
Zīdainītis ar actiņām seko līdzi spilgtam grabulītim, skatās acīs mammai, pēta viņu uzmanīgi. Vai patiešām uzmanīgi? Vai vispār šāda vecuma mazuļiem ir spēja noturēt uzmanību? Kā to attīstīt? Kādas spēles var izmantot un no kāda vecuma?
Kā portālam "Parents" akcentē psiholoģe, pedagoģe Marina Androsova, mazulis jau no pirmā dzīves mēneša parāda, ka viņam piemīt uzmanība. Viņš skatās uz spilgtiem, kontrastainiem priekšmetiem, reaģē uz negaidītu skaņu, pēta mammas seju. Viņš pievērš uzmanību krasai apstākļu maiņai – pārejai no tumsas un gaismu, temperatūras maiņām.
Viņš to dara neapzināti. Tas, kas viņu piesaista, tas arī kļūst par viņa koncentrēšanās objektu, bet tiklīdz interese gaist, mazulis novērš skatienu.
Nepiespiesti noturēt uzmanību iespējams, demonstrējot spilgtus, spīdošus priekšmetus, tos kustinot, sarunājoties ar mazuli, izmainot mīmiku un balss tembru, intonāciju. Pagrabini grabulīti, – tikai nenogurdini pārlieku mazuli, nesteidzies.
Pie mazuļa gultas var piestiprināt sejas apveidu – aptuveni 15 centimetru diametrā ar acīm, degunu un muti. Bērnus ļoti piesaista cilvēka seja. Pie gultiņas īslaicīgi vari piekarināt melnbaltas rotaļlietas. Par melnbalto zīmējumu ietekmi uz bērna attīstību plašāk lasi šajā rakstā. Nepiespiesta uzmanība bērniem vecumā no pieciem līdz septiņiem mēnešiem jau ir pietiekami attīstīta – viņi var izpētīt jaunu rotaļlietu, iebāzt to mutē, taustīt pietiekami ilgu laiku.
Tālākā nepiespiestās uzmanības attīstība saistīta ar bērna interešu paplašināšanos, viņa uzmanība pakāpeniski tiek piesaistīta daudz plašākam priekšmetu un parādību lokam. Taču šādas uzmanības attīstība pati par sevi neietver mērķtiecīgu, brīvprātīgu uzmanību. Viņa pirmos šādas uzmanības elementus varēs novērot mazā pētnieka otrajā dzīves gadā – pieaugušā ietekmēts, bērns virzīs skatienu uz nosaukto priekšmetu.