Lietuvā personas dokumenti tiks prasīti visiem alkohola pircējiem
Foto: Shutterstock

Lielākajā daļā Lietuvas veikalu no septembra personas dokumenti būs jāuzrāda visiem alkohola pircējiem neatkarīgi no vecuma – tas paredzēts labas gribas memorandā, ko šonedēļ parakstījuši kompāniju "Maxima LT", "Palink", "Rimi Lietuva", "Norfos mažmena", "Prisma LT", "Aljansas Aibe" un Lietuvas kooperatīvu savienības vadītāji.

Šo iniciatīvu tiks aicinātas atbalstīt arī sabiedriskās ēdināšanas iestādes – bāri, kafejnīcas un naktsklubi. Tirgotāji lēš, ka tas varētu samazināt alkohola pārdošanas apjomus par 10–15%.

Kā skaidrojis Lietuvas tirdzniecības uzņēmumu asociācijas vadītājs Laurīns Vilims, šādam solim ir trīs galvenie mērķi – pirmkārt, pēc iespējas samazināt iespēju nepilngadīgajiem iegādāties alkoholiskos dzērienus, otrkārt, izslēgt cilvēcisko faktoru, kad pircēja vecumu jācenšas noteikt kasierim, un, treškārt, audzināt sabiedrību kopumā, rosinot pircējus uzņemties atbildību par sevi un citiem.

Veselības ministrs Jurs Požela šādu ierosmi vērtējis atzinīgi. "Domāju, ka tas cilvēkiem būs labs iemesls apdomāt, vai viņiem tiešām visu laiku vajadzīga šī alus pudele, šī vīna pudele vai vēl kāds alkoholiskais dzēriens," viņš sacījis.

Ministrs piebildis, ka apsveiktu līdzīgu iniciatīvu arī attiecībā uz tabakas izstrādājumu tirgošanu, bet Vilims atzinis, ka tāds solis pagaidām netiek apsvērts, jo nepilngadīgo smēķēšanu sabiedrība neuztverot ar tik dziļu neapmierinātību kā alkohola lietošanu.

Veikalu tīkla "Maxima LT" ģenerāldirektors Židrūns Valkeris pastāstījis, ka kompānija pirms dažiem gadiem jau mēģinājusi īstenot šādu iniciatīvu, taču toreiz iecere nav izdevusies. Pēc viņa teiktā, tad šo soli varēja uzskatīt par pārsteidzīgu, sabiedrība nebija pienācīgi informēta un neizdevās arī sapulcināt vairākus domubiedrus.

Kā atzinis Lietuvas kooperatīvu savienības "Koops" tīkla vadītājs Raimonds Koreiva, grūti cerēt, ka Lietuvas reģionos un mazpilsētās, kur alkoholisma problēma ir īpaši sasāpējusi, pārmaiņas izdosies panākt viegli. "Nesaprašanās būs visur, (..) bet cita ceļa vienkārši nav," viņš spriedis.

Tags

Lietuva Palink Rimi

Comment Form