Foto: PantherMedia/Scanpix
Ikviens reizēm jūt, ka viņa mājas vai darba dators varētu būt vēl labāks. Ne vienmēr problēma ir paša datora jaudā, atmiņas lielumā vai ekrāna kvalitātē. Dažkārt gribētos, lai bez papildus tēriņiem uz tā varētu skatīties augstas kvalitātes filmas, rediģēt bildes vai, piemēram, rakstīt ar garumzīmēm.

Portāls "Delfi" iesaka desmit programmas, kuras var ievērojami uzlabot jūsu datora funkcionalitāti, neliekot pirkt papildus programmatūru:

Otrās mājas

Foto: DELFI

Interneta pārlūks mūsdienās gandrīz ikvienam ir kļuvis par pašu nozīmīgāko programmu, ko savam datoram vispār varat instalēt. Statistika par dažādu pārlūku popularitāti pasaules reģionos ir visai atšķirīga, taču par pirmajām trim vietām parasti sacenšas "Internet Explorer" (IE), "Firefox" vai "Google Chrome".

IE joprojām dominē pasaules nozīmīgākajos interneta lietotāju centros - lielākajā daļā angļu valodā runājošo valstu un Ķīnā. "IE 10" ekspertu vidū tiek uzskatīts par labu interneta pārlūku, taču interneta vidē dominē viedoklis, ka citi pārlūki ir ērtāki, jo piedāvā dažādas papildus iespējas.

Latvijā par vispopulārāko tiek atzīts "Firefox". Programma popularitāti ieguvusi ar tās plašo iespēju klāstu, kas ļauj to pielāgot savām vēlmēm. Tā, piemēram, ja esat "Gmail" lietotājs, ieteicams izmēģināt aplikāciju "Better Gmail", kas gan papildinā e-pasta virtuālās kastītes funkcionalitāti, gan dod iespēju pilnībā mainīt tās izskatu. Savukārt, lai atraktīvāku padarītu bilžu meklēšanu, ieteicams izmēģināt "PicLens" aplikāciju, kas jebkuru foto meklēšanas vietni kā "Flickr" vai pat "Google" attēlu meklēšanu pārvērtīs interaktīvā bilžu sienā.

Bezmaksas ielādes - Firefox, Chrome vai Opera!

Saziņas programmu līderis

Foto: DELFI

Saglabāt kontaktus var būt grūti pat interneta laikmetā. Viena no biežākajām problēmām ir dažādās tā saucamās čata jeb tiešsaistes sarunu programmatūras. To popularitāte dažādās valstīs un pat dažādu paaudžu vidū atšķiras. Latvijā vispopulārākā ir "Skype", bet tikai nepilnus desmit gadus atpakaļ vai ikviens ar saviem tuvajiem sarunājās caur "MSN" un daudzi šo tradīciju turpina vēl šodien.

Tikmēr citviet pasaulē lielāku popularitāti ieguvušas tādas programmas kā "Google Talk", "Yahoo! Messenger", "AIM", "ICQ", "Jabber" un citas. Tas vien, ka draugi lieto dažādas programmas, vēl nenozīmē, ka arī jums visas tās ir nepieciešamas. Tā vietā pietiek ar "Pidgin" vai tās dvīņubrāli "Adium", kas paredzēts "OS X" operētājsistēmai. Izmantojot ikvienu no tām, ir iespējams sarunāties ar saviem paziņām un ģimenes locekļiem, neatkarīgi no tā, kādu programmatūru izmanto viņi.

Vienīgo apgrūtinājumu rada "Skype" drošības sistēma, kas pieprasa arī programmas palaišanu.

Bezmaksas ielādes – Pidgin vai Adium!

Teksta un un tabulu smilšu kastes

Foto: DELFI

"Microsoft Office" nenoliedzami ir ļoti labs darba programmu komplekts, taču tas ir dārgs un piedāvā daudz vairāk par to, kas nepieciešams vidusmēra lietotājam. Tā vietā lielākajai daļai lietotāju mājas apstākļos pilnīgi pietiek ar "Microsoft Word" līdzinieku "AbiWord". Programmas lielākais trumpis ir tās "vieglums", jo tai bez teksta redaktora nav nekādu lieku papildinājumu.

Ja jums tomēr nepieciešams pilns biroja programmu komplekts, tad ieteicams izvēlēties bezmaksas "OpenOffice". Tāpat kā "AbiWord", arī "OpenOffice" ir atvērtā koda programmatūras pārstāvis. Jāatzīst gan, ka tā funkcionalitāte tomēr atpaliek no "Microsoft" produktiem.

Par labu abām iepriekšminētajām programmām liecina tajās radīto dokumentu savietojamība ar "Microsoft Office" un otrādi (ja vien tiek lietoti pēdējo gadu "Windows" produkti).

Bezmaksas ielādes – AbiWord vai OpenOffice!

Mini kinoteātris

Foto: DELFI

Piedāvājam iepazīties ar vēl kādu bezmaksas atvērtā koda programmu. Ja vēlaties vienkāršu programmu gandrīz jebkāda formāta video vai mūzikas faila atskaņošanai, tad ieteicams izvēlēties "VLC".

"VLC" gandrīz nekad nav problēmu atvērt kāda veida video vai mūzikas failu, kamēr citas programmas failus var pat vispār atteikties atskaņot vai arī tos atskaņot sliktā kvalitātē, proti, bez skaņas, vai tieši otrādi - bez attēla.

Programma pati tērē tik maz resursu, ka eksperti to pat iesaka lietot, piemēram, garākos pārbraucienos, kad nav iespējams uzlādēt datora bateriju, bet gribas noskatīties jaunākās savu mīļāko seriālu sērijas.

Bezmaksas ielāde - VLC!

Mūzikas bibliotēka

Foto: DELFI

"Winamp" daudzi atceras jau kopš savas pirmās saskarsmes ar datoru pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados. Lai gan mūsdienās programmas popularitāte vairs ne tuvu nav tāda, kāda tā bija pat desmit gadus atpakaļ, arī šodien ir vērts to atcerēties.

Šī nelielā, bet jaudīgā programmiņa spēj atskaņot gandrīz vai ikvienu mūzikas failu veidu, turklāt tā ļauj pēc savas patikas sakārtot datorā esošās mūzikas arhīvu. "Winamp" ir lieliska alternatīva "Windows MediaPlayer" vai "iTunes", turklāt tā prasa mazākus datora resursus.

Programma joprojām ir visai izplatīta interneta radio cienītāju vidū, jo tā arī piedāvā plašu klāstu bezmaksas staciju. Tāpat ir pieejami arī vairāki bezmaksas interneta televīzijas kanāli, kuru kvalitāte gan vērtējama kā zema.

Bezmaksas ielāde – Winamp!

Bezmaksas "fotošops"

Foto: DELFI

Savulaik "Google" produkts "Picasa" un "Flick Uploadr" bija inovatīvs veids, lai maksimāli ērti nupat uzņemtās fotogrāfijas publicētu internetā. Šobrīd programmas ir attīstījušās un, piemēram, "Picasa" piedāvā plašu iespēju klāstu ne tikai fotogrāfiju arhīva veidošanai, bet arī apstrādei un tas pilnībā apmierina lielāko daļu programmas lietotāju.

Abas programmas ļauj attēlos atzīmēt savus draugus un paziņas un automātiski ievietot foto internetā.

Bezmaksas ielāde – Picasa vai Flick Uploadr!

Datora sargs

Foto: DELFI

Viena no nepieciešamākajām datora programmām, ko arī iespējams iegūt bez maksas, ir laba antivīrusa programma. Laikmetā, kad datoros tiek uzglabāts ārkārtīgi daudz vērtīgas informācijas - sākot no fotogrāfijām un beidzot ar uzņēmumu grāmatvedības datiem-, to aizsargāšana no kaitnieciskām programmām ir pat obligāta.

Lai nebūtu ik gadu jāmaksā par antivīrusu programmu atjaunināšanu un jāpacieš, ka to atjaunināšana datoru padara lēnu kā bruņurupuci, ir ieteicams izmantot kādu no bezmaksas piedāvājumiem. Viens no populārākajiem ir "AVG". Nosliekties par labu šīs antivīrusa programmas izvēlei liek arī tas, ka dažādos testos tā uzrādījusi pat labākus rezultātus kā tās dārgie līdzinieki.

Bezmaksas ielāde - AVG!

Mājas datora tālvadības pults

Foto: DELFI

Tiem, kur mājas datoru ir izveidojuši par ievērojamu filmu, mūzikas un fotogrāfiju arhīvu, bet ikdienā pārgājuši uz klēpja vai planšetdatoru, lieti varētu noderēt "Orb". Ja mājas dators visu laiku ir ieslēgts un ir arī pieslēgts internetam, šī programma "Windows" lietotājiem ļauj piekļūt tajā esošajiem failiem.

Ja datoram ir pieslēgta tīmekļa kamera, ar "Orb" palīdzību iespējams pat veikt mājas novērošanu, bet, ja mājas datoram ir TV karte un to ļauj interneta ātrums, tad savā mobilajā ierīcē ir iespējams pat to vērot kā TV tiešraidi.

Bezmaksas ielāde - Orb!

Rezerves nodrošinājums

Foto: DELFI

Ir desmitiem programmu, kas bez maksas piedāvā saglabāt visu failu rezerves kopijas. Tām visām gan ir viens mīnuss - tās parasti failus piedāvā saglabāt tajā pašā vai kādā citā digitālajā ierīcē vai arī datu nesējā, kas ugunsgrēka, zādzības vai cita negadījuma dēļ tāpat var tikt pazaudēts.

"Dropbox", "Mozy", "Google Drive" vai "iCloud" šajā gadījumā var būt lieliska alternatīva. Tie ir virtuālie diski, kas ļauj iekopēt noteiktu daudzumu informācijas attālinātos serveros. Pēcāk tiem iespējams piekļūt gandrīz no jebkuras vietas pasaulē.

Bezmaksas ielāde - Dropbox, Mozy, Google Drive vai iCloud!

Bezmaksas "ē" un "ņ"

Foto: DELFI

Ja ir vēlēšanās rakstīt "ar latviešu burtiem" un nepirkt šī iemesla dēļ veselu programmatūras paku, to ir iespējams izdarīt, izmantojot latvieša Kaspara Foigta radīto bezmaksas rīku "Apostrofs".

Uzinstalējams klaviatūras izklājums ļauj rakstīt latviski, izmantojot apostrofu kā "mēmo taustiņu". Tas lieti var noderēt pat tad, ja atrodaties citā pasaules malā bez iespējas instalēt programmas.

"Apostrofa" izveidotājs norāda, ka šo rīku izmanto vairāku banku filiāles Latvijā, valsts iestādes, lieli uzņēmumi un pat Eiropas Savienības institūcijas Briselē.

Bezmaksas ielāde - Apostrofs!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!