Zviedrijā ir tā. 'Delfi' viesojas bērnudārzā, kur audzēkņus nedala kategorijās 'Viņš' un 'Viņa'
Foto: DELFI

"Reiz mums atnesa kārbu, kurā bija divas lelles un zīmīte: "Šis ir baltais puisēns, šī ir baltā meitenīte. Tā ir īstā Zviedrija!" stāsta Stokholmas bērnudārza "Nicolaigarden" vadītāja Lotta Raijalina. Viņa šādam apgalvojumam kategoriski nepiekrīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņasprāt, nākotne ir dzimumneitrālas pirmsskolas izglītības iestādes, kurās labi jūtas gan bērns no četru tētu ģimenes, gan mazulis, kura mamma valkā čadru un ir aizbēgusi no sagrauta ciema Eritrejā. "Delfi" bija iespēja viesoties neparastā bērnudārzā, uz kuru ir bezgala garas rindas. Šobrīd Stokholmā ir jau seši tādi bērnudārzi.

"Hei hei!" starp rozā un zilo, starp koka zirdziņiem kā no zila gaisa parādās... labā burve. Šķiet, tieši tā arī izskatās pasaku fejas no mūsu bērnības. Sīciņa, gaiša, smaidīga, ar labsirdīgu krunciņu tīklu ap acīm – Lotta Raijalina ir 13. bīstamākā Zviedrijas sieviete sarakstā, ko sastādījusi valsts ultralabējā partija.

Zviedrijā ir tā. 'Delfi' viesojas bērnudārzā, kur audzēkņus nedala kategorijās 'Viņš' un 'Viņa'
Foto: DELFI

Lotta ir idejas autore un izpildītāja koncepcijai par bērnudārziem, kuru audzēkņiem ir "pieejams viss dzīves spektrs" un kuri paši var "spēlēt dažādas lomas un dažādos laikos būt dažādi". Tā Lotta raksturo projektu, kurš startēja 1998. gadā un nu izaudzis līdz sešām pirmsskolas izglītības iestādēm, ko apstiprinājusi Zviedrijas Izglītības ministrija un sertificējusi LGBT biedrība. Viens no bērnudārziem darbojas pēc Marijas Montesori metodikas, bet cits specializējas darbā ar bēgļiem. Tuvākajā desmitgadē šādi bērnudārzi Zviedrijā tiks uzskatīti par parastiem, pārliecināta Lotta.

Tags

Bērni Dzimumu līdztiesība Izglītība Lasāmgabali Montesori Skola Zviedrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form