Disciplīna bez negatīvas nokrāsas: piecas idejas bērna uzvedības uzraudzībai
Foto: Shutterstock

Kuram no šiem vārdiem ir negatīva nokrāsa – mīlestība, siltums, smiekli, disciplīna? Atbilde – nevienam. Pretēji daudzu uzskatam – disciplīna nav negatīvs vārds.

Kā savā grāmatā "5 mīlestības valodas bērniem" norāda tās autors Gerijs Čepmens, vārds "disciplīna" cēlies no grieķu valodas vārda, kas nozīmē "iemācīt, ietrenēt". Disciplinēšana ir ilgs un modrs pienākums bērna audzināšanā no jaundzimušā līdz pieaugušajam. Mērķis ir sasniegt tādu bērna brieduma līmeni, lai kādudien viņš kā atbildīgs pieaugušais spētu funkcionēt sabiedrībā. Tas ir pozitīvs mērķis, norāda Čepmens.

Lai bērnam iemācītu prātā un raksturā kļūt par konstruktīvu ģimenes un sabiedrības locekli, kas kontrolē sevi, tev jāizmanto visi saskarsmes veidi. Tu izmantosi dažādus modeļus, mutvārdu norādījumus, rakstiskus lūgumus, labas uzvedības sludināšanu, sliktas uzvedības labošanu, sniedzot mācību pieredzi, un daudzas citas metodes. Arī sods ir viens no līdzekļiem, kam ir sava vieta šajā buķetē, taču daudzās mājās sodīšanai atvēlēta pārmērīga nozīme. Patiesībā daudzi vecāki uzskata, ka disciplīna un sods ir sinonīmi. Sods ir disciplinēšanas veids, tiesa, visnegatīvākais.

Daži vecāki (lielākoties tie, kas paši bērnībā nav saņēmuši daudz mīlestības) izliekas nezinām, cik svarīga ir bērna audzināšana. Par galveno vecāku uzdevumu viņi uzskata sodīšanu, nevis citus – pozitīvākus disciplinēšanas veidus. Lai iedarbīgi uzturētu disciplīnu, vecākiem jāpiepilda ar mīlestību bērna mīlestības jūtu krātuve, uzsver Čepmens. Patiesībā disciplinēšana bez mīlestības līdzinās mēģinājumam braukt ar mašīnu bez degvielas. Kādu brīdi tas, iespējams, darbosies, bet beigsies ar katastrofu.

"Būdami vecāki, esam atbildīgi praktiski par visu, kas notiek ar mūsu bērnu, iespējams, pat vairāk, nekā atzīstam. Mēs varam iemācīties, kā palīdzēt bērniem izvairīties no sliktas rīcības un soda, kas tai seko. Piedāvāju piecus paņēmienus, kā efektīvi uzraudzīt bērna uzvedību. Divi no paņēmieniem ir pozitīvi, divi negatīvi, viens neitrāls. Tev būs jāpārdomā tie uzraudzības paņēmieni, kurus esi izmantojis, iespējams, tu vēlēsies savu attieksmi mainīt vai papildināt," mudina Čepmens.

Source

Cālis.lv

Tags

Bērna audzināšana Sarakstu karuselis Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis Sākumskola Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form