Dusmīgs un nemotivēts pusaudzis – psiholoģes ieteikumi vecākiem, kā palīdzēt bērnam
Foto: Shutterstock

Bērnu audzināšana jebkurā vecumā nav no tiem vieglākajiem darbiņiem. Tomēr daudzi psihologi ir vienisprātis, ka pusaudžu vecums ir īpaši sarežģīts laika posms – bērna un vecāka starpā nereti valda neizpratne vienam pret otru, dusmas un konflikti. Ar pareizu pieeju pusaudža audzināšanā attiecības var ievirzīt pozitīvā gultnē.

"Izaicinājumi, audzinot pusaudzi, var šķist nepārvarami, un daudzi vecāki tāpēc jūtas bezpalīdzīgi šajā vecumposmā," psiholoģe un jauniešu attīstības speciāliste Merilina Praisa-Mitčela norāda vietnē "Psychology Today". Psiholoģe iesaka sadalīt komplekso pusaudžu uzvedību sīkākās darbībās, ar kurām vecāki var apieties un vērst par labu. Praisa-Mitčela piedāvā divus vislielākos izaicinājumus, ar kuriem bieži sastopas pusaudžu ģimenes, un veidus, kā ar problēmām tikt galā.

Problēma: 'Mans pusaudzis ir dusmīgs'

Dusmu izplūdi pusaudžu vidū nav sveši – Hārvardas Medicīnas skolas veiktajā pētījumā, kurā piedalījušies pusaudži un viņu vecāki, 63,3 procenti jauniešu norādījuši, ka viņiem ir dusmu lēkmes. Tās nereti saistītas ar mantu un īpašuma bojāšanu, vardarbības draudiem un citām vardarbīgas uzvedības izpausmēm. Ja dusmas ir problēma arī tavā ģimenē, tam jāpievērš nopietna uzmanība un jālūkojas, no kurienes cēlusies problēma. Psiholoģe Praisa-Mitčela norāda, ka dusmas ir tikai aisberga pati virsotne.

"Tas, ko redzam izlaužamies ārpusē, ir frustrācijas sekas. Bet aiz fasādes slēpjas bezpalīdzības, skumju, nedrošības un vientulības sajūtas," tā psiholoģe. Viņa iesaka paraudzīties, vai bērns gadījumā nav traumēts kāda atgadījuma iespaidā, netiek galā ar sev uzliktajām ekspektācijām vai varbūt ir noraizējies par to, kā viņu uztver vienaudži un citi cilvēki.

Risinājums: pret dusmām ar empātiju

"Visbiežāk dusmas var apdzēst ar empātiju. Apstājies, velti laiku, lai ieklausītos, kas slēpjas aiz pusaudža uzvedības. Vecāki māca bērnus apieties ar dusmām, palīdzot viņiem tās identificēt, kā arī izrādot savas sajūtas, esot empātiskiem," skaidro psiholoģe.

Visi bērni vēlas un viņiem vajag justies redzētiem, dzirdētiem un saprastiem. Kad bērns jūtas pārprasts vai nerespektēts, ir viegli ļauties dusmām.

Tags

Pusaudzis Skolēna emocionālā attīstība un mācības

Comment Form