medikamentu, domā, ka tā nav alternatīvā medicīna, jo "Rigvir" ir reģistrēts ES valstī. Un ir gadījumi, kur kāds pacientiem ir solījis ārstēt pēdējās stadijas olnīcu, urīnpūšļa un krūts vēžus, kas nav minēti ne "Rigvir" zāļu aprakstā, ne man zināmajos pētījumos, ne Dr. Brokānes prezentētajos "Rigvir" klīniskajos gadījumos," teikts iesniegumā.

Holdinga "Rigvir" mārketinga vadītājs Valdis Točs portālam "Delfi" sacīja, ka "te būtu pāragri kaut ko komentēt". "Tas, ko šobrīd varu apstiprināt, ir fakts, ka kaut kāda anonīma sociālo tīklu profila autors ir kādu laiku kolekcionējis dažādus ierakstus, kuros pieminēts "Rigvir", un uzrakstījis iesniegumu Veselības inspekcijai, ar lūgumu veikt pārbaudi. Kamēr neesam saņēmuši oficiālu vēstuli no Veselības inspekcijas, plašāk komentēt šajā anonīmajā iesniegumā paustos apgalvojumus nevaram," viņš atbild.

Lai gan uzņēmums nesniedza komentāru par to, vai ir kāds pamatojums, kādēļ "Rigvir" tiek reklamēts arī citu vēža veidu ārstēšanai, Točam uzsāktajai pārbaudei ir savs skaidrojums: "Bet te ir viena tāda interesanta sakritība – tam paralēli gan sociālajos tīklos šīs pašas personas atbalstītāju lokā, gan masu medijos vērojami aicinājumi kompensēt ļoti dārgas terapijas ar jauniem importa medikamentiem.

Tāpat, analizējot interneta vidē pēdējā laikā publicētos pret uzņēmumu [vērstos] komentārus, pieļaujam, ka šī ir iepriekš plānota un mērķtiecīga "Rigvir" nomelnošanas akcija. Tā varētu būt atbildes reakcija uz "Rigvir" holdinga pēdējā laika panākumiem starptautiskā mērogā."

Pagājušajā nedēļā "Rigvir" holdinga uzņēmums SIA "Latima" ziņoja, ka ieguvis Eiropas Komisijas programmas "Horizon 2020" grantu šī medikamenta komercializācijai Eiropas Savienības tirgū. Pašlaik zāles ir reģistrētas trīs pasaules valstīs – Latvijā, Gruzijā un Armēnijā.

Jautāts, vai, runājot par mēģinājumiem panākt dārgu importa zāļu kompensēšanu, Točs domā Tatjanas Bičukas gadījumu, kurā "Rigvir" un daudzi citi līdzekļi izrādījušies neefektīvi ļaundabīgas melanomas ārstēšanā un viņa lūdza sabiedrību palīdzēt iegādāties medikamentu, ko ieteicis ārstu konsīlijs, viņš atbildēja: "Nē, nerunājam konkrēti par šo gadījumu. Šobrīd tiek veikta situācijas izpēte, tāpēc dotajā brīdī būtu pāragri minēt konkrētus piemērus."

Iesnieguma autore portālam "Delfi" lūdz nepublicēt viņas vārdu, bet atklāj, ka ir "onkoloģiskajā uzskaitē esošs cilvēks, kas jau pusgadu seko līdzi "Rigvir" un Viroterapijas centra aktivitātēm".

Uzņēmuma pārmetumus viņa noraida un apgalvo, ka nav nekādi saistīta ar farmācijas vai medicīnas nozari. "Mans galvenais mērķis ir uz pierādījumiem balstīta veselības aprūpe un pacientu nemuļķošana," viņa atklāj.

Kā liecina "Lursoft" dati, Viroterapijas centrs jeb SIA "Global Virotherapy Cancer Clinic" ir reģistrēts 2008. gadā, klīnika tika atklāta šī gada februārī. Uzņēmuma lielākais īpašnieks (95%) ir SIA "Rigvir", kas pērn apgrozīja 533 tūkstošu eiro un guva 160 tūkstošu eiro peļņu. "Rigvir" lielākais īpašnieks ir Jurģis Auziņš (51%), 40% daļu pieder Ditei Venskus, bet pa 3% katram – Ivaram Kalviņam, Andrejam Nollendorfam un Katrīnai Pumpuriņai. 5% "Global Virotherapy Cancer Clinic" daļu pieder SIA "VVMV", kas ir uzņēmēja un mecenāta Viļa Vītola, viņa ģimenes uzņēmums.

Iepriekš minētais holdinga uzņēmums "Latima", kas pilnībā pieder "Rigvir", pagājušajā gadā apgrozīja 1,25 miljonus eiro un guva 293 tūkstošu eiro peļņu.

Source

DELFI Bizness

Tags

Lasāmgabali Veselības inspekcija
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form