Dzenoties pēc popularitātes internetā, pusaudžiem var draudēt briesmas
Foto: Maddi Bazzocco / cc

Pēdējo gadu laikā plašu popularitāti pusaudžu vidū ir ieguvušas trīs sociālo mediju lietotnes – "Instagram", "Snapchat" un "TikTok". Nereti vecāki pat nenojauš, ka viņu atvasei ir konts kādā no sociālajiem tīkliem, turklāt viņi var būt visai pārsteigti un pat šokēti, ieraugot bērna kontā publicēto.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kādi ir galvenie riski šajās lietotnēs? Un kā rīkoties, lai pasargātu bērnus no svešiniekiem un sevis pašiem? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz "Drossinternets.lv" sagatavotie padomi vecākiem.

Foto un video koplietošanas sociālo mediju lietotne "Instagram" ir vieta, kur pusaudžiem veidot savu privāto blogu, izvietojot savus foto un video vizuāli radošā un spilgtā veidā. "Snapchat" sniedz iespēju sūtīt draugiem attēlus un īsus video, kuri pēc īsa laika pazūd. Strauju popularitāti pēdējo gadu laikā piedzīvojusi sociālo mediju lietotne "TikTok", kuru pusaudži iemīļojuši, jo tā viņiem ļauj izpaust sevi daudz brīvāk, radošāk un spilgtāk – ar ķermeņa un lūpu kustībām tiek radīts komisks, smieklīgs, izklaidējoša rakstura video, kurā pusaudzis var dejot, dziedāt, izmantojot populāru dziesmu, filmu epizodes u. tml.

"Vecākiem jāņem vērā, ka liela daļa pusaudžu pārlieku "dzenas" pēc popularitātes, lai savāktu pēc iespējas lielāku sekotāju skaitu, tiecoties kļūt par vietējiem influenceriem jeb iedvesmotājiem, tādēļ viņi varētu atklāt par sevi ļoti privātu informāciju un izpaust sevi ļoti atklāti," skaidro "Drossinternets.lv" vadītāja Maija Katkovska.

Viņa piebilst, ka vecākiem ir jāņem vērā, ka "Instagram", "Snapchat", "TikTok" pusaudži ne vien rada paši savu saturu, bet aktīvi skatās arī citu lietotāju radīto, tāpēc viņiem var būt pieejams arī vecumam nepiemērots, kaitīgs un pat nelegāls saturs, tostarp seksuāla rakstura materiāli.

1. Vecākiem ir jāzina, ka "Instagram", "Snapchat" un "TikTok" nav paredzēti pusaudžiem, kas jaunāki par 13 gadiem. Pirmajā mirklī melošana par vecumu var nešķist traģiska, taču vecākiem jāņem vērā, ka šādā gadījumā bērniem redzamas vecumam nepiemērotas reklāmas un biedējošs, kaitīgs saturs.

2. Lai pasargātu savu bērnu no riskiem un apdraudējumiem, vecāku pienākums ir nodrošināt, ka bērna konts ir privāts. Ir svarīgi kopā ar bērnu uzlikt atbilstošus konta privātuma un drošības iestatījumus un laika kontroles rīkus, izskaidrojot, kāpēc tas nepieciešams. Jāpiezīmē, ka "Instagram" ir pieejams ērti izmantojams laika kontroles rīks, bet "TikTok" vecāks var izveidot savu kontu, lai pārvaldītu sava bērna kontu un darbības lietotnē. Tostarp iespējams kontrolēt "TikTok" pavadīto laiku, saturu un ierobežot no svešām personām saņemtās ziņas. Arī "Snapchat" ir iespēja liegt iespēju svešiniekiem apskatīt bērna ierakstu saturu un bērna atrašanās vietu.

3. Svarīgi ir uzlikt bērna kontam "Instagram" vai "Snapchat" divu faktoru autentifikāciju, kas neļaus citiem piekļūt jūsu bērna kontam. Tāpat jāpiekodina bērnam neatklāt nevienam savas paroles, ieskaitot labāko draugu vai draudzeni.

4. Vecākiem ir regulāri jāseko līdzi sava bērna aktivitātēm sociālajos tīklos, lai viņš nepublicē pārāk privātu informāciju par sevi un savu ģimeni. Svarīgi ir arī laiku pa laikam pārliecināties, vai bērna kontam seko tikai viņam zināmas personas, ar kurām viņš ikdienā tiekas skolā, treniņos un pagalmā.

5. Bērniem ir jāatgādina par interneta etiķeti – neaizvainot un nepazemot citus savus vienaudžus, kā arī nepublicēt rupjus komentārus. Tāpat jāpastāsta, ka nepilngadīgu personu kailfoto izplatīšana ir krimināli sodāma rīcība, tāpēc nedrīkst pārsūtīt citiem ne savus, ne arī vienaudžu kailfoto.

6. Ir jāpastāsta, ka bērna kontam var piesekot svešinieks un uzrunāt, lai seksuāli uzmāktos, šantažētu, iemantotu bērna uzticību vai manipulētu ar viņu, tāpēc nekādā gadījumā nedrīkst atbildēt svešām personām, kuras var rakstīt, iespējams, slēpjoties aiz viltus konta.

7. Ir jāpārrunā ar bērnu, kā rīkoties problēmsituācijās, piemēram, ja bērns redz kaut ko tādu, kas viņu satrauc vai aizvaino. Lai kāda arī būtu problēmsituācija, bērniem ir jāpiekodina, ka jāvēršas pie vecākiem vai jebkura cita pieaugušā, kuram viņi uzticas. Tāpat gan bērnus, gan pieaugušos aicinām konsultēties ar "Drossinternets.lv", zvanot pa bezmaksas uzticības tālruni 116111, rakstot uz zinojumi@drossinternets.lv vai izmantojot mobilo lietotni "Drošs internets" uz "Android" un "Apple" viedtālruņiem.

  • Plašāka informācija par drošību "Instagram" un instrukcijas, kā rīkoties dažādās situācijās, pieejamas šeit.
  • Plašāka informācija par drošību "Snapchat" un instrukcijas, kā rīkoties dažādās situācijās, pieejamas šeit.
  • Plašāka informācija par drošību TikTok un instrukcijas, kā rīkoties dažādās situācijās, pieejamas šeit.

Tags

TikTok Drošība internetā Drošs internets Instagram Pusaudzis
43475719
Sākumskola
43475719
Skolēna aktivitātes brīvajā laikā
43475719
Skolēna emocionālā attīstība un mācības
0
Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form