Diviem brāļiem ar autismu nepieciešams sabiedrības atbalsts terapijas nodrošināšanai
Foto: Ieva Salmane

12 gadus vecajam Raivo un brālītim – piecus gadus vecajam Rihardam ārsti noteikuši diagnozi – autiskā spektra traucējumi un vidēji smaga garīgā atpalicība. Puiku mamma pati, lai iemācītos sadarboties ar bērniem un atvieglotu ikdienu, apmeklē apmācības bērnu slimnīcā. Līdz šim vecāki ar vecvecāku palīdzību cīnījušies paši, ieķīlāts dzīvoklis, pārdotas dažādas mantas, strādāts līdz spēku izsīkumam – darīts viss, lai tikai spētu bērniem nodrošināt ārstniecību un aizvien meklētu iespējas uzlabot stāvokli un atvieglot ikdienu, taču visam nepietiek. Brāļiem nepieciešams sabiedrības atbalsts, lai viņi varētu apmeklēt ABA terapijas nodarbības un piedalīties delfīnterapijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ģimene pēc palīdzības vērsās labdarības organizācijā "Palīdzēsim.lv", un, kā allaž šādās reizēs, organizācijas pārstāvji devās ciemos pie ģimenes. "Lielākais brālis – 12 gadus vecais Raivo mūs sagaida ar interesi un smaidu, labprāt pozē fotogrāfei un īsos teikumos stāsta par lego, par teātra izrādi, ko vakarā apmeklēs kopā ar vecākiem, un vienā laidā bučo savu mīļo mammīti," stāsta "Palīdzēsim.lv" komanda.

Raivo veselības problēmas sākušās trīs gadu vecumā, kad kādā slimošanas reizē tika piedzīvota krampju lēkme. Sākumā vecāki un ārsti uzskatīja, ka to izraisījušas stiprās zāles, bet, laikam ejot, atklājās aizvien jaunas slimības pazīmes, kas norādīja uz nopietnākām veselības problēmām.

Raivo nesen mainījis skolu un nav vēl ieguvis draugus, bet labprāt izrāda emocijas – gan prieku, gan dusmas. Uzmanību stundu laikā gan grūti noturēt, jo apkārt notiekošais un redzamais šķiet daudz svarīgāks un interesantāks.

Līdz šim Raivo jau apmeklējis daždažādas rehabilitācijas un ārstniecības nodarbības – reitterapiju, delfīnterapiju, mūzikas terapiju, Montesori nodarbības. Pēc delfīnu terapijas Raivo kļuva pašpārliecinātāks un patstāvīgāks, tāpēc vecāki labprāt šo terapiju atkārtotu vēlreiz, jo šobrīd Raivo ikdienas gaitās nepieciešama asistēšana, pastāvīga uzraudzība un aprūpe, tāpēc mamma algotu darbu strādāt nevar, tomēr, cenšoties sagādāt iztikas līdzekļus, ģimene attīsta savu biznesu, tirgojot dzintara izstrādājumus Kalnciema ielas tirdziņā un Jūrmalā.

Raivo diagnoze – bērnības autisms un vidēji smaga garīga atpalicība ar būtiskiem uzvedības traucējumiem. Raivo vēlas sākt ABA terapiju, kas šobrīd ir atzīta par efektīvāko metodi darbā ar bērniem, kuriem ir autiskā spektra traucējumi.

Kad vecāki bija pieņēmuši un apzinājušies dēla patieso veselības stāvokli, viņi nolēma par labu otrajam bērniņam. Un pirms pieciem gadiem pasaulē nāca brālis Rihards. Trīs gadu vecumā vecāki Riharda uzvedībā sāka manīt neatbilstības vecuma normai un meklēja ārstu palīdzību. Zēns it kā dzīvojies savā pasaulē un apkārt notiekošajam nav pievērsis uzmanību. "Arī mūsu apciemojuma reizē Rihards satraucas, jo, ieraugot svešiniekus, raud, sabīstas, jo nepatīk kārtējā ārsta apmeklējums. Vairāk par visu Rihardam patīk skatīties multiplikācijas filmas televizora ekrānā vai datorā, tāpēc ārsti iesaka arī kā ārstēšanās / personības attīstības instrumentu, izmantot pieejamās datorprogrammas uzmanības noturēšanai," stāsta organizācijā.

Sevis nomierināšanai, Rihards ņurca savu mīļlupatiņu. Tā kā Rihards nerunā, lai pievērstu uzmanību un parādītu, ko vēlas, rauj mammu aiz drēbēm, matiem un rokas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šogad Rihards sācis apmeklēt bērnudārzu, kur veiksmīgi apgūst pašaprūpi, bet draudzības saites nedibina un nodarbībās neiesaistās. Rihards neveido acu kontaktu un pat tad, kad sāp sirsniņa, izvairās no vecāku glāstiem un apmīļošanas.

Riharda diagnoze – vidēji smaga garīgā atpalicība un autiskā spektra traucējumi.

Lai abi zēni varētu apmeklēt ABA terapiju:

25 eiro viena reize Rihardam divas reizes nedēļā = 2400 eiro nepieciešamā summa gadā;
30 eiro viena reize Raivo divas reizes nedēļā = 2880 eiro nepieciešamā summa gadā.

Savukārt delfīnterapijas aptuvenās izmaksas, ieskaitot transportu, ir ap 5000 eiro.

Kopā Riharda un Raivo gada rehabilitācijas kursam nepieciešami 10 280 eiro. Ja tev ir vēlme un iespēja palīdzēt brāļiem, to vari izdarīt šeit.

Tags

Labdarība Palidzesim.lv
0
Autisms
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form