Foto: Pixabay

Eiropas Savienība (ES) Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) iesniegusi prasību sākt lietu pret Ķīnu, jo tā liedz ES uzņēmumiem vērsties ārvalstu tiesā, lai aizsargātu un izmantotu savus patentus.

Ķīna ievērojami ierobežo ES uzņēmumus, kam ir tiesības uz svarīgām tehnoloģijām (piemēram, 3G, 4G un 5G), mazinot to iespējas aizsargāt šīs tiesības gadījumos, kad, piemēram, Ķīnas mobilo tālruņu ražotāji nelikumīgi vai bez atbilstošas kompensācijas izmanto šo ES uzņēmumu patentus.

Patentu īpašniekiem, kas vēršas tiesā ārpus Ķīnas, bieži vien Ķīnā tiek piemēroti ievērojami naudas sodi, un tādējādi uz viņiem tiek izdarīts spiediens noteikt tādas licencēšanas maksas, kas ir zemākas par tirgus likmēm.

Šāda Ķīnas politika ļoti kaitē inovācijai un izaugsmei Eiropā un faktiski liedz Eiropas tehnoloģiju uzņēmumiem iespēju izmantot un īstenot tiesības, kas tiem piešķir tehnoloģiskas priekšrocības.

"Mums ir jāaizsargā dinamiskā ES augsto tehnoloģiju nozare – inovācijas dzinējspēks, kas mums nodrošina līdera lomu nākotnes inovatīvo tehnoloģiju izstrādē. ES uzņēmumiem, kuru tehnoloģija tiek izmantota nelikumīgi, ir tiesības vērsties tiesā ar taisnīgiem noteikumiem. Tāpēc mēs šodien sākam PTO konsultācijas," sacīja Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks un tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis.

Kopš 2020. gada augusta Ķīnas tiesas, lai izdarītu spiedienu uz ES uzņēmumiem, kuriem ir augsto tehnoloģiju patenti, un liegtu tiem likumīgi aizsargāt savas tehnoloģijas, izdod aizliegumus sākt vai turpināt tiesvedību citā jurisdikcijā vai tiesā. Lai atturētu Eiropas uzņēmumus no vēršanās ārvalstu tiesās, Ķīnas tiesas arī draud ar lieliem naudas sodiem.

Tādējādi Eiropas augsto tehnoloģiju uzņēmumi, kas cīnās par savām tiesībām, ir nostādīti nelabvēlīgā situācijā. Ķīnas ražotāji šos aizliegumus sākt vai turpināt tiesvedību citā jurisdikcijā vai tiesā pieprasa, lai iegūtu lētāku vai pat bezmaksas piekļuvi Eiropas tehnoloģijām.

Lai rastu risinājumu šajā jautājumā, ES vairākkārt ir vērsusies Ķīnas iestādēs, taču bez rezultātiem. ES uzskata, ka Ķīnas darbības neatbilst PTO Līgumam par intelektuālā īpašuma tiesību komercaspektiem (TRIPS), tāpēc tā ir pieprasījusi konsultācijas PTO.

ES pieprasītās konsultācijas ir PTO strīdu izšķiršanas procedūras pirmais posms. Ja to rezultātā 60 dienu laikā netiks panākts apmierinošs risinājums, ES var pieprasīt PTO izveidot ekspertu grupu, kas lems par šo jautājumu.

Ķīnas Augstākā tautas tiesa 2020. gada augustā nolēma, ka Ķīnas tiesas var aizliegt patentu īpašniekiem sākt vai turpināt tiesvedību citā jurisdikcijā vai tiesā, lai īstenotu savas tiesības uz patentiem. Turklāt Augstākā tautas tiesa nolēma arī, ka rīkojuma pārkāpuma gadījumā var tikt piemērots naudas sods 130 tūkst. eiro apmērā dienā. Kopš tā laika Ķīnas tiesas attiecībā uz ārvalstu patentu īpašniekiem ir pieņēmušas četrus šādus aizliegumus sākt vai turpināt tiesvedību citā jurisdikcijā vai tiesā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!