Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI

Marta sākumā sociālos tīklus pārpludināja profesionālas un ne tik profesionālas bildes ar ziemeļblāzmu, kas aplaimoja Latvijas debesis. Iespējams, ne viens vien, skatoties košās fotogrāfijas, nopūtās, ka nav laicīgi zinājis par šo notikumu, – izietu laukā vismaz paskatīties. Vai ir iespējams ieplānot ziemeļblāzmas vērošanu?

LU Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks gan uzreiz apbēdina – ziemeļblāzmu paredzēt nevar. "Līdzīgi kā ar laikapstākļiem – neko daudz uz priekšu prognozēt nevar. Vienu, divas dienas, bet ne tālāk," viņš saka.

"Ir lietas, kas ir superprecīzas, – mēs varam pateikt tūkstoš gadus uz priekšu, kad un kur būs Saules aptumsums, tā ir viennozīmīga debess ķermeņu kustība, bet, lūk, ar šādām daļiņām, kuras Saule izsviedīs vai neizsviedīs, neko nevar zināt," viņš piebilst.

Kā saprast, ka tuvākajās dienās būs iespēja vērot ziemeļblāzmu? Kā to nepalaist garām? Kurp doties un skatīties, ja esi nolēmis brīvdienās doties ziemeļblāzmas "medībās"?

"Biežāk ziemeļblāzmu var redzēt martā un septembrī, tas ir laiks, kad Zemes ass kustībā ap Sauli ir "ērtā" slīpumā, lai Saules daļiņas varētu vieglāk iekļūt Zemes magnetosfērā. Šajos mēnešos ziemeļblāzmu ir nedaudz vairāk, bet var būt arī vasarā, taču tad mēs neredzam, jo ir gaišas nakts debesis," viņš stāsta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!