Saeima konceptuāli atbalsta 2015.gada budžetu
Foto: LETA

Ar 59 balsīm "par", Saeima ceturtdien pēc vairāku stundu ilgām debatēm konceptuāli atbalstīja 2015.gada valsts budžeta projektu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Budžetu pirmajā lasījumā atbalstīja deputāti no koalīcijas partijām, bet "pret" balsoja 30 opozīcijas deputāti.

Tāpat Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja budžetu pavadošos likumprojektus un 2015.-2017. gada vidējā termiņa budžeta ietvara likuma projektu.

Otrajā, galīgajā lasījumā Saeima budžetu plāno atbalstīt 17.decembrī. Priekšlikumus otrajam lasījumam var iesniegt līdz piektdienas pulksten 10.

Finanšu ministrs Jānis Reirs ("Vienotība") debatēs uzsvēra, ka šis ir labākais budžets, kādu šā brīža apstākļos ir iespējams sagatavot, kas izsauca gan deputātu aplausus, gan smieklus. "Budžetu raksturo drošība, sociālā aizsardzība, straujāka ekonomikas izaugsme nekā vidēji Eiropas Savienībā un ienākumu nevienlīdzības mazināšana. Un tas nav maz!," viņš teica. Tāpat Reirs uzsvēra , ka 2015.gada budžets ir veidots atbildīgi un koleģiāli, sadarbojoties ministrijām, sociālajiem partneriem un nozarēm, un ievērojot valsts un sabiedrības intereses. 

Tikmēr opozīcija kritizēja īso laika termiņu, kas paredzēts budžeta pieņemšanai Saeimā. Pēc deputāta Mārtiņa Bondara teiktā, valdošā koalīcija rīkojas bezatbildīgi, uzspiežot 2015. gada valsts budžetu izskatīt "demokrātiskai valstij nepieņemami īsos termiņos" un tas liek šaubīties par budžeta kvalitāti. "Budžeta projekts ir balstīts uz kļūdainiem apsvērumiem un neatbild uz ekonomiskajiem un sociālajiem izaicinājumiem," sacīja deputāts Igors Pimenovs ("Saskaņa").

Jau vēstīts, ka 2015.gada konsolidētā budžeta ieņēmumi paredzēti 7,253 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi – 7,471 miljardu eiro apmērā apmērā. Salīdzinot ar šā gada budžetā plānoto, ieņēmumi plānoti par 209 miljoniem eiro jeb 2,97% lielāki, bet izdevumi pieaugs par 283 miljoniem eiro jeb 3,9%. 

Valsts pamatbudžeta ieņēmumi 2015.gadā prognozēti 5,153 miljardu eiro apmērā, kas ir par 106 miljoniem eiro jeb 2,1% vairāk nekā plānots šogad, savukārt izdevumi plānoti 5,534 miljardu eiro apmērā, kas ir par 211 miljoniem eiro jeb 4% vairāk. 

Valsts speciālā sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi un izdevumi prognozēti attiecīgi 2,31 miljarda eiro un 2,147 miljardu eiro apmērā.

Budžeta deficīts 2015.gadā paredzēts nedaudz lielāks kā šogad – 1% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet turpmākajos gados to plānots samazināt - 2016.gadā līdz 0,9% no IKP, bet 2017.gadā līdz 0,8% no IKP.

Jaunajām politikas iniciatīvām un citiem pasākumiem nākamgad kopumā piešķirts 180,1 miljons eiro, tostarp 161,5 miljoni eiro – ministriju jaunajām iecerēm. Par nākamā gada budžeta prioritāti atzīta sociālā un nacionālā drošība. 

Nākamā gada budžets veidots, prognozējot, ka IKP pieaugs par 2,8%, bet 2016. un 2017.gadā ekonomikas izaugsme tiek prognozēta attiecīgi 3,3% un 3,6% apmērā.

Inflācijai 2015.gadā prognozēts 2,4% pieaugums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.