Kvantu fizikas metafizika. Turpinās zinātnes un reliģijas dialogam veltītais lekciju cikls
Foto: LU fotoarhīvs

Projektā "Zinātnes un reliģijas saderība pēcpadomju kontekstā" tiek veidots lekciju cikls, kas ir veltīts zinātnes un reliģijas dialogam. Visi interesenti ir aicināti piedalīties cikla otrajā lekcijā "Kvantu fizikas metafizika", kas notiks tiešsaistē 19. maijā pulksten 17. Lekciju cikls noslēgsies ar paneļdiskusiju 2022. gada martā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Otrajā lekcijā "Kvantu fizikas metafizika" Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) profesors Vjačeslavs Kaščejevs (titulbildē) pastāstīs vairāk par kvantu fizikas metafiziku.

Kvantu mehānika ir kvantu parādību precīza matemātiska teorija, tā ir fizikālo zinātņu stūrakmens un daudzu ikdienas tehnoloģiju pamats. Tajā pašā laikā tieši kvantu fizika no visām dabaszinātņu atziņām visbiežāk tiek piesaukta spriedumos par iespējamo pasaules kārtību un tiek saistīta ar dažādiem paradoksāliem, reizēm arī absurdiem un maldinošiem, apgalvojumiem.

Lekcijas laikā centīsimies nodalīt dūmus no uguns un pēc iespējas skaidrāk iezīmēt epistemoloģisku ietvaru, kurā ir formulēti un empīriski pārbaudīti kvantu fizikas likumi.

Empīriski neapstrīdamā kvantu indeterminisma cēloniska interpretācija noved pie ontoloģiskiem modeļiem (t.s. "slēptie nelokālie mainīgie"), kas ir savietojami ar lielu metafizisku koncepciju klāstu. Šis secinājums ir abpusēji griezīgs: no vienas puses tas nopietni vājina materiālistiskā redukcionisma pozīcijas un kalpo par bagātīgu filosofisku ideju iedvesmas avotu, no otras puses tas provocē nepamatotu kvantu fizikas piesaukšanu diskursā par garīgajiem jautājumiem.

Pēc Vjačeslava Kaščejeva lekcijas savas atziņas par kvantu fizikas metafiziku prezentēs arī LU FMOF profesors Mārcis Auziņš (attēlā apakšā) un mācītājs, teologs Indulis Paičs.

Kvantu fizikas metafizika. Turpinās zinātnes un reliģijas dialogam veltītais lekciju cikls
Foto: LU fotoarhīvs

Informācija par turpmākajām lekcijām un citiem projekta pasākumiem atrodama projekta tīmekļa vietnē. Saite uz katra pasākuma tiešsaisti tiks publicēta tīmekļa vietnē pasākuma dienā, kā arī tiešraide būs pieejama LU TF "Facebook" lapā. Pasākumi tiks ierakstīti, ieraksti pēc tam būs pieejami elektroniskā formātā. Pirmās lekcijas "No kurienes nākam? Kurp ejam? Ko fizika mums saka par Visuma sākumu, un vai tas ir savienojams ar to, ko māca reliģijas?" ieraksts pieejams LU TF "YouTube" kanālā.

Projekta "Zinātnes un reliģijas saderība pēcpadomju kontekstā" mērķis ir novērtēt savstarpējo sapratni starp Latvijas zinātnieku un reliģisko kopienu piederīgajiem, īpašu uzmanību pievēršot zinātniekiem, kuri sevi uzskata par ticīgiem. Tā mērķis ir arī palielināt šo savstarpējo sapratni un zinātnieku pašsapratni, attīstot resursus zinātnes un reliģijas dialogam pasākumu veidā, kas pieejams plašākai sabiedrībai. Viena no projekta aktivitātēm ir lekciju cikls, kas veltīts gan zinātniekiem, gan arī ticīgajiem aktuālām tēmām.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Fizika Kvantu fizika Latvijas Universitāte Reliģija Vjačeslavs Kaščejevs Zinātne
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form