Bērnu drošība vasarā: pieci jautājumi, kas jāpārrunā ar atvasi
Foto: Shutterstock

Ir sācies skolēnu brīvlaiks. Tas visnotaļ ir viens no aizraujošākajiem brīžiem visa gada laikā. Vasara arī ir laiks, kad diemžēl daudz vairāk notiek dažādu nelaimes gadījumu, kuros ir iesaistīti arī bērni. Lai vasara būtu piedzīvojumiem bagāta un aizvadīta bez liekām rūpēm un raizēm, vecākiem ir svarīgi ar bērniem pārrunāt drošības pamatprincipus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ik gadu vasarā notiek vairāki nelaimes gadījumi. Aizvadītā gada statistika liecina, ka vasaras mēnešos atpūta pie ūdens traģiski beidzās 51 cilvēkam, to skaitā arī diviem bērniem, kuri noslīka. Savukārt 55 cilvēki, tostarp arī vairāki bērni, apmaldījās mežā un pašu spēkiem nespēja no tā izkļūt.

Kopumā 2018.gadā ugunsgrēkos gāja bojā 81 cilvēks, no kuriem trīs bija bērni, cieta 302 cilvēks, no kuriem 23 bija bērni, bet izglābts tika 381 cilvēks, kuru skaitā 30 bija bērni.

Lai šādu gadījumu skaits samazinātos, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina vecāku pārrunāt ar bērniem šos piecus jautājumus par drošību.

Kā uzvesties, atpūšoties pie ūdens

Peldēties ieteicams tikai oficiālajās peldvietās (par to liecina zīme "Peldēties atļauts"). Ja tuvumā nav šādu peldvietu, tad tādās peldvietās, kuru krasts ir lēzens, ar cietu pamatu, bez lielas straumes un atvariem.

Bērniem ūdenstilpju tuvumā var ļaut rotaļāties ar piepūšamiem peldlīdzekļiem (riņķi, matracīši, bumbas u.c.), peldēties tik tālu, cik pieaugušais var viņu labi saskatīt un nepieciešamības gadījumā ātri piesteigties palīgā. Taču visdrošāk būs, ja pieaugušais dosies peldēties kopā ar bērnu un atradīsies ūdenī starp krastu un dziļumu.

Daudzi aizraujas arī ar dažādiem ūdenssporta veidiem, VUGD atgādina, ka braucot ar ūdensmotociklu, veikbordu, supu vai vizinoties ar laivu, kuteri vai kādu citu peldlīdzekli, obligāti jāvelk glābšanas vestes.

Tāpat VUGD atgādina, ka pie ūdenstilpnēm uz mirkli nepieskatīts bērns var pakļūt zem ūdens un noslīkt. Piemēram, piemājas dīķi bieži kļūst par traģēdijas vietu, tāpēc bērnu nedrīkst atstāt pagalmā bez pieskatīšanas, ja tajā ir izveidots dīķis vai piepūšamais baseins. Atrašanās ar bērnu pie ūdens nav atpūta, bet gan divkāršs darbs, jo bērni bez pārtraukuma ir jāuzmana visu laiku – pat uz minūti novēršot uzmanību no bērna, var notikt kāda nelaime un viņš var iekrist ūdenī.

Kā rīkoties, ja notikusi nelaime un kad jāzvana uz 112

Nereti brīžos, kad notikusi nelaime, ne tikai bērni, bet arī pieaugušie apjūk un nezina, kā pareizi rīkoties un kur ir jāzvana, lai saņemtu palīdzību. Pieaugušajiem ir jāpārrunā ar bērniem rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime. Tāpat svarīgi ir arī paskaidrot, kādās situācijās ir jāzvana ugunsdzēsējiem glābējiem uz tālruni 112 un kāda informācija jāsniedz piezvanot. Tāpat svarīgi ir pārrunāt iespējamā rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons. Bērnam jāpaskaidro, ka tad jāmeklē tuvākais pieaugušais un jāizstāsta par notikušo.

Bērnu drošība vasarā: pieci jautājumi, kas jāpārrunā ar atvasi
Foto: LETA

Kā droši lietot plītis un elektroierīces, paliekot mājās bez pieaugušo klātbūtnes

Vasarā noteikti būs arī dienas, kas jāpavada telpās bez pieaugušo klātbūtnes. Atstājot mājās vienatnē atbilstoša vecuma bērnus, vecākiem jāparūpējas, lai bērniem pašiem nav jāgatavo vai jāsilda ēdiens uz plīts, jo, nepareizi darbojoties ar plīti vai aizmirstot ēdienu uz tās un aizskrienot ar draugiem spēlēties, var izcelties ugunsgrēks.

Ne vienmēr bērnu izraisīto ugunsgrēku iemesls ir pārgalvība, jo ugunsgrēki nereti izceļas tieši no bērnu nezināšanas vai neprasmes veikt saimnieciskos darbus. Pirms uzticēt bērniem patstāvīgi darboties ap plīti vai kādu citu sadzīves tehniku, VUGD ierosina vecākiem kopā ar bērniem to izmēģināt, piemēram, gatavot ēdienu un tikai pēc tam ļaut bērnam rīkoties virtuvē patstāvīgi.

Kāpēc jāinformē pieaugušais par to, kur plāno doties un cik ilgi

Sākoties vasaras brīvlaikam, daudzi bērni mājās paliks vieni, taču vecākiem būtu jāiemāca bērnus regulāri informēt vecākus, kurp viņi nolēmuši doties, ar ko kopā un cik ilgu laiku būs prom.

Ikvienam vecākam jebkurā laikā būtu jābūt spējīgam atbildēt uz jautājumu, kur pašlaik atrodas un, ar ko nodarbojas viņa nepilngadīgais bērns. Tas ir nepieciešams tādēļ, lai gadījumos, ja ar bērnu ir noticis kāds nelaimes gadījums vai nepieciešama vecāku palīdzība, bet bērns satraukumā var nespēt uzreiz nosaukt precīzu savu atrašanās vietu.

Kāpēc nedrīkst atrasties un staigāt pa pamestām ēkām un būvlaukumiem

Ja bērni vasaras brīvlaiku pavada pilsētā, aiciniet viņus kā pastaigu un rotaļu vietu neizvēlēties pamestas jaunceltnes un ēkas. Tas var būt ļoti bīstami, jo ir iespējams nokrist no liela augstuma, iekrist bedrē ar būvgružiem, tādējādi gūstot nopietnas veselības problēmas un pat apdraudot savu dzīvību.

Tags

Bērna veselība Bērni Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests Vecāku atbildība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form