Kas ir svarīgi, attīstot karjeru 2022. gadā?
Foto: Marten Bjork / cc

2021. gadā ļoti daudz cilvēku visā pasaulē ne tikai nomainīja darbu, bet devās "nekurienē" bez jebkāda plāna. Pandēmija cilvēkus ļoti nogurdināja, rosinot domāt, ko tad vispār nozīmē jēgpilns darbs. Neviens skolā nemācīja, kas ir karjera un kā veidot veiksmīgu karjeru. Savukārt vadītāji saskaras ar izaicinājumiem labu darbinieku atrašanā. Šī gada viena no izplatītākajām tendencēm – cilvēkiem būs svarīga ne tikai alga, bet arī darba jēga.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Daudziem šķiet, ka šo jēgu var atrast, iekārtojoties jaunā darbavietā, jaunā amatā, profesijā vai industrijā. Lielākoties darba pamešanu ietekmēja cilvēku nogurums, stress un nespēja savienot darbu ar mājām, sakot: "Man tā viss ir apnicis!" vai "Šķirties vai aizskriet no bērniem nevaru, tāpēc vismaz nomainīšu darbu". Pandēmijas ietekmē cilvēki sākuši domāt, ko viņi patiešām vēlas darīt, kādā uzņēmumā un profesijā vēlās strādāt.

Kā liecina Amerikas Nodarbinātības dienesta dati, 2021. gada otrajā pusē vairāk nekā 20 miljoni Amerikas iedzīvotāju pameta darbu. Arī Karīna Kimbrouta, "LinkedIn" galvenā ekonomiste, apgalvo – novērojumi liecina, ka pandēmijas ietekmē cilvēki sākuši vairāk domāt, ko viņi patiešām vēlās darīt ar savu karjeru. Arī Latvijā novērojam šo pašu tendenci. Pagājušajā gadā novadījām ap 200 konsultācijām, kuru laikā palīdzējām cilvēkiem atrast jaunu darbu un pāriet uz IT jomu.

Šobrīd visā pasaulē ir ļoti liels kvalificēta darbaspēka trūkums. Turklāt, speciālistus ir arvien grūtāk atrast, jo darbinieki sākuši būt izvēlīgāki. Kā secintāts "Manpower Group" veiktajā pētījumā, šogad svarīgākie faktori, izvēloties jaunu darbu, būs ne tikai labāka alga, bet arī darba jēga, fleksibilitāte un balanss starp darbu un privāto dzīvi. Šobrīd kvalificēti speciālisti var izvēlēties, kur un kā viņi vēlās strādāt. Valstu robežas ir zudušas. Karjeras attīstībai ir atvērta visa pasaule.

Kas ir svarīgi, attīstot karjeru 2022. gadā?
Foto: Publicitātes foto
Fotogrāfijā – Dana Kocāne.

Ņemot vērā šo darba tirgus situāciju, domāju, ka darba devējam arvien vairāk jāpievērš uzmanība savu darbinieku labsajūtai un īstajam aicinājumam. Jāsaprot darbinieka talanti, stiprās puses, jārunā un jādefinē karjeras attīstības plāns, kur darbinieks var izmantot savus talantus un izjust šo darba jēgu. Tāpat Latvijā tiek ļoti daudz domāts par vertikālo karjeras izaugsmi, bet bieži aizmirst par eksperta karjeras attīstību. Ne visi vēlās un var strādāt par vadītājiem.

Savukārt darbiniekiem, kuri šobrīd ir strupceļā, rekomendēju tomēr nesteigties ar pāragriem secinājumiem un atbildēt sev uz vairākiem jautājumiem. Kur es sevi redzu pēc pieciem gadiem? Vai šis uzņēmums atbilst manām vērtībām un karjeras plāniem? Vai tiešām vertikālā karjeras izaugsme ir mans vienīgais ceļš uz veiksmīgu dzīvi? Rūpīgi izvērtēt un saprast, kas ir patiesās vērtības, intereses, prioritātes un ilgtermiņa karjeras mērķis. Dažreiz pietiek nomainīt darbavietu, kur vairāk rūpējas par darbinieka labsajūtu. Bieži arī par izdegšanas iemeslu darbinieki uzskata vadību, taču, runājot ar vairākiem klientiem, nonācām pie secinājuma, ka tā ir darbinieku nespēja pašiem organizēt savu darbu un laiku. Ļoti daudzi darbinieki joprojām neprot strādāt no mājām, taču šobrīd tā ir svarīgākā prasme, strādājot attālināto darbu.

Arvien svarīgāk darba meklēšanā un karjeras attīstībā 2022. gadā ir sevis iepazīšana, savu stipro pušu un karjeras mērķa definēšana. Sevis pozicionēšana darba tirgū un sevis prezentēšanas prasmes darba intervijā – kā stāstīt par saviem sasniegumiem, kā argumentēt biežās darba maiņas, ilgos pārtraukumus, aiziešanas iemeslus un tamlīdzīgi. Svarīgi arī atbilstoši mārketinga materiāli par sevi, – pareizi sastādīts CV un "LinkedIn" profils.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Karjera
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form