10 bērnu tētis no Krāslavas: Esmu laimīgs par Dieva dāvanu – meitiņu ar Dauna sindromu
Foto: Privātais arhīvs

Kad Mihails Tumašēvičs no Krāslavas vēl nebija precējies, viņš sapņojis, ka gribētu sev daudz bērnu. "Tā arī sapņoju…," atzīst krāslavietis, kurš audzina 10 bērnus, no kuriem pastarīte – nepilnus divus gadus vecā Anna – ir meitene ar Dauna sindromu. Lai gan sākotnēji tētim bijis šoks un iestājusies sevis žēlošanas stadija, tagad viņš ar sievu pateicoties Dievam par šādu dāvanu – īpašo meitiņu.

Šajā rakstā ielūkosimies, ko piedzīvo un kā reaģē ģimene, uzzinot bērna diagnozi – Dauna sindroms. Savukārt Reto slimību koordinēšanas centra un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ģenētiķi sniedz plašu informāciju par to, kādēļ rodas Dauna sindroms, kā to diagnosticē un kādu attīstību bērns spēj sasniegt.

Ģenētiķi uzsver: "Gadsimtiem ilgi garīgā atpalicība ir bijusi pārprasta. Tā rezultātā sabiedrība pastāvīgi nepietiekami novērtē intelektuālo potenciālu bērniem ar Dauna sindromu. Mūsdienās ar attiecīgu ārstēšanu, labāku izglītošanu un augstākiem izvirzītajiem mērķiem bērniem ar Dauna sindromu intelektuālie sasniegumi ir lielāki. Bērni ar Dauna sindromu var iemācīties." Bet sākumā vari iepazīties ar Mihaila ģimeni.

50 procentu iespējamība

Kad Mihaila sieva Alīna gaidīja 10. bērnu, grūtniecības laikā veiktie izmeklējumi liecināja, ka pastāv 50 procentu iespējamība, ka mazulis būs ar Dauna sindromu. Lai veiktu padziļinātas pārbaudes, ģimenei piedāvāts braukt uz Rīgu, lai veiktu amniocentēzi. "Lai gan šis risks pastāvēja, mēs neticējām, ka kaut kas tāds var notikt, jo visi mūsu iepriekš dzimušie deviņi bērni ir pilnīgi veseli. Turklāt šis izmeklējums jau rada riskus grūtniecībai, tāpēc nolēmām – ja šāds bērniņš būs, tad arī audzināsim. Abortu tāpat mēs nepiekristu veikt," stāsta Mihails, ar kuru saruna notiek pa tālruni. Uz Rīgu ģimene tik bieži nebrauc, bet tieši laikā, kad bija iecerēta saruna, sieva ar mazo Annu bija devusies uz Jūrmalu, rehabilitāciju, bet Mihails Krāslavā dzīvojās pa māju ar pārējiem bērniem.

Kad pienāca laiks Annai nākt pasaulē, sieva devās uz Daugavpili, bet Mihails palika mājās ar vecākajiem bērniem. "Un tad sieva man piezvanīja no Daugavpils, ka piedzimusi meitiņa ar Dauna sindromu. Tas bija sitiens, šoka stāvoklis, līdz asarām, it kā viss apstājās. Žēl bija sevis, sievas, bērna. Kā dzīvosim tālāk? Kā reaģēs mūsu vecāki, draugi?" notikumus teju pirms diviem gadiem atminas daudzbērnu tētis.

Mihails atzīst, ka dzīvē pirms tam nebija redzējis nevienu cilvēku ar Dauna sindromu. "Nebija nekādas informācijas par šo slimību. Biju tikai dzirdējis cilvēkus sakām, kā lamājoties, – kas, tu kā Daunis?" stāsta Annas tētis.

Vienīgais zināmais un pierādītais faktors, kas palielina risku dzemdēt bērniņu ar Dauna sindromu, ir vecāku vecums, jo nepareizas hromosomu sadalīšanās jeb vienkāršāk – kļūdas – iespēja palielinās līdz ar vecumu. Ģenētiķi

Tikmēr mazā Anna no Daugavpils tika pārvesta papildu izmeklējumu veikšanai uz Jēkabpili, kur kopā ar sievu ieradies arī Mihails. "Kad es ieraudzīju savu meitiņu, viņa man tik ļoti iepatikās. Tad ļoti intensīvi sāku lasīt par šo slimību – pieteicos dažādās grupās, lasīju forumos. Un no tā brīža kaut kā viss kļuva tikai labāk un labāk. Šobrīd mēs ar sievu pat esam laimīgi, ka Dievs mums devis šādu bērniņu," saka Mihails.

10 bērnu tētis no Krāslavas: Esmu laimīgs par Dieva dāvanu – meitiņu ar Dauna sindromu
Foto: Privātais arhīvs

Jūlijā mazajai Annai tiks svinēta divu gadu dzimšanas diena, bet patlaban meitiņa esot visu mīlule – vecākie bērni pat rindā gaida, kad varēs mazo māsu paauklēt, visi ļoti mīlot Annu. Un te ir stāsts par pieņemšanu, par mīlestības milzu spēku, jo visai aplams esot priekšstats, ka visi vīrieši, kad ģimenē ienāk īpašs bērns, bēg, ko kājas nes. Tikpat pozitīvs stāsts ir par Luīzi un viņas ģimeni, kura nekautrējas no sava citādā bērna un mudina arī citas ģimenes to nedarīt. Par Luīzi šajā rakstā atradīsi viņas mammas Līvas Veihertes stāstījumu.

Source

Cālis.lv

Tags

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Cilvēkstāsti Dauna sindroms Lasāmgabali
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form