Tuberkuloze bērniem: inficēšanās iespējas, simptomi un vakcinācija
Foto: PantherMedia/Scanpix

Latvijā ar katru gadu saslimstība ar tuberkulozi (TB) pakāpeniski samazinās, tomēr joprojām esam Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas Reģiona augstas saslimstības prioritātes 18 valstu grupā. Samazinājusies arī bērnu saslimstība ar TB. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2017. gadā ar TB saslima 16 bērni līdz 18 gadu vecumam, savukārt 2013. gadā saslima 58 bērni līdz 18 gadu vecumam.

24. martā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Atzīmējot šo dienu, Rīgas domes Labklājības departaments sadarbībā ar Latvijas Tuberkulozes fondu jau ceturto gadu rīko dažādus pasākumus, kuru laikā Rīgas pilsētas iedzīvotājiem bez maksas tiks piedāvātas speciālista konsultācijas par tuberkulozi un plaušu veselību, kā arī būs iespēja veikt krēpu testa izmeklējumus. Bet šajā rakstā par tuberkulozi bērniem.

Bērnu vakcinācija pret TB dažādās pasaules valstīs ir atšķirīga. Pēc PVO ieteikuma, atcelt vakcināciju valstīs ir rekomendēts, ja kopējā saslimstība ar TB valstī ir ne vairāk kā pieci gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Tas nozīmē, ka mēs no šīs vakcinācijas atteikties nevaram, Rīgas pašvaldības veidotajam portālam "Veseligsridzinieks" stāsta daktere Anita Skangale, SIA "Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas stacionāra "Tuberkulozes un plaušu slimību centrs", Rīgas Ambulatorās nodaļas bērnu pneimonologs.

Vai Latvijā bērni slimo ar TB? Kādi ir TB simptomi bērnu vecumā? Kāpēc mēs izmantojam BCG vakcināciju? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes sniedz daktere Skangale, bērnu pneimonolgs, balstoties uz vairāk nekā 35 gadu pieredzi šajā specialitātē.

Vai tuberkuloze apdraud bērnus Latvijā un kādā veidā bērni var inficēties un saslimt ar šo slimību?

Latvijā bērniem pastāv risks saslimt ar TB, jo Latvija pieder pie tām valstīm, kurās ir augsts TB saslimstības līmenis iedzīvotāju vidū – ne tikai bērnu, bet galvenokārt pieaugušo vidū. Uz citu valstu fona, salīdzinot ar Eiropu, mēs esam sliktākā situācijā, jo attīstītajās valstīs saslimstība ar TB ir zema. Tāpēc tur risks inficēties un saslimt nav tik liels kā Latvijā.

TB ir gaisa pilienu infekcija un ilgstoši atrodies vienā telpā, ciešā kontaktā ar infekciozu TB slimnieku, ir iespēja, ka bērns inficēsies un saslims. Bērnus ar TB galvenokārt inficē pieaugušie, kuri slimo ar tādām plaušu TB formām, kas ir epidemioloģiski bīstamas, jo izdala daudz tuberkulozās mikobaktērijas. Jebkuram cilvēkam ieelpojot šīs baktērijas, pastāv iespēja saslimt.

Vislielākais risks TB infekcijas attīstībā par saslimšanu ar TB bērniem ir gadījumos, kad tie nav saņēmuši vakcināciju pret TB. Nopietns riska faktors ir biežās saslimšanas, kas sākotnēji var šķist nevainīgas. Vajadzētu pievērst uzmanību, ja bērnam ir biežas vīrusu infekcijas, bronhīts, vai bieži plaušu iekaisumi, arī hroniskas saslimšanas – piemēram, bronhiālā astma. Svarīgs riska faktors ir arī imūndeficīts – gan iedzimts, gan arī HIV infekcija. Protams, arī nepietiekams uzturs. Risks saslimt ir arī tiem bērniem, kuri inficēšanās laikā ar TB saņem dažādus medikamentus, kas novājina imunitāti.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!