Foto: Reuters/Scanpix

Piektdien, 6. novembrī, Ministru kabineta (MK) ārkārtas sēdē ir izskatīti Finanšu ministrijas sagatavotie priekšlikumi par nepieciešamajiem atbalsta pasākumu virzieniem Covid-19 radīto ekonomisko seku novēršanai, informē FM.

MK lēma, ka līdz otrdienai, 10. novembrim, jābūt izstrādātiem konkrētiem pasākumiem uzņēmumu un strādājošo atbalstam.

Atbalsta risinājumi jāparedz vairākos virzienos – pasākumi, kurus nepieciešams veikt īstermiņā, nozarēm, kuras tieši ietekmē ārkārtējās situācijas izsludināšana, un pasākumi, kuri plānojami ilgtermiņā.

Paredzams, ka ekonomikas atjaunošanās laika posms varētu būt ilgs, tāpēc būs nepieciešami pasākumi un programmas, lai atjaunotu ekonomiku, piemēram, plašs pārkvalificēšanas programmu klāsts, norāda FM.

"Vidējā termiņa vai ilgtermiņa problēmu risināšanā svarīgākais akcents jāliek uz programmām, kas palīdzētu pārkvalificēties strādājošajiem, kas uz laiku zaudēs darbu, jo saprotams, ka būs nozares, kas tik ātri neatkopsies," preses konferencē atzina finanšu ministrs Jānis Reirs.

Lai nodrošinātu atbalstu gan darba ņēmējiem, gan darba devējiem, kuri Covid-19 rezultātā ir spiesti atrasties dīkstāvē, priekšlikumi paredz atjaunot dīkstāves pabalsta regulējumu un uzlabot to.

Uzņēmumiem, kuriem tiek noteikti ierobežojumi, tiks izstrādāts atbalsts daļēja tiešā finansējuma veidā. "Pavasarī palīdzība uzņēmumiem bija saistīta ar nodokļu atlikšanu, saistību atlikšanu, garantijām un citi šāda veida atbalstu. Atšķirībā no pavasara tagad tiks ieviesta daļēja tiešā uzņēmuma finansēšana, jo atšķirība ir tajā, ka sākās ziemas sezona un komunālo pakalpojumu izmaksas nekur nepazūd, ja uzņēmuma darbība apstājas. Lai noturētu dzīvotspējīgos uzņēmumus un pēc noteikumu atcelšanas tie spētu turpināt darbību, nepieciešams sniegt palīdzību viņiem," sacīja Reirs.

Plāns paredz - ja Covid-19 izplatības dēļ uzņēmējiem būs daļēji vai pilnībā jāaptur saimnieciskā darbība, tiek plānots vērtēt iespēju piešķirt uzņēmējiem atbalstu, lai kompensētu daļu apgrozāmo līdzekļu. Atbalsta instruments būtu atkarīgs no uzņēmuma pilnīgas vai daļējas darbības apturēšanas.

Nolemts, ka atbalsta pasākumus un priekšlikumus detalizēti izstrādās atbildīgās nozaru ministrijas un iesniegs izskatīšanai to nākamajā vadības grupas uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam sanāksmē, pirms tam nodrošinot diskusiju par priekšlikumu saturu un ieviešanu ar nozares organizācijām.

"Ņemot vērā, ka šodien tika apstiprinātas nozares un jomas, ko skars ierobežojumi, tik operatīvi nebija iespējas detalizēti izstrādāt atbalsta pasākumus, tādēļ līdz 10. novembrim ministrija izstrādās konkrētus mehānismus grupām un nozarēm, kuru darbība tiek ierobežota," uzsvēra Reirs.

Vienlaikus vadības grupā uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam pastāvīgi tiks izskatīti nozaru ministriju un nevalstisko organizāciju iesniegti konkrēti priekšlikumi dažādu dzīves situāciju un problēmjautājumu risināšanai, kas radušies Covid-19 izplatības rezultātā. Jāuzsver, ka vadības grupa, atbildīgās nozaru ministrijas, nozaru pārstāvji turpina aktīvu darbu pie atbalsta pasākumu izstrādes un izvērtēšanas. Tāpat paredzēts vienoties arī par kārtību, kādā valsts un pašvaldības solidāri rūpējas par valsts un pašvaldību komersantu atbalstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!