2015./2016. mācību gadā liekā ķermeņa masa un aptaukošanās noteikta 21,7% bērnu
Foto: Shutterstock

Latvijā 2015./2016. mācību gadā liekā ķermeņa masa un aptaukošanās ir noteikta 21,7 procentiem bērnu, liecina bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījums, par Saeimas Eiropas lietu komisijas sēdē apspriesto aģentūru informēja parlamenta Preses dienestā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Savukārt 2013./2014. gadā veiktais Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījums rāda, ka liekais svars un aptaukošanās 11, 13 un 15 gadus vecu bērnu vidū aizvien pieaug. Salīdzinot ar 2010. gada datiem, būtiski pieaugusi liekās ķermeņa masas un aptaukošanās izplatība, īpaši 11 un 13 gadus veciem skolēniem, deputātus informēja Veselības ministrijas pārstāvji.

Eiropas lietu komisija sēdē apstiprināja Latvijas nacionālās pozīcijas šonedēļ gaidāmajai Eiropas Savienības (ES) Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padomes sanāksmei, kurā plānots pieņemt secinājumus par dalībvalstu virzītas un brīvprātīgas sadarbības veicināšanu starp veselības sistēmām. Tāpat ministru sanāksmē paredzēts apstiprināt padomes secinājumus par to, kā apturēt bērnu liekā svara un aptaukošanās pieaugumu.

Saistībā ar lemto, Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne (V) uzsver, ka finansējuma trūkums medicīnai, kas rezultējies katastrofālā ārstu trūkumā, prasa zibenīgu risinājumu. "Paradoksāli, ka ieguldām milzīgu finansējumu ārstu izglītošanā, taču nespējam viņus noturēt Latvijā, kam viens no galvenajiem iemesliem ir nepietiekamie līdzekļi ārstu darba apmaksai," akcentē deputāte.

Viena no sēdē apspriestajām tēmām bija augsta bērnu liekā svara un aptaukošanās izplatība, kas ir būtisks izaicinājums veselības nozarē daudzās ES valstīs. Ņemot vērā, ka bērni trešo daļu ikdienas pavada izglītības iestādēs, ir svarīgi skolās radīt veselību veicinošu vidi, tika norādīts komisijas sēdē. ES Padomes secinājumu projektā tostarp iekļauts aicinājums dalībvalstīm politikas plānošanas dokumentos paredzēt pasākumus, kas izglītības iestādēs nodrošina brīvu vidi no visa veida mārketinga, kas neatbilst veselīga dzīvesveida pamatprincipiem.

Tāpat tajā rosināts izstrādāt rīcības kodeksu, lai mārketinga pasākumi neveicinātu pārtikas produktu ar augstu enerģētisko vērtību, piesātināto tauku, transtaukskābju, pievienotā cukura un sāls daudzumu patēriņu.

Secinājumu projektā dalībvalstis arī aicinātas izstrādāt specifiskas uztura vadlīnijas bērniem un pusaudžiem, lai mazinātu liekā svara un aptaukošanās izplatību.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form