Konsorcija "EUROfusion" zinātnieki, tajā skaitā Latvijas Universitātes zinātnieki, un inženieri sasnieguši ievērojamus rezultātus pasaulē vadošajā kodolsintēzes iekārtā "Joint European Torus" (JET) kas atrodas Oksfordā, Apvienotajā Karalistē. Jaunākais rekords – 59 megadžouli ilgstošas ​​kodolsintēzes enerģijas – demonstrē kodolsintēzes kā alternatīva enerģijas avota potenciālu. Kodolsintēzes enerģija var nodrošināt drošu un efektīvu mazoglekļa enerģijas ražošanu.

Arī Latvijas zinātnieki ir devuši ieguldījumu JET eksperimentu norisē. Latvijas Universitātes Ķīmiskās fizikas institūta pētnieki "EUROfusion" konsorcija ietvaros veic pētījumus par JET plazmas kameras materiālu noturību kodolsintēzes apstākļos un kodolsintēzes degvielas, tritija, rašanās un izdalīšanās procesiem, kas ir būtiski iekārtas drošības aspekti.

Šodien paziņotie rezultāti ir ceturtdaļgadsimta spilgtākais pierādījums kodolsintēzes enerģijas potenciālam nodrošināt drošu un ilgtspējīgu mazoglekļa enerģiju, uzsver zinātnieki.

Eiropas Komisijas līdzfinansētā "EUROfusion" konsorcija pētnieki – 4800 eksperti, studenti un tehniskie darbinieki no visas Eiropas –, JET iekārtā ieguva rekordaugstu rādītāju, proti, 59 megadžoulus nepārtrauktas kodolsintēzes enerģijas.

Šis pasaulē lielākā un jaudīgākā ekspluatācijā esošā tokamaka JET sasniegtais rezultāts vairāk nekā divas reizes pārsniedz iepriekšējo kodolsintēzes enerģijas rekordu – 21,7 megadžoulus, kas tika uzstādīts 1997. gadā un ir daļa no īpašas "EUROfusion" izstrādātas eksperimentālas kampaņas, kas vērsta uz to, lai pārbaudītu vairāk nekā divu gadu desmitu vērtos sasniegumus kodolsintēzes jomā un optimāli sagatavotos Starptautiskā kodoltermiskā eksperimentālā reaktora (ITER) projekta darbības uzsākšanai.

Eksperimentos iegūtā pieredze un zinātniskie dati ir liels stimuls ITER – lielākai un progresīvākai JET versijai, kas atrodas Francijas dienvidos. ITER ir septiņu partneru – Ķīnas, Eiropas Savienības, Indijas, Japānas, Dienvidkorejas, Krievijas un ASV – kopprojekts, kura mērķis ir pārbaudīt kodolsintēzes kā jauna enerģijas avota zinātnisko un tehnisko "dzīvotspēju".

Palielinoties nepieciešamībai novērst klimata pārmaiņu ietekmi, tai skaitā enerģijas ražošanas procesā samazināt oglekļa dioksīda emisiju atmosfērā, šie panākumi ir nozīmīgs solis kodolsintēzes kā droša un efektīva mazoglekļa līdzekļa attīstībā globālās enerģētikas krīzes pārvarēšanai.

Preses konferences, kurā paziņots par eksperimenta rezultātiem, ieraksts skatāms šeit:

Par "EUROfusion"

"EUROfusion" ir 30 Eiropas Savienības, Apvienotās Karalistes, Šveices un Ukrainas nacionālo kodolsintēzes pētniecisko institūtu konsorcijs. "EUROfusion" programmas mērķis ir sagatavoties ITER eksperimentiem un izstrādāt koncepcijas topošajai EU DEMO jeb Eiropas demonstrējumu kodolsintēzes spēkstacijai. Konsorcija dalībnieki saņem finansējumu kodolsintēzes projektiem saskaņā ar Eiropas pētniecības ceļvedi kodolsintēzes enerģijas realizācijai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!