Foto: DELFI

Gada inflācija turpina palēnināties, 2012. gada aprīlī sasniedzot 2,8%, kas ir par 0,5 procentpunktiem mazāk nekā martā. No gada inflācijas pakāpeniski izzūd vienreizējie pasākumi, kas būtiski paaugstināja cenu līmeni pagājušajā gadā – PVN pieaugums janvārī, samazinātās PVN likmes atcelšana elektroenerģijai aprīlī. Tagad inflācijas rādītājs jau ir pietuvojies vērtībai, kas var dot priekšstatu par reālu cenu dinamiku.

Lielāko ietekmi uz gada inflāciju ir radījis energoresursu cenu kāpums pasaulē – no 2,8% gada inflācijas aptuveni 1,7 procentpunkti ir degvielas, siltumenerģijas un gāzes cenu pieauguma dēļ. Tas ļauj secināt, ka cenu kāpuma iemesli nav meklējami Latvijā, un uz šo brīdi ekonomikā ir nodrošināta cenu stabilitāte.

2012. gada aprīlī, salīdzinot ar martu, patēriņa cenas pieauga par 0,6%, kas vēl ietver pēdējās atskaņas no degvielas cenu straujā pieauguma pirmajā ceturksnī, kas aprīlī pieauga vēl par 3%, savukārt maijā jau ir redzams, ka degvielas cenas sāk pakāpeniski samazināties. Uz aizvadītajām Lieldienām būtiski sadārdzinājās olas, vidēji par 26,1%, kā arī bija novērojamas sezonāla rakstura cenu izmaiņas – dārgāki ir kļuvuši jaunās sezonas apģērbi un apavi (par 7,1%).

Jāatzīmē, ka patēriņa cenu līmenis ir viens no makroekonomiskajiem rādītājiem, kuram jāpievērš īpaša uzmanība, virzoties uz eiro ieviešanu. Tas ir strikti noteikts Māstrihtas kritērijs, kura izpilde ir nosacījums, lai iestātos eirozonā.

Par kritēriju tiek izmantota gada vidējā inflācija (12 mēnešu vidējais patēriņa cenu indekss, kas attiecināts pret iepriekšējo 12 mēnešu vidējo), kas aprīlī vēl nedaudz samazinājās – līdz 4,1%. Metodoloģisku apsvērumu dēļ šis rādītājs samazinās lēnāk par gada inflāciju, jo aptver daudz plašāku laika periodu un vēl arvien uztver cenu pieaugumu pērnā gada sākumā. Prognozēts, ka uz gada beigām gada vidējā inflācija samazināsies līdz 2,6 procentiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!