Satura ierobežošana bērna telefonā – vai tiešām tā pasargā no nevēlamas informācijas
Foto: Shutterstock

89 procenti Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka saturam bērnu telefonos ir jābūt filtrētam, tomēr tajā pašā laikā 81 procents nav uzstādījuši telefonos drošības filtrus, ļaujot bērniem piekļūt jebkādai informācijai internetā, liecina "Samsung Electronics Baltics" aptaujas rezultāti. Ārsts, psihoterapeits, Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnikas virsārsts Artūrs Miksons piebilst, ka satura ierobežošana ir laba lieta, taču jārēķinās, ka bērni ļoti veikli spēj atrast jebkāda veida informāciju arī citur.

"Mūsdienās, kad internetā brīvi ir pieejama visdažādākā informācija – arī tāda, kas bērnus var negatīvi ietekmēt, vecākiem ir jāpiedomā, kāds tieši saturs bērniem viedtālrunī ir pieejams un vai būtu nepieciešams to ierobežot," saka "Samsung Electronics Baltics" tirdzniecības vadītājs Māris Ķikāns.

Līdz cik gadiem ir nepieciešami satura filtri?

"Diskutabls ir jautājums par to, līdz cik gadu vecumam vajadzētu ierobežot bērna telefonā pieejamo saturu. Arī 2019. gada martā aptaujāto 1000 Latvijas iedzīvotāju viedoklis par šo jautājumu dalās: trešdaļa (28 procenti) uzskata, ka saturam ir jābūt filtrētam līdz pat 16 gadu vecumam, vēl trešdaļa jeb 27 procenti uzskata, ka līdz 14 gadiem, 19 procentiem respondentu šķiet, ka ierobežojumiem jābūt spēkā līdz 12 gadu vecumam, bet tikai 11 procenti uzskata, ka saturu nav nepieciešams filtrēt vispār," stāsta Ķikāns.

Miksons ir pārliecināts, ka tā ir pašu vecāku izvēle un atbildība: "Cik ilgu laiku turēt vai vispār nelikt bērniem telefonos satura filtrus – tas ir katra vecāka paša lēmums. Pirms tiek uzlikti jebkāda veida satura filtri, ir nozīmīgi apzināties motivāciju, ko un kāpēc vecāki vēlas ierobežot – vai tas ir bērna labā, vai tomēr viņiem pašiem kāda veida informācija šķiet nepieņemama, nepatīkama vai biedējoša, un tāpēc tā ir vienkārši jāaizliedz?"

Esiet gatavi atbildēt uz jautājumiem!

Miksona pieredze rāda, ka iedarbīgākais veids, kā radīt satura filtru, kas strādās nemitīgi, ir radīt bērnam vidi, kur var runāt atklāti par jebkuru iepazīto informāciju: "Bērni ļoti veikli prot atrast jebkāda veida informāciju arī citviet, ārpus sava telefona, tāpēc vecākiem ir jābūt gataviem par to runāt un atbildēt uz bērna jautājumiem – tas bērnam radīs skaidrību un tikai vairos uzticību vecākiem. Biežāk gan nākas novērot, ka vecāki ir izvēlējušies ceļu – tikai ierobežot un neko nepaskaidrot sīkāk, taču vēlāk saskaras ar problēmu, ka bērns viņiem nestāsta pats neko – ne par savām interesēm, ne gaitām, ne nodomiem."

Filtru uzstādīšana

Taču, ja vēlaties būt drošs, ka bērns viedtālrunī neielādē nepiemērota satura lietotnes un neapmeklē nevēlamas mājaslapas, lūk, pāris ieteikumi, kā uzstādīt filtrus Android ierīcēs.

Interneta satura ierobežošana. Lai parūpētos par drošu mājaslapu apmeklēšanu, pārlūkprogrammas iestatījumos ir iespējams uzlikt filtrus, kas neļaus ieiet nepiemērota satura lapās. Savukārt, ielādējot viedtālrunī lietotni "SPIN Safe Browser", ir iespējams īpaši atlasīt, kāda satura mājaslapas tiek bloķētas.

Lietotnes ierobežojumi. Ikvienai lietotnei ir noteikts, no kāda vecuma to ir ieteicams lietot. "Google Play" veikala iestatījums ir iespējams pieslēgt drošo meklēšanu un lietošanu, lai bērns nevarētu ielādēt un lietot tāda lietotnes, kas nav piemērotas viņa vecumam.

Vecāku saturs telefonā. Ja bērns lieto vecāku telefonu internetam vai spēlēm, ieteicams tajā izmantot "Secure Folder" jeb slēgto mapi, kurā var uzglabāt īpaši svarīgu vai sensitīvu informāciju (failus, lietotnes, kontaktus) un kuras atvēršana ir iespējama tikai ar PIN kodu, paroli vai kādu citu no drošības metodēm.

Source

Cālis.lv

Tags

Android Bērni Drošība internetā Rīgas Stradiņa universitāte Samsung Electronics Baltics
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form