Foto: F64
Valdība otrdien, turpinot darbu pie nākamā gada budžeta, atbalstīja arī izmaiņas likumos, lai ieviestu jau iepriekš atbalstīto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes pieaugumu, "mājokļa nodokļa" dubultošanu, palīgēku aplikšanu ar "mājokļa nodokli" no 2012.gada un iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu.

Valdība plāno nākamgad dubultot "mājokļa nodokli", kura likme pašlaik ir atkarīga no īpašuma kadastrālas vērtības - ēkām ar kadastrālo vērtību līdz 40 000 latu tā ir 0,1% no kadastrālās vērtības, ar vērtību no 40 001 līdz 75 000 latu – 0,2%, ar kadastrālo vērtību virs 75 000 latu – 0,3%. Izmaiņas paredz, ka nākamgad likmes dubultos un tās būs attiecīgi 0,2%, 0,4% vai 0,6% no kadastrālās vērtības. Kopumā valdība cer šādi papildināt budžetu ar 6,87 miljoniem latu.

"Mājokļa nodokli" ieviesa tikai šogad un iedzīvotājiem tas bija jānomaksā līdz 15.novembrim. Pašlaik Latvijas Pašvaldību savienības aplēses liecina, ka pašvaldības nesaņēma aptuveni 30 miljonus latu jeb gandrīz trešdaļu no plānotā NĪN. Valdība otrdien uzdeva arī sagatavot redzējumu "par nekustamā īpašuma nodokļa attīstību", paredzot pašvaldībām lielākās pilnvaras likmju piemērošanai.

Tāpat atbalstīta iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšana no 26% uz 25% un izmaiņas, kas paredz palielināt neapliekamo minimumu no 35 latiem līdz 45 latiem, nodokļu atvieglojumu par apgādībā esošo personu - no 65 uz 70 latiem.

Saskaņā ar valdības iepriekšējo konceptuālo lēmumu, atbalstīta arī PVN likmes palielināšana no 21% līdz 22%, samazinātās likmes palielināšana no 10% līdz 12% un pilnās, nevis samazinātas likmes piemērošana elektroenerģijai, ko izmanto mājsaimniecības.

Tāpat atbalstītas izmaiņas, kas paredz palielināt neapliekamo minimumu no 35 latiem līdz 45 latiem, nodokļu atvieglojumu par apgādībā esošo personu - no 65 uz 70 latiem.

Jau ziņots, ka valdība plāno nākamgad budžetu izdevumus samazināt par 88,8 miljoniem latu, ieņēmumus palielināt par 156,96 miljoniem latu, bet, nepalielinot sociālās apdrošināšanas iemaksas daļu pensiju 2.līmenī, valsts iegūs vēl 44,9 miljonus latu, ko arī plāno ieskaitīt konsolidācijas pasākumos.

Valdības koalīcija vienojās palielināt neapliekamo minimumu no 35 latiem līdz 45 latiem, nodokļu atvieglojumu par apgādībā esošo personu - no 65 uz 70 latiem, bet minimālo algu - no 180 līdz 200 latiem.

Iedzīvotāju ienākuma nodokli plānots samazināt no 26% līdz 25%, bet sociālās apdrošināšanas iemaksas paaugstināt no 33,09% līdz 35%, un pieaugums būs uz darba ņēmēju rēķina – viņi maksās 11% no algas pašreizējo 9% vietā, bet darba devēja daļa nemainīsies.

Tāpat valdība grib palielināt pievienotās vērtības nodokli no 21% uz 22%, bet PVN samazinātās likmes – no 10% uz 12%. Savukārt elektrībai nākamgad plānots piemērot pilnu likmi, nevis samazināto, kā tas ir pašlaik.

Nolemts arī dubultot "mājokļa nodokli". Mājokļa nodokļa likme pašlaik ir atkarīga no īpašuma kadastrālās vērtības - ēkām ar kadastrālo vērtību līdz 40 000 latu tā ir 0,1% no kadastrālās vērtības, ar vērtību no 40 001 līdz 75 000 latu – 0,2%, ar kadastrālo vērtību virs 75 000 latu – 0,3%. Izmaiņas paredz, ka nākamgad likmes dubultos un tās būs attiecīgi 0,2%, 0,4% vai 0,6% no kadastrālās vērtības.

Tāpat valdība iecerējusi citas nodokļu izmaiņas, piemēram, paaugstināt akcīzes nodokli bezalkoholiskajiem dzērieniem, pārveidot ikgadējo transportlīdzekļa nodevu par nodevu un paaugstināt to galvenokārt jaudīgajiem un ekskluzīvajiem trasnportlīdzekļiem, kā arī noteikt "dienesta auto" nodokli kā fiksētu ikmēneša maksājumu..

Valdība turpina saspringtu darbu pie nākamā gada budžeta projekta, kuru cer iesniegt Saeimā jau 7.decembrī. Finanšu ministrijas (FM) sagatavotie priekšlikumi iepriekš paredzēja nākamā gada budžeta konsolidāciju 280 miljonu latu apmērā, par šo skaitli arī panākta vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem. Valsts budžeta deficīts nākamgad nedrīkst pārsniegt 6% no IKP.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!