Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes (MTAF) "Mitutoyo" metroloģijas laboratorija dāvinājumā saņēmusi modernu mēriekārtu, kas ļauj noteikti dažādu detaļu izmērus ar precizitāti līdz pat 3,5 mikrometriem (µm) – 3,5 metra miljonajām daļām jeb 3,5 milimera tūkstošdaļām. Salīdzinājumam – cilvēka mata diametrs vidēji ir ap 60 līdz 80 mikrometriem.
Dāvinājums saņemts no uzņēmuma "Mitutoyo Polska". Manuālā koordinātu mērīšanas mašīna "Crysta-Plus M 574" papildinās Baltijā modernākās metroloģijas laboratorijas iekārtu klāstu un, tāpat kā pārējais laboratorijas aprīkojums, būs pieejama gan RTU studentiem, gan pētniekiem. Līdz ar jauno iekārtu metroloģijas laboratorija ir saņēmusi arī programmatūru un mācību materiālus latviešu, angļu un krievu valodā.

"Crysta-Plus M 574" paredzēta detaļu izmēru noteikšanai ar precizitāti līdz pat 3,5 mikrometriem (µm) jeb 3,5 metra miljonajām daļām. Ģeometriskos parametrus ar šo mēriekārtu vienlīdz labi var noteikt plakanām, cilindriskām un sfēriskām detaļām, piemēram, plāksnēm, urbumiem, vārpstām, rādiusiem, slīpām un pat sarežģīti izliektām virsmām, paverot ļoti plašas pielietošanas iespējas. Iekārta izmantojama jebkuram materiālam, kas nav pārāk mīksts vai elastīgs, – metālam, kokam, plastmasai, stiklam un citiem.

Atšķirībā no laboratorijā jau esošās ciparvadības koordinātu mērīšanas mašīnas "Crysta-Apex S 554", jauniegūto manuālo koordinātu mērīšanas iekārtu operators kustina manuāli, brīvi izvēloties punktus, kurus tas vēlas nomērīt. Iekārtas galvenā priekšrocība ir ātrāka mērīšanas programmas izveide, ļaujot to ļoti ērti izmantot ātru mērījumu veikšanai. Tā kā šai iekārtai ir lielāks darba zonas izmērs nekā ciparvadības iekārtai, ar to iespējams nomērīt līdz pat 400 x 500 x 700 milimetru lielas detaļas.

Jaunā iekārta tiks izmantota studiju procesā jau pavasara semestrī studiju kursā "Mērīšanas tehnoloģiju jaunākie virzieni", sniedzot studentiem pašiem iespēju praktiski salīdzināt manuālo un ciparvadības koordinātu mērīšanas mašīnu un novērtēt to priekšrocības un trūkumus. Iekārtas iespējas izzināt varēs arī citi studenti, kā arī industrijas pārstāvji un interesenti. To paredzēts izmantot arī līgumdarbos ar industriju un zinātniskajos pētījumos, kuros būtiski ir zināt objektu ģeometriju.

Savukārt uzņēmums "Dinex Latvia" laboratorijā kontrolēja valču ģeometrijas, AS "Latvijas Finieris" – saplākšņa tekstūru, SIA "Plockmatic Rīga" pārbaudīja gumijas ruļļu diametrus, bet SIA "Granīts" – izmēru kalibrus.

Ar Japānas uzņēmuma "Mitutoyo" Latvijas pārstāvja SIA "INSTRO" atbalstu izveidotā laboratorija tika atklāta 2018. gada septembrī. Tā aprīkota ar modernākajām uzņēmuma izstrādātajām iekārtām, kuras galvenokārt izmantojamas izgatavoto detaļu kvalitātes kontrolei, sākot ar vienkāršiem lineārajiem izmēriem starp divām virsmām un beidzot ar komplicētu 3D virsmu ģeometriju kontroli un virsmu negluduma mērījumiem. Laboratorijas izmantošana studiju darbā ļaus pietuvināt Latvijas jauno inženieru prasmes un zināšanas Vācijas, Austrijas, Šveices un citu valstu, kuras jau izsenis pazīstamas ar savu augsto līmeni tieši praktiskajā ziņā, inženieru prasmēm, tādējādi ceļot RTU MTAF studiju līmeņa kvalitāti un padarot to konkurētspējīgāku un darba tirgum atbilstošāku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!