Jaunais koronavīruss SARS-CoV-2 ir īsts viltnieks un maskēšanās eksperts – tu nevari zināt, ka piedalies vīrusa izplatībā, ja nemaz nezini, ka esi inficēts. Vēl nesen ASV Slimību kontroles un profilakses centrs lēsa, ka asimptomātiski varētu būt pat 40% inficēto. Tāpat lielai daļai Covid-19 pacientu slimība var noritēt viegli, taču ir arī tādi, kuriem drīz pēc inficēšanās jācīnās par dzīvību. Kāpēc tik lielas atšķirības? Kāpēc Covid-19 dažiem nozīmē ilgu un smagu saslimšanu, kamēr citi pat nepamana, ka ir inficēti? Šis, protams, ir ļoti sarežģīts jautājums ar daudz mainīgajiem, taču pētnieki uzskata, ka viena no atbildēm varētu būt – tas atkarīgs, vai cilvēka organisms iepriekš ir cīnījies ar citiem koronavīrusiem, tostarp saaukstēšanos.
Kā mājaslapā skaidro Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs, "cilvēkam koronavīrusi var izraisīt virkni slimību, no saaukstēšanās līdz smagam akūtam respiratoram sindromam".
4. augustā izdevumā "Science" publicētā pētījumā Ladžolla Imunoloģijas institūta (Kalifornija) zinātnieki skaidro, ka organisms, kurš iepriekš cīnījies ar kādu no citu koronavīrusu izraisītajām slimībām, iespējams, nu labāk spēj atpazīt arī atsevišķas SARS-CoV-2 daļas. Attiecīgi arī tik atšķirīga imūnsistēmas reakcija un slimības gaita.