Foto: F64
Nezināms pilsonis no Igaunijas Aleksandrs Lavrinenko nekaunīgi pārņēmis daļu "Agrolats holding" uzņēmuma, piektdien vēsta biznesa laikraksts "Dienas Bizness" (DB).

Uzņēmumu reģistrs (UR) pēc Lavrinenko iesniegtiem dokumentiem veicis izmaiņas gan "Agrolats holding" ietilpstošā graudu un minerālmēslojumu tirdzniecības uzņēmuma SIA "Elargo Trade" dalībnieku sastāvā, gan valdē. Saskaņā ar izmaiņām šogad, 31.janvārī un 15.februārī, 1963.gadā dzimis Igaunijas pilsonis kļuvis par "Elargo Trade", kas ar teju 40 miljonu latu apgrozījumu atrodas "Dienas Biznesa" TOP 500 lielāko Latvijas uzņēmumu sarakstā, valdes locekli ar tiesībām pārstāvēt kompāniju atsevišķi, aizstājot Mārtiņu Reinfeldu, kā arī ieguvis 112 jeb 22,4% uzņēmuma daļu 2240 latu nominālvērtībā.

Pēc UR datiem, Lavrinenko ieguvis "Elargo Trade" daļas no Reinfelda, kurš par to savukārt uzzinājis vien pirms dažām dienām un DB apliecināja, ka savas daļas nav pārdevis Lavrinenko. "Elargo Trade" valdes priekšsēdētājs Olavs Legzdiņš DB atzina, ka, visticamāk, notikusi krāpniecība lielos apjomos, jo UR reģistrējis viltotus dokumentus un dokumentus ar viltotiem visu "Elargo Trade" valdes locekļu parakstiem (tas gan vēl ir jāpierāda), un tāpēc lūgts policijā ierosināt krimināllietu par krāpšanu.

"Vienīgais, kas, iespējams, atbilst patiesībai, ir Lavrinenko paša paraksts," tā Legzdiņš. Viņš vienlaikus pauda sašutumu par šokējošiem, nenormāliem caurumiem likumdošanā, kas pieļauj tik klaju dokumentu viltošanu un to, ka "jebkurš cilvēks no malas" var tādējādi kļūt par uzņēmuma līdzīpašnieku. DB iepriekš jau aprakstījis vairākus rēderisma gadījumus Latvijas uzņēmumos, bet likumdošanā līdz šim izmaiņas netika veiktas. Jāpiebilst, ka šis gadījums no iepriekšējiem atšķiras ar to, ka uzņēmuma daļas ieguva nezināms cilvēks, savukārt iepriekš zināmos gadījumos jau kāds esošs līdzīpašnieks nelikumīgi pārņēma cita dalībnieka daļas.

Vairāku dienu laikā, kad nevienam joprojām nezināmais Lavrinenko bijis "Elargo Trade" valdes locekļa amatā, nauda neesot nozagta, atzina Legzdiņš, bet vienlaikus šobrīd uzņēmums mēģina ne vien panākt izmaiņas, lai valdes un līdzīpašnieka rindās atgrieztu Reinfeldu, bet arī apzinātu visus iespējamos riskus, kas varētu iestāties Lavrinenko iespējamo darbību dēļ.

Tāpat "Elargo Trade" šajās dienās tieslietu ministram, UR galvenajam notāram, Latvijas zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājai un Tirdzniecības un rūpniecības kameras priekšsēdētājam adresētā vēstulē paziņojis par notikušo un aicinājis steidzami veikt izmaiņas likumdošanā.

DB rīcībā esošajā vēstulē atzīts, ka uzņēmums atrodas neapskaužamā situācijā, jo vienas puses noziedzīgā ceļā ieceltais valdes loceklis Lavrinenko saskaņā ar publiski pieejamajiem Komercreģistra ierakstiem juridiski ir tiesīgs vienpersoniski un neierobežoti rīkoties uzņēmuma vārdā, ir tiesīgs noslēgt jebkādus darījumus, uzņemties saistības, pārdot uzņēmuma nekustamos īpašumus, rīkoties ar bankas kontiem, pat iesaistīt uzņēmumu noziedzīgos darījumos. No otras puses, uzņēmumam un tā dalībniekiem faktiski nav ātra un efektīva juridiska mehānisma, kā reaģēt un novērst radušos situāciju.

"Jaunas sabiedrības dalībnieku sapulces sasaukšana un noziedzīgā ceļā pieņemtā dalībnieku lēmuma atcelšana varētu tikt vērtēta kā atzīšana, ka šāds lēmums ir bijis spēkā, jo tikai spēkā esošs lēmums var tikt atcelts," secina "Elargo Trade". Vēl secināts, ka Komercreģistram likums faktiski neparedz tiesības nekavējoši rīkoties un šādā situācijā dzēst attiecīgos ierakstus, piem., uz visu pārējo uzņēmuma dalībnieku/valdes locekļu iesnieguma pamata. Savukārt kriminālprocesa uzsākšana nenodrošina ātru un efektīvu risinājumu, jo tā pati par sevi nav pamats izmaiņu veikšanai Komercreģistra ierakstos.

"Elargo Trade" secina, ka šāda situācija varēja izveidoties, jo normatīvie akti neparedz notariāli apliecināt personu parakstus gadījumos, kad atsavina uzņēmuma kapitāla daļas, vai gadījumos, kad dalībnieki veic izmaiņas valdes sastāvā. Normatīvajos aktos nav paredzēts arī kāds cits – notariālai parakstu apliecināšanai alternatīvs mehānisms, kas samazinātu krāpniecības risku.

Iespēju veikt izmaiņas uzņēmuma dalībnieku vai valdes sastāvā ar notariāli apliecinātiem pārējo dalībnieku vai valdes locekļu parakstiem likums varētu paredzēt izvēles kārtībā, uzskata Legzdiņš, skaidrojot: ja kāds uzņēmums nevēlas izmantot šādu kārtību, tad tā ir paša uzņēmuma izvēle. "Ja ir kā tagad, tad visi uzņēmumi jābrīdina, ka jebkurš no malas var nomainīt valdes locekļus, iegūt daļas, darīt jebko, kas ir lielākais absurds, kāds var būt," tā viņš.

"Elargo Trade" tāpēc aicina atbildīgās iestādes nekavējoties uzsākt diskusijas par nepieciešamību veikt grozījumus normatīvajos aktos, kas paredzētu stingrāku kontroles mehānismu darījumiem ar uzņēmumu daļām, un izdarīt izmaiņas izpildinstitūcijas sastāvā. Tāpat uzņēmums aicina padomāt par iespēju prasīt personu apliecinošus dokumentus personām, kas UR vēlas iepazīties ar informāciju par kādu uzņēmumu. Tas arī atvieglotu krāpniecības gadījumā izmeklēšanas darbības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!