Vai bērna bioloģiskajam vecākam ir tiesības pēc adopcijas apstiprināšanas
Foto: Shutterstock

"Vēlos noskaidrot, kādas tiesības ir bērna bioloģiskajam tēvam, ja viņš ir sniedzis atļauju mātes laulātajam adoptēt bērnu?" tā "Latvijas Vēstneša" (LV) portāla "E-konsultāciju" sadaļā vaicā Sarmīte.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atbild juriste Ilona Barkovska: "Civillikuma 177. pants nosaka, ka līdz pilngadības sasniegšanai (219. pants) bērns ir vecāku aizgādībā. Aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās. Rūpes par bērnu nozīmē viņa aprūpi, uzraudzību un tiesības noteikt viņa dzīvesvietu. Bērna aprūpe nozīmē viņa uzturēšanu, tas ir, ēdiena, apģērba, mājokļa un veselības aprūpes nodrošināšanu, bērna kopšanu un viņa izglītošanu un audzināšanu (garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšana, pēc iespējas ievērojot viņa individualitāti, spējas un intereses un sagatavojot bērnu sabiedriski derīgam darbam). Bērna uzraudzība nozīmē rūpes par bērna paša drošību un trešās personas apdraudējuma novēršanu. Ar tiesībām noteikt bērna dzīvesvietu saprotama dzīvesvietas ģeogrāfiskā izvēle un mājokļa izvēle. Rūpes par bērna mantu nozīmē gādību par bērna mantas uzturēšanu un izmantošanu tās saglabāšanai un vairošanai.

Saskaņā ar Civillikuma 198. panta 3. punktu aizgādība izbeidzas, kad bērnu adoptējusi trešā persona.

Civillikuma 171. panta pirmā daļa nosaka, ka adopcija uzskatāma par notikušu, tiklīdz tiesa to apstiprina. Civillikuma 173. panta otrā daļa nosaka, ka ar adopciju bērnam izbeidzas radniecības attiecības ar vecākiem un viņu radiniekiem un ar tām saistītās personiskās un mantiskās tiesības un pienākumi pret viņiem.

Tātad, ja bērna bioloģiskais tēvs devis piekrišanu bērna adopcijai un ar spēkā stājušos tiesas spriedumu adopcija apstiprināta, bioloģiskajam tēvam aizgādība par bērnu izbeidzas. Tāpat bērnam izbeidzas radniecības attiecības ar šo vecāku un viņa radiniekiem un ar tām saistītās personiskās un mantiskās tiesības un pienākumi pret viņu."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.