Jāšana, peldēšana un teniss – bērna ieguvumi, trenējoties individuālajos sporta veidos
Foto: Shutterstock

Tie vecāki, kuru bērni ir izteikuši vēlmi nodarboties ar sportu, ir sarežģītas izvēles priekšā – kuru no piedāvātajiem sporta veidiem izvēlēties. Lielākā daļa vecāku saprot, ka komandas sporta veidi iemācīs viņu atvasei sadarboties ar citiem, bet ko bērnam var sniegt treniņi individuālajos sporta veidos?

Turpinot rakstu sēriju, kurā treneri atklāj dažādu sporta veidu plusus un mīnusus, kā arī sniedz ieteikumus vecākiem, šoreiz piedāvājam iepazīties ar individuālajiem sporta veidiem – tenisu, jāšanu un peldēšanu, kur bērns var vairāk uzmanības pievērst savai, nevis komandas izaugsmei. Raksta pirmajā daļā, ko atradīsi šeit, aplūkojām vieglatlētikas, basketbola, volejbola un futbola pozitīvās iezīmes, savukārt otrajā rakstā, kuru vari lasīt te, atklājām, ko bērnam var sniegt treniņi karatē, hokejā un florbolā.

Peldēšana

Uldis Tazāns pats jau no mazotnes nopietni trenējas peldēšanā. Viņš ir vairākkārtējs Latvijas čempions un bijušai Latvijas rekordists brasas distancē. Tāpat Uldis ir bijis daļa no Latvijas izlases, ar kuru piedalījies čempionātos gan Eiropas, gan pasaules līmenī. Šo gadu laikā viņam bijusi iespēja arī trenēt bērnus. Tagad Uldis ir pārcēlies no dzīves Latvijā uz Ameriku, kur turpina savu trenera un peldētāja karjeru.

Peldēšana ir viens no veselīgākajiem sporta veidiem, kas daudz un dažādos veidos pozitīvi ietekmē cilvēka ķermeni un veselību. Bieži vien nākas dzirdēt, ka cilvēki nolēmuši sākt nodarboties ar peldēšanu tāpēc, ka ārsts viņiem to ir ieteicis. Uldis atklāj, ka daudzi profesionālie peldētāji, arī olimpiskie medaļnieki, ir sākuši savu karjeru peldēšanā, jo bērnībā ārsts viņiem bija ieteicis doties uz baseinu ar mērķi uzlabot veselību.

Uldis uzsver, ka peldēšana ir unikāls sporta veids. Peldot tiek vienlaicīgi nodarbinātas gandrīz visas muskuļu grupas, attīstīta elpošanas sistēma un plaušas. Tāpat, nodarbojoties ar šo sporta veidu, bērnam ir iespējas attīstīt kustību koordināciju, kā arī stabilizēt un uzlabot asinsriti.

Ir vairāki iemesli, kāpēc vecākiem vajadzētu sūtīt savu bērnu uz peldēšanas treniņiem. Pirmkārt, tā ir jau iepriekš minētā veselība, jo peldēšana ir lielisks veids, kā bez ārstniecības līdzekļiem iespējams izārstēt dažādas muguras, muskuļu un citas problēmas.

Vecākiem, kuri ir nolēmuši savu atvasi nodarbināt ar peldēšanas palīdzību, vispirms bērnam būtu jāiemāca, kā uzvesties ūdenstilpju tuvumā. Uldis uzsver, ka šāda mācībstunda no vecāku un pēcāk arī peldēšanas trenera puses ir ļoti svarīga, jo tā nodrošina bērna drošību un rada sirdsmieru vecākiem.

Uldis norāda, ka sākt vajadzētu ar peldētprasmes apguvi. Viņš uzsver, ka šajā gadījumā vecumam nav lielas nozīmes un vecāki var sūtīt bērnu uz peldēšanas apmācības nodarbībām jau no mazotnes. Latvijā ir treneri, kuri pasniedz grupu nodarbības, kurās piedalās arī vecāki. Tāpat ir pieejamas arī individuālās nodarbības, kuras var apmeklēt bērni, pat sākot no trīs gadu vecuma. Protams, šo nodarbību laikā bērnam tiek iemācīti tikai peldēšanas pamati, lai viņš pēcāk jau nopietnāk varētu pievērstiem peldēšanas sportam.

Jāšana, peldēšana un teniss – bērna ieguvumi, trenējoties individuālajos sporta veidos
Foto: stock.xchng

Ja bērns pirms došanās uz peldēšanas nodarbībām peldētprasmi ir apguvis kur citur, tad treneris uzreiz pievēršas mazā apmācīšanai nākamajā līmenī. Uldis stāsta, ka peldbaseinos ir visdažādākās grupas, kurās lielākoties bērni tiek sadalīti nevis pēc vecuma, bet pēc peldētprasmes spējām.

Treneris uzsver, ka peldēšanas treniņi atšķiras no apmācības peldēt. "Peldēšanas apmācībās visbiežāk treneris iemāca bērnam turēties uz ūdens virsmas, kā pareizi ieelpot un izelpot. Viņš iemāca arī pareizas peldēšanas kustības un sāk pievērsties peldēšanas stiliem. Turpretim peldēšanas treniņos jau sāk vairāk pievērsties peldēšanas stiliem un pareizām kustību tehnikām," Uldis skaidro. Vēlāk treniņos bērni vairāk sāk pildīt dažādus trenera uzdotus peldēšanas vingrinājumus un uzdevumus. Ar laiku vingrinājumi un izpildāmie uzdevumi kļūst aizvien grūtāki, taču treneris mierina, ka tie vienmēr balstās uz katra bērna individuālo izaugsmi.

Peldēšana, salīdzinot ar citiem sporta veidiem, neprasa lielas izmaksas. Uldis gan piebilst, ka, protams, jebkurš sporta veids, ja ir vēlme tam pievērsties nopietnākā līmenī, ar laiku kļūst arvien dārgāks, arī peldēšana. Taču, lai sāktu nodarboties ar peldēšanu, daudz nemazi nevajag – peldbrilles (būtu ieteicams, jo bez tām bērnam ir grūti redzēt zem ūdens un hlora ietekmē acis tiek kairinātas un var kļūt sarkanas), peldcepure, peldkostīms vai peldbikses un baseinam piemēroti apavi. "Šim inventāram nav jābūt vismodernākajam vai augstākās kvalitātes. Ja bērns tikai sāk nodarboties ar šo sporta veidu, nevajag aizrauties ar visdārgāko. Kad sāk pievērsties sportam nopietni, tad tikai uz sacensībām varētu uzlabot inventāru, bet treniņos tam īsti nav nozīmes," iedrošina Uldis.

Treneris stāsta, ka, līdzīgi kā teniss, peldēšana ir individuāls bezkontakta sporta veids. Tas, protams, samazina traumu risku. Vienīgais veids, kā bērns var iedzīvoties traumā, ir neadekvāta uzvedība, piemēram, slidinoties pa baseina flīzēm, skrienot vai neievērojot baseina noteikumus. Paša treniņa laikā traumu risks ir minimāls. "Var būt kāds sasists pirksts vai sliktākajā gadījumā nejauši uzsista zila acs, vai pārsista uzacs. Tāpat var gadīties, ka kāds uzpeld otram virsū, taču tas negadās bieži," viņš stāsta. Tomēr, ja šim sporta veidam sāk pievērsties nopietnāk, pārslodzes rezultātā var gadīties dažādas plecu problēmas. Taču tās parasti ir visai ātri novēršamas un bez paliekošām sekām.

Vecākiem, kuri ir nolēmuši savus bērnus sūtīt uz peldēšanas nodarbībām, Uldis iesaka izskatīt dažādas iespējas, kur trenēties un pie kāda trenera to labāk darīt. Tāpat vajadzētu painteresēties par izmaksām, jo, iespējams, var gadīties, ka piemājas baseinā peldēšanas treniņi izmaksā divreiz dārgāk nekā baseinā, kas atrodas dažu minūšu brauciena attālumā ar auto vai sabiedrisko transportu. Ja ir tāda iespēja, Uldis iesaka pavaicāt draugiem vai paziņām atsauksmes par konkrēto peldbaseinu vai treneri. Savukārt tie, kam neviens paziņa nav ar to bijis saistīts, var meklēt atsauksmes internetā. Uldis uzsver, ka Latvijā ir pietiekami daudz zinošu un labu peldēšanas treneru, līdz ar to izvēles iespēju netrūkst.

Source

Cālis.lv

Tags

Jāšanas sports Lasāmgabali Peldēšana Sports Teniss
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form