Desmitiem miljonu cilvēku visā pasaulē ik gadu cieš no dažādām traumām, kas var ietekmēt viņu darbspējas, dzīves kvalitāti vai pat beigties letāli. Arī Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) ik dienu nonāk pacienti ar politraumām, šautām vai durtām brūcēm un smagām galvas traumām. Šo pacientu strukturētai ārstēšanai PSKUS izstrādāts politraumas protokols – rīcības algoritms medicīnas personālam. Lai to nemitīgi pilnveidotu, PSKUS kopīgi ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru (MITC) rīko regulāras simulācijas mācības "in-situ" jeb reālajā darba vidē slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā.

Kopumā aizvadītas astoņas šādas mācības, kuru laikā zināšanas pilnveidoja 40 PSKUS Neatliekamās medicīnas centra darbinieki – ārsti, māsas, ārsta palīgi un māsas palīgi. Turpmāk politraumas mācības paredzēts īstenot regulāri reizi divos trīs mēnešos. Mācību laikā dalībnieki apgūst teorētiskās zināšanas par politraumas protokolu un rīcību pēc ABCDE algoritma, individuāli pilnveido savas prasmes simulētā vidē ar manekeniem un simulētiem pacientiem aktieriem, kā arī izspēlē sarežģītus politraumas simulācijas scenārijus reālajā darba vidē, strādājot komandā.

Foto: Publicitātes foto

Praktiskajās nodarbībās dalībnieki pilnveido prasmes – imobilizē pacienta iegurni, droši pārvieto pacientu, nodrošina elpceļus un nepieciešamības gadījumā veic adatas dekompresiju vai pleiras drenāžu. Simulācijas scenāriji ietver gan traumatiskas sadzīves situācijas, gan ceļu satiksmes negadījumus.

"Mācībās piedalās multidisciplināra komanda, ko pārstāv Neatliekamā medicīnas centra darbinieki, anesteziologs, ķirurgs, radiologs, ārsta palīgs, māsa, māsas palīgs. Komandas darbu saskaņā ar politraumas protokolu koordinē komandas līderis. Simulētā un drošā vidē dalībnieki mācās strādāt komandā, pieņemt sarežģītus lēmumus par smagu politraumas pacientu un pēc tam arī analizēt savu rīcību, lai sagatavotos reālai situācijai," mācību norisi raksturo PSKUS Neatliekamās medicīnas centra virsārsts, sertificēts ATLS un ETC kursu pasniedzējs dr. Jevgēnijs Kravčuks.

"Pateicoties šīm mācībām, ir izstrādāta komandas rīcība politraumas gadījumā, katrs zina un saprot savas kompetences, un darbs notiek ātri un produktīvi. Šobrīd mēs stundas laikā izmeklējam pacientu ar politraumu, sniedzam neatliekamo palīdzību, stabilizējam un pārvedam uz operāciju zāli. Vēlos pateikt paldies visiem iesaistītajiem un ceru uz turpmāku sadarbību," saka PSKUS Neatliekamās medicīnas centra vadītājs dr. Valērijs Ratobiļskis.

Šī mācību programma izstrādāta, balstoties uz ilggadēju pieredzi neatliekamās medicīnas un traumatoloģijas vasaras skolu organizēšanā RSU MITC. MITC direktore Ieva Šlēziņa papildina: "Iepriekš vairākus gadus RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs ir rīkojis vasaras skolu neatliekamajā medicīnā un traumatoloģijā ārstiem rezidentiem. Pateicoties šīm iestrādnēm, šobrīd esam nākamajā līmenī, vadot simulācijas "in-situ" jeb reālajā darba vidē slimnīcas uzņemšanas nodaļā."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!