Foto: Shutterstock

Saasinoties ģeopolitiskajai situācijai pasaulē, arvien biežāk Latvijas interneta lietotājiem nākas saskarties ar kiberuzbrukumiem, kas tiek veikti ar mērķi nozagt datus, izkrāpt finanses, izmantot ierīču resursus un apgrūtināt ikdienas darbu. Tā, piemeram, drošības risinājums "LMT Interneta sargs" septembrī novērsis 1,2 miljonus kiberuzbrukumu, ziņo tehnoloģiju kompānija LMT.

Kopš šī gada marta, kad tas sākta tā darbība, šis risinājums novērsis vairāk nekā 8 miljonus apdraudējumu. Īpaša interneta ļaundaru aktivitāte sākās augustā un turpinās arī rudenī. Septembrī apdraudējums nācis no 515 inficētām mājaslapām, kas nepietiekamas aizsardzības gadījumā varēja nopietni sabojāt lietotāju ierīces.

"Mūsdienās ikvienai ierīcei – datoram, viedtelefonam, planšetei un citām – ir būtiski svarīgi pieslēgt antivīrusu programmas, taču vienmēr pastāv arī cilvēciskais faktors. Drošības rīks aptur apdraudējumu, kā arī neļauj lietotājam doties uz vietām, kur viņu apkrāps, piemēram, noklikšķināt uz kādas kaitīgas saites, banera vai reklāmas. Tas arī brīdina klientu par potenciāli bīstamas lapas apmeklēšanu. "LMT Interneta sarga" datubāze sadarbībā ar citām drošības organizācijām, tostarp CERT.LV, tiek nepārtraukti papildināta, tādējādi garantējot augstākā līmeņa aizsardzību," skaidro LMT Kiberdrošības daļas vadītājs Mārtiņš Kaļķis.

Visbiežāk "LMT Interneta sargs" novērsis dažādu ļaunatūru, tostarp bēdīgi slavenā "trojānu" tipa vīrusu uzbrukumus. Šī ļaunatūra nozog paroles no lietotāju pārlūkprogrammām un ieraksta lietotāju darbības, tā iegūstot personīgu informāciju, kuru var izmantot dažādi grupējumi. Šie dati tiek lietoti visdažādākajiem nolūkiem – mēstuļu izsūtīšanai, pikšķerēšanas mēģinājumiem vai ziņojumiem lietotāja kontaktpersonām, tā turpinot vīrusa izplatīšanu. Tāpat iespējams, ka uzbrucējs var izmantot iegūto informāciju upura šantažēšanai.

Pieaudzis arī pikšķerēšanas gadījumu skaits, kuros uzbrucēji lielākoties mēģina nosūtīt e-pastus, īsziņas vai ziņas dažādos čatos, piesolot iegūt balvas, laimestus loterijā vai citus vilinošus piedāvājumus. Taču kārotās balvas vietā krāpnieciskā saite aizved uz inficētu lapu, kuras galvenais mērķis ir nozagt lietotāja datus – paroles, bankas informāciju un citus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!