Covid-19 krīze radījusi pasaulē jaudīgāko superdatoru, un arī tu vari 'piemesties'
Foto: Shutterstock

Līdz šim pasaulē jaudīgākais superdators "dzīvoja" Okridžas Nacionālajā laboratorijā – tas ir milzīgais "Summit", kas spējis sasniegt 148 petaflopus (peldošā punkta darbības sekundē). Iespaidīgi, taču ne tuvu tik grandioza jauda kā jaunajam čempionam. Lai pasteidzinātu vakcīnas izstrādi imunizācijai pret jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19, vairāk nekā miljons lietotāju aizlienējuši savu mājas datoru skaitļošanas jaudu zinātniekiem, radot superdatoru ar 2,4 eksaflopu skaitļošanas jaudu, pārspējot "Summit" vairāk nekā 16 reižu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirms mēneša rakstā "Kā tavs dators var palīdzēt zinātniekiem izstrādāt vakcīnu pret jauno koronavīrusu" "Campus" vēstīja par projektu "Folding@home". Uzstādot savā datorā (vai spēļu konsolē, ja tev ir "Sony PlayStation 3") nelielu programmatūru, ko izstrādājusi Stenforda Universitātes Ķīmijas un strukturālās bioloģijas departamenta paspārnē esošā "The Pande Lab", tu vari atvēlēt sava datora neizmantotos resursus, lai apstrādātu datus un veiktu simulācijas zinātniskiem mērķiem, galvenokārt, olbaltumvielu struktūru modelēšanai, lai izprastu, kā olbaltumvielas veido savu formu šūnā.

Projekts nav jauns, un pūļa skaitļošanas principu zinātnieki izmantojuši arī līdz šim, bet Covid-19 pandēmija pamudinājusi tajā iesaistīties nepieredzēti lielam skaitam cilvēku. Ja marta vidū, kad par projektu vēstīja arī "Campus", lietotāju skaits bija mērāms simtos tūkstošu, tad mēnesi vēlāk "Folding@home" var lepoties ar miljonu jaunu lietotāju.

Eksaflopu, kas tika uzskatīts par tradicionālo superdatoru nākamo lielo stūrakmeni, "Folding@home" lietotāju tīkls sasniedza jau 25. martā. Jau tobrīd "Summit" skaitļošanas jauda tādējādi tika "pārsista" seškārtīgi.

Nu "Folding@home" tīkla skaitļošanas jauda vairāk nekā dubultojusies, sasniedzot 2,4 eksaflopus. Viens eksaflops – kvintoljons peldošā punkta operāciju sekundē. Salīdzinājumam – šogad gaidāmo spēļu konsoļu flagmaņi "Sony PlayStation 5" un "Xbox Series X" lietotājiem sola attiecīgi 10,3 un 12,4 teraflopu skaitļošanas jaudu. Vienā eksaflopā ir miljons teraflopu.

"Folding@home" vari lejupielādēt, klikšķinot šeit. Ja vēlies sava datora resursus veltīt tieši "Covid-19" projekta izpētei, izvēlnē jāatstāj "Any Disease". Tā kā "Covid-19" šobrīd ir prioritāte, datora resursi automātiski tiks atvēlēti ar jaunā koronavīrusa izpēti saistītām simulācijām un modelēšanai.

Vari izvēlēties atvēlēt šim projektam datora brīvos resursus gan tad, kad pats paralēli lieto datoru, gan izvēlēties režīmu, ka "Folding@home" aktivizējas vien brīdī, kad tu pats datoru nelieto. Tiesa, jārēķinās ar to, ka procesora un grafikas kartes dzesēšanas ventilatori griezīsies uz pilnu klapi, jo "Folding@home" tava datora "dzelžiem" liks pamatīgi iespringt.

Daudzām pētnieku grupām nepieciešamās simulācijas tiek "saskaldītas" daudzās nelielās daļās un sadalītas pa šī superdatora tīklā esošajiem datoriem. Katrs jauns lietotājs ir noderīgs un palīdz, jo šāda veida simulācijas uz individuāla datora, pat ja tas ir jaudīgākais no patērētājiem pieejamajiem, prasītu vairākus gadus.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Koronavīruss Covid-19 Datorzinātne Tehnoloģijas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form