Mārtiņš Āboliņš: Optimisms Kurzemes un būvniecības uzņēmumos, eksportētāju piesardzība un Latgales depresija
Foto: LETA

Latvijas ekonomikas izaugsmes tempu sabremzēšanās nemazina uzņēmēju optimismu, kas ir stabili pozitīvs jau vairāk nekā divus gadus. Taču uzņēmēji piesardzīgāk vērtē vispārējo ekonomisko aktivitāti valstī un savā pārstāvētajā nozarē, liecina jaunākais bankas "Citadele" un SKDS veiktais pētījums.

Mērens, bet stabils optimisms – tā var raksturot uzņēmēju noskaņojumu pēdējos gados. Šī gada pirmajā ceturksnī veiktais uzņēmēju noskaņojuma pētījums "Citadele Index" liecina, ka Latvijas uzņēmēju noskaņojums jau vairāk nekā divus gadus ir stabili pozitīvs, noskaņojuma indeksam sasniedzot 51,48 punktus.

Ekonomikas izaugsmes tempu samazināšanās uzņēmēju noskaņojumu nav ietekmējusi, taču uzņēmēji piesardzīgāk sākuši vērtēt vispārējo valsts ekonomisko situāciju un savu pārstāvēto nozari. Abi rādītāji šī gada pirmajā ceturksnī ir zem optimisma jeb 50 punktu atzīmes – valsts vispārējās ekonomiskās aktivitātes indekss ir 48,57 punkti, un ekonomiskā aktivitāte pārstāvētajā nozarē novērtēta ar 49,90 punktiem.

Vispārējās ekonomiskās situācijas novērtējums šobrīd, visticamāk, pasliktinājies ārējo faktoru ietekmē. Pasaules ekonomikas attīstības sabremzēšanās un starptautiskie tirdzniecības kari ietekmē arī Latvijas un Baltijas izaugsmi. Redzam, ka pēdējos divos ceturkšņos mazinās arī Latvijas eksportētāju optimisms. Ja līdz šim eksportējošie uzņēmumi bija daudz optimistiskāki par vietējā tirgū strādājošajiem, tad šobrīd, sabremzējoties izaugsmei pasaules ekonomikā, eksportētāji optimisms mazinās, pielīdzinoties neeksportētāju līmenim. Eksportētāju optimisms šobrīd ir piesardzīgākais kopš 2016. gada.

Eksportētāju piesardzīgais noskaņojums un arī vietējā tirgū strādājošo uzņēmēju piesardzīgums attiecībā uz vispārējo ekonomisko situāciju valstī apstiprina prognozes par to, ka arī šogad gaidāma lēnāka Latvijas ekonomikas attīstība nekā pērn.

Eksportējošo uzņēmumu optimisms pēdējā pusgada laikā mazinājies par teju trīs punktiem, šī gada pirmajā ceturksnī noslīdot līdz 52,19 punktiem un pietuvojoties neeksportējošo uzņēmumu indeksam (51,15 punkti).

Arvien dziļāk pesimismā grimst Latgales uzņēmēji, kuru noskaņojums ir ievērojami negatīvāks nekā citos Latvijas reģionos strādājošajiem. Savukārt visoptimistiskākie ir Kurzemes uzņēmēji. Latgales uzņēmēju noskaņojuma indekss ir 46,40 punkti, savukārt Kurzemē – 53,21.

Uzņēmēju noskaņojuma indekss Rīgā ir 51,58 punkti, Zemgalē 51,97, Pierīgā 52,03, Vidzemē 52,59 punkti, liecina šī gada pirmā ceturkšņa "Citadele Index" rezultāti.

Vislielākās svārstības ilgstoši ir novērojamas būvniecības nozares uzņēmēju noskaņojumā – jau gadiem absolūta pesimisma periodi mijas ar optimisma uzliesmojumiem. Kopš indekss tiek mērīts, 47 ceturkšņos no 61 būvnieki bija vai nu visoptimistiskākā vai vispesimistiskākā nozare. Tas labi ilustrē, cik būvniecības nozare ir svārstīga.

Šobrīd būvnieki atkal ir vispozitīvāk noskaņotā nozare, un to optimisms sasniedzis pēckrīzes periodā sen neredzētu līmeni – 54,22 punktus. Pēdējā ceturksnī audzis arī tirdzniecībā un ražošanā strādājošo uzņēmēju optimisms, savukārt pakalpojumu nozare pēdējo trīs ceturkšņu laikā no optimistiskākās kļuvusi par piesardzīgāko. Tirdzniecības uzņēmumu noskaņojumu indekss ir 52,94 punkti, ražošanā strādājošo – 52,67 punkti, savukārt pakalpojumu nozarē – 50,34 punkti.

Source

DELFI Bizness

Tags

Baltija Citadele Index Iekšzemes kopprodukts (IKP) SKDS
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form