Pubertāte: meitenes nepamatoti pinkšķīgas un jautras; zēni – nesavaldīgi
Foto: Shutterstock

Kad tavs bērns pēkšņi vairs nav tik mīlīgs, atsaucīgs, smaidīgs kā ierasts, kad uz taviem lūgumiem vai pat elementāriem jautājumiem viņš gatavs uzsprāgt, vai klusējot aiziet, visticamāk, pienācis tā dēvētais pubertātes laiks. Cik daudz tu par to zini?

Piedāvājam Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālistu sagatavotu skaidrojumu par šo tēmu, aplūkojot tipiskākās meiteņu un zēnu izmaiņas.

Kas ir pubertāte

Pubertāte ir dabiska attīstības stadija, kurā bērni pakāpeniski kļūst par pieaugušajiem, gan bioloģiski, gan funkcionāli sasniedzot dzimumgatavību. Laiks, kad norisinās pubertāte, katram cilvēkam ir stipri atšķirīgs – parasti meitenēm 10-13 gadi , zēniem 12-14 gadi, akcelerācijas (cilvēka organisma paātrināta attīstība salīdzinājumā ar iepriekšējām paaudzēm) ietekmē pubertāte var iestāties ātrāk, nav arī noteiktu robežu, kad pubertāte sākas un beidzas. Šis ir fakts, kas būtu jāuzsver sarunā ar meitenēm.

Meitenēm pubertātes procesi sākas apmēram vienu, divus gadus ātrāk nekā zēniem. Dzimumgatavības sasniegšanas process zēniem noslēdzas 17−19 gadu vecumā, meitenēm 15−17 gadu vecumā.

Pubertātes sākumā noris iekšējas hormonālas pārmaiņas – meitenēm strauji palielinās sievišķā hormona jeb estrogēna daudzums, bet zēniem – vīrišķā hormona jeb testosterona daudzums. Hormoni ir bioloģiski aktīvas vielas, kas ietekmē cilvēka izskatu, aktivitātes līmeni un pašsajūtu. Vīrišķo un sievišķo hormonu proporcijas ietekmē cilvēka turpmāko fizisko attīstību un arī uzvedību.

Source

Cālis.lv

Tags

Pubertāte Pusaudzis Sarakstu karuselis Slimību profilakses un kontroles centrs Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form