Olnīcu vēža paciente Anda Kivliša: 'Esmu spiesta vērsties tiesā pret savu valsti'
Foto: Privātais arhīvs

Anda Kivliša ir olnīcu vēža paciente, kura, pēc pašas teiktā, saskārusies ar valsts diskriminējošo attieksmi un atteikumu vismaz daļēji kompensēt dzīvībai svarīgās zāles. Pēc neveiksmīgām sarunām, zvaniem un sarakstes ar ierēdņiem Andas ir vērsusies tiesā. "Es necīnos tikai par medikamentiem. Es cīnos par elementāru cieņu un cilvēcīgu attieksmi," viņa teic.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par Andu Kivlišu rakstījām jau iepriekš. Jaunā sieviete pirms diviem gadiem uzzināja, ka viņai ir olnīcu vēzis 4. stadijā. Andai tika veikta operācija un vairākas ķīmijterapijas. Pateicoties ziedotāju atbalstam, Anda uzsākusi terapiju ar "Oliparibum" – zālēm, kuras pasargā no slimības recidīva, bet kuras pretēji konsīlija lēmumam valsts viņai nekompensē. Par saziedotajiem līdzekļiem Anda ir iegādājusies jau ceturto zāļu devu, un atzīst, ka jūtas labi. Izteiktu blakņu nav, tomēr reizēm ir nogurums, slikta dūša un nespēks, kas mēdz ietekmēt dienas gaitu un plānus, bet tie visi ir sīkumi, kuriem Anda cenšas nepievērst uzmanību. Kā liecina nesen veiktie izmeklējumi, ārstēšana ir pareiza un veiksmīga, kā to sākotnēji lēmis ārstu konsīlijs.

Covid-19 pacienti nav vienīgie, kas jāārstē

Vērojot valstī notiekošo, Anda secina, ka šobrīd Nacionālajam Veselības dienestam (NVD) un Veselības ministrijai rūp tikai pacienti ar Covid-19 pozitīvi diagnozi. "Kāpēc onkoloģisko un citu hronisko slimību pacientu dzīvības ir mazāk svarīgas?" retoriski jautā Anda.

Visvairāk Andai kremt tas, ka atbildes uz viņas zvaniem un vēstulēm vai nu nav vispār, vai tiek sniegtas ar ievērojamu novēlošanos. "Manuprāt, šāda attieksme no valsts puses ir pazemojoša un ciniska," teic Anda. "Man nav laika nebeidzami gaidīt. Ierēdņiem mans lūgums kompensēt medikamentus ir viena no daudzajām vēstulēm, kuru var pabīdīt malā un atlikt uz vēlāku laiku, bet man tā ir iespēja vai liegums dzīvot."

Ceļš līdz tiesai

Oktobrī Anda iesniedza prasību tiesā, kurā apstrīd NVD un VM lēmumu nepiešķirt medikamentus. Prasību izdevās iesniegt, pateicoties juridiskajam atbalstam, ko Anda saņēma no kāda advokāta biroja.

Stāsta Līga Mervina, zvērināta advokāte no advokātu biroja "Ellex Kļaviņš": "Mēs nolēmām palīdzēt Andai, jo uzskatām, ka valsts iestādes ne vien pārkāpj vienlīdzības principu, pienākumu saprātīgi piemērot normatīvo regulējumu un pienācīgi pamatot indivīdam nelabvēlīgu administratīvo aktu, bet to attieksme šajā lietā pauž klaju necieņu pret privātpersonu. Rodas iespaids, ka Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti cenšas novilcināt procesu, maksimāli atliekot lēmumu pieņemšanu. Situācijā, kad uz spēles ir likta pacienta dzīvība, šāda vilcināšanās ir nepieņemama. Diemžēl ļoti daudzi pacienti līdzīgās situācijās tā arī nesagaida uzsākto procesu iznākumu un nomirst. Savukārt citi nemaz nesaņemas tērēt spēku un laiku, lai cīnītos ar šīm birokrātijas un cinisma vējdzirnavām.

Mēs apzināmies, ka valsts budžets nav neizsmeļams, tomēr jebkuram valsts iestādes lēmumam ir jābūt pienācīgi pamatotam, savlaicīgi izdotam un nediskriminējošam. Andas gadījumā atteikums piešķirt individuālo kompensāciju medikamentiem bija balstīts uz pilnīgi formāliem pamatiem, neiedziļinoties situācijā pēc būtības un pārkāpjot administratīvā procesa normas. Tika pilnībā un bez jebkāda pamatojuma ignorēts ārstu konsīlija lēmums, kas skaidri noteica, ka pacientei der tikai viens konkrēts medikaments, turklāt lēmumu pieņemšana tika nepamatoti novilcināta.

Vienīgie ienākumi – invaliditātes pabalsts

Zāles, kuras Andai jālieto, maksā 56 tūkstošus eiro. Portālā "Ziedot.lv" Andas ārstēšanai ir saziedoti nedaudz vairāk kā 40 tūkstoši eiro, un sieviete ļoti cer, ka izdosies savākt arī atlikušos 16 tūkstošus. Diemžēl, par saviem līdzekļiem iegadāties zāles olnīcu vēža pacientei nav pa spēkam. Andas vienīgais ienākuma avots šobrīd ir invaliditātes pabalsts 198 eiro apmērā. Lai segtu ikdienas izdevumus, Andai palīdz vecāki.

Jaunā sieviete dzīvo ļoti taupīgi un cenšas atrast bezmaksas prieka avotus. Līdz "lokdaunam" Anda mēdza apmeklēt muzejus vai botānisko dārzu, kas invalīdiem ir bez maksas. Laiku pa laikam patīkamas emocijas Andai sagādāja draugi, kuri mēdza viņu pārsteigt un aizvest kādā ekskursijā pa Latviju. Šobrīd viņa laiku īsina lasot grāmatas, risinot krustvārdu mīklas vai dodoties pastaigās. Anda atzīst, ka viņas priekam nevajag daudz. Pati lielākā dāvana ir būt dzīvai un veselai.

Anda vēlas pateikt milzīgu paldies ikvienam, kurš viņu šajā laikā ir atbalstījis. Plašāka informācija par olnīcu vēža terapiju ārstu onkologu un ķīmijterapeitu asociāciju mājaslapās.

NVD skaidrojums

Nacionālais veselības dienests (NVD) portālam "Delfi" skaidroja, ka nav tiesīgs izpaust informāciju par pieņemtajiem lēmumiem konkrētu personu lietās, taču norādīja – konsilija lēmums ir priekšnosacījums konkrētā gadījuma izskatīšanai un izvērtēšanai atbilstoši Ministru kabineta noteikumos Nr. 899 noteiktajai kārtībai par zāļu kompensēšanu individuālā kārtībā.

NVD mājaslapā norādīts, ka individuālā zāļu vai medicīnisko ierīču kompensācija iespējama šādos gadījumos:

  • ja slimības diagnoze nav iekļauta noteikumu Nr. 899 1. pielikumā un attiecīgās slimības ārstēšanā bez konkrēto zāļu lietošanas nav iespējams uzturēt pacienta dzīvības funkcijas (neattiecas uz medicīnisko ierīču iegādi);
  • ja slimības diagnoze ir iekļauta noteikumu Nr. 899 1. pielikumā, bet Kompensējamo zāļu sarakstā nav iekļautas nevienas zāles un medicīniskās ierīces attiecīgās diagnozes ārstēšanai.


Pirmajā gadījumā, ja slimības diagnoze nav iekļauta pielikumā un tās ārstēšanā bez konkrētām zālēm nav iespējams uzturēt pacienta dzīvības funkcijas, tiek pieņemts lēmums par kompensāciju 100 procentu apmērā.

Otrajā gadījumā, ja slimības diagnoze ir iekļauta pielikumā, bet Kompensējamo zāļu sarakstā nav iekļautas nevienas zāles un medicīniskās ierīces attiecīgās diagnozes ārstēšanai, tiek pieņemts lēmums par kompensāciju iepriekš minētā 1. pielikumā noteiktajā apmērā – 50, 75 vai 100 procenti. Izņēmums ir gadījumi, ja paredzamie izdevumi pārsniedz 14 228,72 eiro apmērā vienam pacientam 12 mēnešu periodā.

Tāpat zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu individuālā kompensācija paredzēta ne vairāk kā 14 228,72 eiro apmērā vienam pacientam 12 mēnešu periodā. Vairāk par individuālajām kompensācijām lasi šeit.

Tags

NVD
0
Olnīcu vēzis
0
Vēzis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form