Laist pasaulē bērnu un nesajukt prātā jeb Pēcdzemdību melanholija
Foto: Ilustratīvs foto/ Shutterstock

Pēc mazuļa piedzimšanas jaunās mammas bieži sedz tāds kā plīvurs. Angļu valodā runājošās valstīs par radies speciāls termins šim stāvoklim – baby blues, kas tulkojumā skan aptuveni šādi – pēcdzemdību melanholija. Te gan uzreiz jāsaka, ka tai nav nekāda sakara ar vairāk pazīstamo pēcdzemdību depresiju.

Šis gadījums ir daudz vieglāks un ļoti izplatīts. Visbiežāk šis stāvoklis jaunajām mammām ir saistīts ar krasām hormonālajām pārmaiņām organismā pēc dzemdībām. Barojot ar krūti, bieži šis stāvoklis vēl vairāk pasliktinās saistībā ar rekordaugstu prolaktīna devu sintezēšanos. Kā sekas var būt aizkaitinātība vai paaugstināts jūtīgums.

Raudāšana bez iemesla, dīvainas domas – "Kāpēc man ir tik grūti, bet citām – viegli?", "Jau gribu ātrāk atpakaļ uz darbu!", pastāvīgas pretenzijas pret mīļoto vīrieti – šīs ir parastas izpausmes šajā periodā, tāpat kā sajūta, ka dzīve ir beigusies. Ko tad darīt ar šīs sajūtām, to portālā "Parents" skaidro jomas speciālisti.

Pirmkārt, ir jāapzinās, ka visas šīs sajūtas un domas ir absolūti normālas. Par to sevi nav jārāj. Vainas sajūta tikai pastiprinās šo negatīvo stāvokli. Ir labi, ja tev ir kāda draudzene, kurai vari piezvanīt, un kurai pašai ir bērni. Droši vien, ka viņa jau tam visam ir gājusi cauri. Ja šādas draudzenes nav, pameklē domubiedrenes vecāku forumos, lūk, portāla "Cālis" forums ir lieliska vieta, kur atrast to, ko meklē.

Kad tev uznāk nepārvarama vēlme izraudāties, apskauj mīļoto vīrieti un dalies ar viņu par savām bailēm. Tikai pabrīdini viņu jau iepriekš, ka no viņa šajos brīžos nekas netiek prasīts, izņemot uzmanības veltīšanu tev un nomierinošus glāstus.

Pēcdzemdību melanholiju skaidro ar ģimenes krīzi, kas saistīta ar kopīga bērna ienākšanu ģimenē. Jo spēcīgākas bijušas domstarpības starp sievieti un vīrieti pirms mazuļa piedzimšanas, jo grūtāk tikt pāri jaunajam pārbaudījumam. Interesanti, ka "laikapstākļus mājās" ietekmē arī bērnu skaits. Lai cik paradoksāli tas nebūtu, tieši pirmdzimtais ir galvenais drauds ģimenes laimei.

  • Šeit vari palasīt vai iesaistīties diskusijā par pēcdzemdību melanholiju "Cālis" forumā.

Trīs vienā laivā

Kad ģimenē ienāk mazulis, bieži vien vīrietis un sieviete viens no otra nedaudz atsvešinās. Mamma ir noslogota ar jaunām rūpēm, bet tētis jūtas nedaudz tā kā lieks. Taču tas nav iemesls, lai viens uz otru dusmotos, un sāktu aizdomāties par šķiršanās iespējamību.

Šāda neliela atsvešināšanās rodas visās, pat ļoti "veselīgās" ģimenēs, un tas ir dabiski. Tagad jūs esat nevis divi, bet trīs, un ar šiem apstākļiem nāksies rēķināties. Vismaz tik ilgi, kamēr putnēns neizlidos no ligzdas. Uztver to kā pašsaprotamu lietu: laiks tikai jums diviem objektīvu iemeslu dēļ būs krietni mazāk. Bet, ja nav palīgu, tad kopīgu brokastu un filmu skatīšanos pa vakariem, visticamāk, uz kādu laiku nāksies aizmirst.

Bērna pirmajā dzīves gadā ap 90 procentiem pāru žēlojas par apmierinātības līmeņa krišanos par kopdzīvi vienam ar otru.

  • Šajā rakstā lasi attiecību konsultantes un grāmatas "Becoming Us" autores Elijas Teilores (Elly Taylor) no Austrālijas atziņas par "vecāku izdzīvošanas skolu". Elija pērn viesojās Latvijā.

Ko darīt? Lai kādi nebūtu apstākļi, ir nevis vienkārši jāpacenšas, bet pirmais dzīves gads kopā ar bērnu jāorganizē tā, lai jums atliktu laiks arī tikai diviem vien. Jāpārdomā loģistika un viltīgi manevri jau iepriekš. Vēl dekrēta atvaļinājuma laikā, piemēram, kā pārada prakse, ir visvieglāk sarīkot romantiskus randiņus brīvdienās. Parunā ar radiniekiem vai jau iepriekš atrod uzticamu palīgu, lai šis sapnītis īstenotos dzīvē.

Nedrīkst aizmirst, ka jūs esat ne tikai mamma un tētis. Pirmkārt, jūs esat vīrietis un sieviete. Ja nebūtu šo lomu, par vecākiem jūs nebūtu varējuši kļūt. Secinājums: lai pabūtu kopā divatā, nedēļā ir jāatrod vismaz divas trīs stundas brīvā laika. Iespējami patālāk no bērniem.

Source

Cālis.lv

Tags

Attiecības ģimenē Mamma Miegs Stress Pēcdzemdību periods Pēcdzemdību psihoze
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form