Latvijas pētnieki palīdz izstrādāt eksprestestu bērniem drudža cēloņa noteikšanai
Foto: Publicitātes foto

Ar inovatīvu, starptautiskā pētījumā PERFORM (Personalized Management of Febrile Illness) izstrādātu testu turpmāk būs iespējams precīzāk noteikt drudža iemeslu bērnam, tādējādi izvēloties pareizāko un mazajam pacientam nekaitīgāko ārstniecības metodi. Pētījums, kura kopējais finansējums ir 18 miljoni eiro, tika īstenots piecus ar pusi gadus Eiropas Savienības (ES) programmā "Horizon 2020". Tajā bija iesaistītas desmit Eiropas valstis, kā arī Gambija, Taivāna un Nepāla. Vadošais pētījuma partneris bija Londonas Impērijas koledža, kuru pārstāvēja profesors Maiks Levins, savukārt Latvijas puses projektu vadīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētā profesore infektoloģe Dace Zavadska, kurai jautājām par pētījuma gaitu un praktiskajiem ieguvumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā pētījuma rezultāti palīdzēs mazajiem pacientiem?

Pacientus ar infekcijas slimībām varētu sadalīt trīs lielās grupās – ar vīrusa saslimšanu, kuriem antibiotikas nelieto, smagi slimos, kuriem saslimšana uzreiz ir skaidra, un it kā tādu vidus posmu, kuram uzreiz grūti noteikt drudža iemeslu. Pētījums vairāk ir domāts tieši šai pēdējai grupai.
Lielākais ieguvums ir iespēja ātri identificēt precīzu drudža iemeslu un sākt atbilstošu terapiju.

Pētījuma laikā mēs izstrādājām biomarķieru testu, kas ļaus asinsanalīzē pēc iespējas precīzāk noteikt, vai drudža iemesls ir vīrusa vai baktēriju ierosināta infekcija, lai varētu ātri uzsākt nepieciešamo ārstēšanu. Atkarībā no konkrētā saslimšanas un infekcijas veida, uz paaugstinātu temperatūru cilvēka organisms reaģē dažādi – lai nodrošinātu organisma aizsargprocesus, vieni gēni, kuri kodē šos procesus, ieslēdzas, un citi savukārt izslēdzas. Šo procesu var noteikt, izmantojot biomarķierus. Analizējot šos biomarķierus, ir iespējams noteikt saslimšanas iemeslu.

Cik plašs bija pētījums?

Kopumā visās pētījumā iesaistītajās valstīs tika iesaistīti 6600 bērni, kuriem bija drudzis. Viņu vidū 5,5 tūkstoši bija no uzņemšanas nodaļām, 725 – no intensīvās terapijas nodaļas un vairāki citi mazie pacienti, kuriem drudzis bija bīstamā kombinācijā ar citām saslimšanām. Ar vecāku atļauju testā tika izmantoti jau asins paraugi, kas tika iegūti vienlaicīgi, tā teikt, ar vienu dūrienu kopā ar jau ārsta nozīmētajiem asinsanalīžu paraugiem. Asinis netika ņemtas īpaši tikai šim pētījumam, lai neapgrūtinātu nedz pacientu, nedz medicīnas personālu.

Latvijas pētnieki palīdz izstrādāt eksprestestu bērniem drudža cēloņa noteikšanai
Foto: Publicitātes foto
"Līdz šim kopumā par projektu ir bijušas aptuveni desmit zinātniskās publikācijas, un vairākas no tām ir ierosinājuši tieši Latvijas pētnieki," stāsta RSU asociētā profesore Dace Zavadska.

Vai tests ir ilgstošs un sarežģīts?

Nē, tas ir ātrs un vienkāršs! Divas minūtes ilgst testa sagatavošana, tad aptuveni stundu notiek pats process. Tātad īsā laikā ir iespējams noteikt, piemēram, kuram no pacientiem ir īpaši bīstamā bakteriālā infekcija, lai savlaicīgi sāktu atbilstošu terapiju, izmantojot arī antibakteriālos medikamentus. Pētījums pierādīja, ka līdz šim izmantojamo antibiotiku spektrs bieži ir pārāk plašs. Tuvākajā laikā tiks izstrādāti eksprestesti pie pacienta gultas, kuru rezultātā pavisam ātri un viegli mediķiem būs pieejamas norādes par iespējamo drudža iemeslu.

Cik starptautisks bija šis pētījums?

Pamatā šis ir Eiropas pētījums. Partneri klīniskajā sadaļā veic vienādus uzdevumus, tikai dažādos reģionos atšķiras infekcijas un pacienti. Ja runājam, piemēram, par Āfrikas kontinentu, tad daudzās tā valstīs ir plaši izplatīta malārija, tuberkuloze un citas smagas slimības. Tādēļ mūsu uzdevums bija izstrādāt salīdzinoši lētu un viegli lietojamu testu.

Šis projekts ir vērsts ne tikai uz palīdzību pašmāju pacientiem, bet arī uz starptautisko sadarbību. Tas nedrīkst būt bagāto valstu tests.

Projekta īstenošanas laikā mēs asins paraugus sūtījām uz Nīderlandi vai Angliju, bet turpmākā procesā testi tiks veikti uz vietas Latvijas klīnikās. Jāuzsver, ka līdz šim kopumā par projektu ir bijušas aptuveni desmit zinātniskās publikācijas, un vairākas no tām ir ierosinājuši tieši Latvijas pētnieki.

Latvijas pētnieki palīdz izstrādāt eksprestestu bērniem drudža cēloņa noteikšanai
Foto: Publicitātes foto

Kāds būs pētījuma turpinājums?

2019. gadā tika uzsākts nākamais "Apvāršņa 2020" projekts – DIAMONDS. Tā ietvaros esošais pētnieku konsorcijs turpina risināt uzdevumus, kas saistīti ar personalizētas medicīnas ieviešanu ikdienā ES veselības aprūpes sistēmās, lai diagnosticētu un ārstētu izplatītākās infekcijas un iekaisuma slimības.

Jau nākamajā gadā Latvijā un vēl sešās valstīs norisināsies pilotprojekts, kura laikā uz vietas klīnikās tiks veiktas asins paraugu analīzes, tātad – pats testēšanas process, un asinis nekur netiks sūtītas. Mērķis ir panākt, ka tests tiek iekļauts ikdienas izmeklējumu klāstā un tiek veikts uz vietas, piemēram, Bērnu slimnīcā.

Tags

Bērni Medicīna Rīgas Stradiņa universitāte Slimība Veselības aprūpe RSU
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form