
Reti kura sieviete bērnībā nav sapņojusi kļūt par princesi. Ir tik daudz pasaku par šīm būtnēm, un kāda laime bija, ja kaut reizi gadā kā karnevāla tērpu varēja uzvilkt iecienītākās pasakas varones kleitu un justies kā princese! Taču, ja pirms 20-30 gadiem šādi sapņi pieaugušajiem šķita aizraujoši, mūsdienās vecāki ir noraizējušies: bērnu sapņi kļūst par obsesīvām idejām, kas pārvēršas problēmā.
Glamūrīgi
Bērnu rotaļlietu klāsts paplašinās ar katru gadu, veikalu plauktos parādās arvien dažādākas mantas, un no šiem izgudrojumiem burtiskā nozīmē galva var sagriezties. Tomēr vecāki pamana, ka meitiņa nezin kāpēc nealkst pēc bēbīšiem, kas izgatavoti no gumijas, vai miniatūriem putekļusūcējiem, bet veikalos raugās uz elegantām princeses raksturojošām lietām – kleitām, aksesuāriem, karietēm, zirdziņiem, pilīm un smalkām automašīnām. Daudzas mammas un tēti sūdzas, ka meitas vēlas rotaļāties tikai ar konkrētu ražotāju lellēm – Bārbijām, "Bratz", un katrs gājiens uz rotaļlietu veikalu beidzas ar asarām un uzstājīgu lūgšanos nopirkt "vēl vienu tādu lellīti".
"Saprotams, ka arī agrāk meitenēm patika sev pielaikot princeses vai kādas skaistules no pasakas tēliem. Daudzas mazulītes gribēja ātrāk izaugt – vēl piecdesmitajos gados mākslinieks-ilustrators Normans Rokvels radīja tēlu – meitenīti, kura piemēra mammas drēbes. Bet bērni zināja, ka laimi un prinča mīlestību var iekarot tikai strādīga, labestīga un klusa meitene, nevis kaprīzās karaļa meitas, kuras pieradušas pavēlēt kalpiem un no rīta līdz vakaram raugās tikai spogulī," portālā "Parents" skaidro klīniskā psiholoģe, mākslas terapijas speciāliste Irina Medvedeva.
Situācija ir mainījusies, un tagad princeses vairāk izskatās pēc glamūrīgām fotomodelēm, kuru galvenais uzdevums – rādīt spilgtus tērpus, pozēt glancētiem žurnāliem un iekarot vīriešu sirdis.

"Mana meita dievina "spēlēties princesēs". Pat mājās grib pucēties svētku apģērbā. Pirms pāris dienām nopirku viņai simpātisku kleitiņu, kuru meita ar sašutumu atraidīja, sakot, ka "īstas princeses staigā tikai rozā krāsas kleitā ar kristāliņiem". No kurienes viņai šādas idejas?" nesaprot četrus gadus vecas meitas mamma Elēna.
Gaumi veido ne tikai vecāki, bet arī vide, bērnu kolektīvs, kurā aug mazulis, multfilmas un to varoņu tēli, kurus tavs bērns dievina. Bērni reaģē uz visu krāsaino, tieši tāpēc mūsdienu animācijas filmu un leļļu veidotāji izceļ savus varoņus indīgi spilgtas krāsas kleitās – tā ir vienkāršāk noturēt bērna uzmanību, ieinteresēt viņu. Ļoti ātri meitenes saprot, ka "kliedzoši" tērpi ir stila etalons. Palūko, kā ir apģērbtas daudzas mūsdienu lelles: dekoltē, minisvārki rozā vai salātzaļā krāsā ar daudz spīdumiem, zeķubikses, augstspapēžu kurpes. Un uzkrītošs meikaps.
- Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Pedagoģijas nodaļas profesore, psiholoģe Lūcija Rutka šajā rakstā pauž viedokli, ka rotaļlietas pilda sava veida psihoterapeita funkciju, turpat skaidrojot, kāpēc bērniem patīk rotaļlietas ar lielām galvām. Kāpēc? Jo viņiem trūkst vecāku uzmanības!
"Ja tevi uztrauc, ka meita vēlas līdzināties savām lellēm, piedāvā viņai "spēlēties dizaineros" un kopā izdomājiet, zīmējiet un šujiet jaunu, patiešām elegantu un skaistu apģērbu lellēm. Savām rokām var pagatavot arī aksesuārus: piespraudes, auskarus, kaklarotas, piemēram, izmantojot veikalos nopērkamos jau gatavos rokdarbnieku komplektiņus vai arī vecas, nevajadzīgas pērlītes no satrūkušām krellēm. Šāda nodarbe ne tikai pamodinās mākslinieka garu, bet veicinās arī fantāzijas rašanos un interesi darboties, trenēs sīko motoriku, uzmanību un palīdzēs apgūt priekšmetu dažādās formas," iesaka psiholoģe.