Laulība un nereģistrētas attiecības: kāpēc precētiem pāriem kopdzīve ir izdevīgāka
Foto: Shutterstock

Mūsdienās pāri nereti uzskata, ka laulība un attiecību reģistrēšana neko nemaina. Tomēr tā ir tikai puspatiesība. Kopdzīve laulībā ir ne tikai finansiāli izdevīgāka, bet novērš arī riskus nodokļu, mantojuma, medicīnas aprūpē un citās jomās, skaidrots portālā "Lvportāls".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Lvportāls" skaidro, kāpēc dzīve laulībā precētiem pāriem ir izdevīgāka un kādi ierobežojumi ir tiem pāriem, kuri nolēmuši dzīvot nereģistrētā laulībā.

Nav tiesību uz adoptāciju un iespēju bez otra vecāka reģistrēt jaundzimušo


Ja pārim nereģistrētās attiecībās piedzimst bērns, tad jaundzimušais ir jāreģistrē abiem vecākiem kopā, tēvam aizpildot paternitātes pieteikumu. Ja bērna māte nav laulībā ar viņa tēvu un līdz dzimšanas reģistrācijai bērna paternitāte nav atzīta vai noteikta, dzimšanas reģistrā ieraksta ziņas tikai par māti. Savukārt, ja bērna māte ar tēvu ir precējušies, tad bērna reģistrāciju var veikt viens no vecākiem.

Tāpat, ja personas nav laulātas, viņi nevar adoptēt vienu un to pašu bērnu.

Sveša cilvēka statuss, uzņemoties kopīgas finanšu saistības


Slēdzot darījumus un uzņemoties saistības, abi nereģistrētā laulībā esošie partneri juridiski uzskatāmi par svešiem cilvēkiem. Ja kredīts ņemts, piemēram, mājas iegādei un īpašums reģistrēts uz viena partnera vārda, tad, attiecībām izjūkot, nelaulātais partneris paliek bez īpašuma, turklāt, iespējams, ar finanšu saistībām pret banku.

Arī situācijā, ja iegādātais īpašums reģistrēts uz viena partnera vārda, otram nav juridisku tiesību uz savu kopīgās mantas daļu īpašumā pat tad, ja tas pirkts par kopīgiem līdzekļiem un tiek lietots abu partneru un viņu kopīgo bērnu vajadzībām.

Savukārt, ja tiek šķirta reģistrēta laulība, tad laulātajiem būs pienākums vienoties, kā šis jautājums tiks risināts. Taču, ja vienošanās nebūs iespējama, strīdu skatīs tiesa, atgādina portāls "Lvportāls".

Nav tiesību iegūt vairākus pabalstus, mantojumu un nodokļu atmaksu


Ģimenei (personai), kurai vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 128,06 eiro, ir iespēja saņemt trūcīgas ģimenes statusu un saņemt pabalstu. Par to, kādā kārtībā tas notiek, informācija atrodama šeit.

Tāpat nereģistrētā laulībā bojāgājušā vai cietušā partnerim netiek piešķirti sociālie pabalsti, kas pienākas laulātajiem. Savukārt pensionāra nāves gadījumā partnerim nav tiesību papildus apbedīšanas pabalstam saņemt vienreizēju pabalstu mirušā laulātā divu pensiju apmērā.

Dzīvojot nereģistrētā laulībā pastāv ierobežojums arī uz partnera mantojumu. "Lvportāls" atgādina, ka iegūt mantojumu pēc likuma ir tiesības tikai laulātajam, bērniem un radiniekiem.

Arī nodokļu atmaksu par partnera izdevumiem izglītībā vai ārstniecībā var saņemt tikai reģistrētā laulībā, jo nodokļu atmaksa likuma priekšā svešam cilvēkam nepienākas.

Nav tiesību saņemt informāciju par partnera veselības stāvokli


Par nelaimes gadījumu vispirms tiek informēts laulātais. Ja tāda nav – tuvākie radinieki. Arī par aktuālo veselības stāvokli tiek informēts un iespēja iesaistīties ārstēšanas procesā tiek dota laulātajam vai tā tuvākajiem radiniekiem. Nereģistrētā laulībā šāda iespēja nav.

Nav tiesību izmitināt vai deklarēt partneri īrētā mājoklī


Izīrēto telpu īpašnieks var atteikt īrnieka partnera izmitināšanu vai deklarēšanu savā īpašumā. Savukārt partnera nāves gadījumā viņam nav tiesību pārņemt īres līgumu. Ja telpu izīrētājs nevēlas ar aizgājušās personas partneri turpināt īrnieka un izīrētāja attiecības, viņam vai viņai mājoklis jāatstāj.

Turpretim reģistrētā laulībā partnera nāves gadījumā laulātajam ir tiesības prasīt dzīvojamās telpas īres līguma pārslēgšanu.

Nav tiesību uz valsts nodevu atvieglojumiem


Slēdzot darījumu laulāto starpā, tiek piemērota četras līdz sešas reizes mazāka nodeva par īpašuma tiesību reģistrāciju zemesgrāmatā. Turpretim nereģistrētā laulībā valsts nodevu atvieglojumi nepienākas.

Tags

Kopdzīve Ģimene Laulība Nodokļi Pabalsti
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form