Aptauja: pieaug uzņēmēju atbalsts Latvijas pārejai uz eiro
Foto: PantherMedia/Scanpix

Latvijas pāreju uz eiro atbalsta 44,9% uzņēmēju, savukārt pagājušā gada decembrī tie bija 41,2% uzņēmēju, liecina bankas "Citadele" un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS šā gada martā veiktā uzņēmēju aptauja "Citadele Index".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Visvairāk atbalsts eiro ieviešanai palielinājies lielo uzņēmumu vidū, kuru apgrozījums ir lielāks par vienu miljonu latu. Ja pagājušā gada decembrī pozitīvu attieksmi eiro ieviešanai pauda 59% šīs grupas uzņēmēju, tad šā gada 1. ceturksnī atbalstītāju skaits ir palielinājies par 13% un sasniedz jau 72%.

Tāpat atbalstu eiro ieviešanai vairāk pauž tie uzņēmumi, kas nodarbina vairāk nekā 10 darbinieku. Šajās uzņēmēju grupās atbalsts eiro ieviešanai pārsniedz 60%, pērn decembrī tie bija 50%.

Ja 2012.gada nogalē izteikti pozitīvāk noskaņoti eiro ieviešanai bija eksportējošie uzņēmēji, tad šā gada 1. ceturksnī tik krasas atšķirības eksportējošo un neeksportējošo uzņēmēju vidū vairs nav vērojamas: Latvijas pāreju no lata uz eiro šā gada 1. ceturksnī atbalsta 48% eksportējošo uzņēmēju un 45% neeksportējošo uzņēmumu vadītāju.

Šogad 1. ceturksnī pieaugusi arī to uzņēmēju daļa, kam attieksme pret pāreju uz eiro ir neitrāla – šo atbildi minēja 24,5% uzņēmēju (21,6% decembrī, 2012). Savukārt līdz 1,2% robežai, salīdzinot ar 2,2% pērnā gada decembrī, samazinājies to uzņēmēju skaits, kuriem nav viedokļa par Latvijas pievienošanos eiro zonai.

Toties eiro skeptiķu skaits ir samazinājies. Šogad 1.ceturksnī 12,8% uzņēmumu vadītāju drīzāk neatbalstīja eiro ieviešanu, bet 2012.gada decembrī šo atbildi pauda 15,7% uzņēmumu vadītāju. Savukārt nemaz neatbalsta lata pāreju uz eiro 16,5% uzņēmēju, bet pērnā gada decembrī tie bija 19,3%.

"Iespējams, ka labvēlīgāku attieksmi pret eiro ieviešanu Latvijā veicinājusi situācijas stabilizācija pašā eirozonā. Par spīti nemieriem Itālijas politiskajā frontē un Kipras finanšu problēmām šā gada sākumā un ieilgušajai recesijai reģionā, investoru viedoklis par Eiropas perifērijas valstu maksātspēju kopš pagājušā gada rudens ir turpinājis mērķtiecīgi uzlaboties un eirozonas izjukšana ir pilnībā pazudusi no "dienas kārtības" un ziņu virsrakstiem. Noteikti savu lomu nospēlējis arī laiks – pēc sākotnējās nolieguma reakcijas uzņēmējiem ir bijusi iespēja mierīgā garā izsvērt plusus un mīnusus un pakāpeniski samierināties ar gaidāmo pāreju un pieņemt to," saka bankas "Citadele" galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.

Pētījumā 2013.gada martā apkopoti 750 dažādu nozaru un lieluma Latvijas uzņēmumu vadītāju sniegtās atbildes.

Latvija eiro plāno ieviest 2014.gada 1.janvārī.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Citadele Citadele Index Eiro ieviešana Itālija Kipra SKDS
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form