Ienākumu deklarācija par pērn gūtajiem ienākumiem jāiesniedz no 1.marta
Foto: LETA

Gada ienākumu deklarācija par 2014.gadā gūto ienākumu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) jāiesniedz no šī gada 1.marta, kad būs pieejama EDS, informē VID.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Savukārt papīra formātā gada ienākumu deklarāciju par 2014.gadu VID aicina iesniegt, sākot ar šī gada 2.martu, jo 1.marts ir brīvdiena.

Pirms noteiktā gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas termiņa VID rīcībā var nebūt visa darba devēju un citu ienākumu izmaksātāju informācija, kas nepieciešama, lai VID varētu pilnvērtīgi apstrādāt iesniegtās deklarācijas un precīzi noteikt personai atmaksājamo iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksas summu.

Līdz ar to VID aicina ievērot likumā noteikto deklarācijas iesniegšanas termiņu arī tādēļ, ka arī tām deklarācijām, kuras tiks iesniegtas līdz 1.martam, nodokļa atmaksas termiņš būs trīs mēneši pēc 1.marta.

VID atgādina, ka fiziskajām personām, kuras veic saimniecisko darbību, kā arī individuālo uzņēmumu, tostarp zemnieku un zvejnieku saimniecību īpašniekiem, kuri ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji, gada ienākumu deklarācija par 2014.gadu obligāti jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID EDS no 2015.gada 1.marta līdz 1.jūnijam.

VID aicina arī tās fiziskās personas, kuras neveic saimniecisko darbību, iesniegt deklarāciju ērtāk un ātrāk, izmantojot VID EDS, jo ikviens var kļūt par EDS lietotāju, izmantojot savas internetbankas lietotājvārdu un paroli, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes izsniegto eID viedkarti vai VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centra" izsniegto elektronisko paraksta viedkarti jeb e-parakstu.

Savukārt viedtālruņu un planšetdatoru lietotājus VID aicina izmantot EDS mobilo versiju - "eds.vid.gov.lv", jo arī tajā iespējams iesniegt gada ienākumu deklarāciju, bet attaisnojuma dokumentus - čekus un kvītis pievienot no attiecīgās ierīces galerijām.

VID norāda, ka deklarācijas iesniegšana VID EDS automātiski tiek atspoguļota VID rīcībā esošā informācija par nodokļu maksātāju, proti, nodokļu maksātāja gūtie ienākumi, neapliekamie ienākumi, informācija no kredītiestādēm par veiktajām iemaksām pensiju fondos, informācija no apdrošināšanas sabiedrībām par veiktajām iemaksām par dzīvības apdrošināšanas pakalpojumiem, kā arī no iepriekšējiem gadiem pārnestie attaisnotie izdevumi par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem.

Tādējādi personām, kuras vēlas atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par saņemtajiem ārstniecības, zobārstniecības vai izglītības iegūšanas pakalpojumiem, kā arī veiktajām iemaksām pensiju fondos vai par dzīvības apdrošināšanas pakalpojumiem, attiecīgajā deklarācijas pielikumā jānorāda tikai summa, kas iztērēta par attiecīgajiem pakalpojumiem, un jāpievieno attaisnojuma dokumenti - čeki vai stingrās uzskaites kvītis, tos iepriekš nofotografējot vai ieskenējot.

VID arī atgādina, ka gada ienākumu deklarācija par 2014.gadā gūtajiem ienākumiem laikā no 2015.gada 1.marta līdz 1.jūnijam obligāti jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri veikuši saimniecisko darbību, piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē vai iznomā savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības.

Tāpat deklarācija jāiesniedz tiem iedzīvotājiem, kuri guvuši ienākumus ārvalstīs, tostarp personas, kuras bijušas nodarbinātas uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā 2014.gadā pārsniedza 3600 eiro.

Arī personām, kuras guvušas ienākumus, kuri apliekami ar 10% nodokļa likmi (piemēram, ienākumu no dividendēm, ienākumu no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas), un no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā, jāiesniedz deklarācijā. Tāpat arī iedzīvotāji, kuri guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, tostarp no fiziskām personām saņemti dāvinājumi, kas ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Fiziskās personas, kuras neveic nekāda veida saimniecisko darbību un brīvprātīgi vēlas iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai saņemtu atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem, var iesniegt gada ienākumu deklarāciju par 2014.gadu kopā ar attaisnojuma dokumentiem - čekiem un kvītīm no 2015.gada 1.marta līdz pat 2018.gada 16.jūnijam. Tāpat 2015.gada laikā vēl var pieprasīt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli arī par 2012. un 2013.gadu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.