Pie mammas neesmu bijusi kopš vasaras un katru mazāko krekšķi un puņķi joprojām uzlūkoju ar aizdomām, divreiz esmu taisījusi Covid-19 testu, abas reizes rezultāts bija negatīvs. Tomēr ik pa laikam uznāk šaubas – ja nu es esmu tas slimotājs bez simptomiem? Toties mans kolēģis Jānis Sildniks gan pavisam noteikti ir izslimojis Covid-19, laimīgā kārtā salīdzinoši vieglā formā, arī dažus mēnešus pēc atveseļošanās nav jūtamas būtiskas sekas, ja neņem vērā ožas un dažu kilogramu zudumu. No draugiem un paziņām viņš visbiežāk saņem divus jautājumus: "Vai vari saost šo?" (parasti komplektā ar kādu pārtikas produktu), kā arī: "Tad jau tev ir antivielas, vai ne?"
Jānis atklāj, ka uz pirmo jautājumu spēj atbildēt ar diezgan lielu precizitāti, bet uz otro viņam atbildes nav. Tādēļ nolēmām uztaisīt asins analīzes, lai uzzinātu, kas mums notiek ar antivielām. Vai Jānim tādas vispār pēc slimošanas ir izveidojušās? Vai man tādas ir, jo esmu kaut kad izslimojusi Covid-19, pašai nemaz nezinot? Un, ja tādas asinīs ir: vai mēs drīkstam braukt drošu sirdi pie radiniekiem?
Lūk, ko mēs noskaidrojām šajā rakstā:
- Kas vispār ir antivielas
- Kā atšķiras dažādi antivielu testi;
- Kāpēc rezultāti dažādās laboratorijās atšķiras;
- Kāda nozīme ir antivielām asinīs.
Kas tad ir antivielas, un kā pie tādām var tikt? To vaicāju ekspertam – RAKUS laboratorijas galvenajam speciālistam un Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas vadītāja pienākumu izpildītājam Sergejam Ņikišinam.