Latvijas studenti iekļūst pasaules spēcīgāko programmētāju komandu Top 30
Foto: LU komanda. (no kreisās): Kristaps Čivkulis, Aleksandrs Zajakins, treneris Jevgēnijs Vihrovs, Aleksejs Zajakins. Foto: Bobs Smits

Otrdien, 5. oktobrī, Maskavā aizvadīts pasaulē prestižāko un senāko studentu komandu programmēšanas sacensību (ICPC) fināls, kurā Latviju pārstāvēja Latvijas Universitātes (LU) komanda – Aleksejs Zajakins, Aleksandrs Zajakins, Kristaps Čivkulis un treneris Jevgēnijs Vihrovs. Komanda sacensībās parādīja lielisku sniegumu un 117 pasaules spēcīgāko komandu konkurencē ieguva augsto 26. vietu (dalīto 24. vietu).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Epidemioloģiskās situācijas dēļ fināla sacensības tika vairākkārt pārceltas no 2020. gada jūnija līdz pat 2021. gada oktobrim. Neskatoties un grūtībām, fināls tomēr notika. Klātienes pasākumā bija jāievēro pastiprināti drošības noteikumi – jāveic Covid-19 testēšana, jāvelk sejas maskas, visiem dalībniekiem jābūt vakcinētiem.

Komandai līdzi šoreiz devās tikai viens treneris – LU Datorikas fakultātes pētnieks Jevgēnijs Vihrovs, savukārt ilggadējais LU komandu treneris profesors Guntis Arnicāns komandu atbalstīja un motivēja attālināti.

"Šogad fināla sacensības bija būtiski citādākas nekā parasti, viegli ir noprast, ka šo pasākumu ietekmēja Covid-19. Mūsu komanda tiesības startēt finālā izcīnīja gandrīz pirms diviem gadiem, bet pats fināls notika ar pusotra gada nobīdi. Visu laiku fināls tika pārcelts, un bija liela neziņa, kad un kas notiks. Dažas komandas vispār pat netika uz finālu. Pasākumu organizēšanas un citu ierobežojumu dēļ gatavošanās arī bija citādāka un saraustītāka. Tajā pašā laikā jāatzīmē, ka visiem bija problēmas un labākās komandas tik un tā pierādīja savu spēku," par sacensību norisi stāsta profesors Arnicāns.

Neilgi pirms sacensībām tika mainīti noteikumi. Komandai viena datora vietā tika iedoti trīs datori, lai katrs dalībnieks varētu strādāt pie sava datora. Tā bija ļoti būtiska izmaiņa. Šādās sacensībās lielu lomu spēlē komandas darbs, kad ir tikai viens dators un jāspēj šo resursu optimāli izmantot. Stiprās komandās ir darba dalīšana, jo vieni labāk raksta kodu, citi labāk izdomā uzdevumu risinājumus.

Ja komandā ir trīs individuālisti, tad reizēm no tā nekas labs nesanāk.

Šoreiz komandas sadarbībai vairs nebija tik liela nozīme, jo katrs varēja darboties pie sava datora.

"Jau pirms sacensībām bija skaidrs, ka šī izmaiņa mūsu komandai nav izdevīga," bilst Arnicāns un turpina: "Vēl sacensību vidū mūsu komanda bija 20. vietā ar labām izredzēm uz gala rezultātu. Diemžēl ap šo vietu komanda arī iestrēga, un beigās daļa no konkurentiem aizgāja garām. Gala rezultātā iegūtā dalītā 24. vieta ir viens no labākajiem LU sasniegumiem finālos, kas noteikti ir ļoti augsts rezultāts."

Par šī fināla čempioniem pirmo reizi kļuva Ņižnijnovgorodas Valsts universitātes komanda, savukārt otro vietu ieguva Seulas Universitātes komanda, bet trešo vietu – Sanktpēterburgas ITMO komanda.

Latvijas studenti iekļūst pasaules spēcīgāko programmētāju komandu Top 30
Foto: Publicitātes foto

Pirmdien, 4. oktobrī, dienu pirms fināla sacensībām, norisinājās arī pirms dažiem gadiem ieviestās "Huawei ICPC Challenge" sacensības, kurās tiek piedāvāts sarežģīts uzdevums ar reālās dzīves pielietojumu. LU studenti šādās sacensībās ir piedalījušies jau divas reizes. Abās izdevies sasniegt izcilus rezultātus – pirmajā reize sacensībās piedalījās komanda un ieguva sesto vietu starp visām fināla komandām, savukārt otrajā reizē, 2020. gada pavasarī, dalībnieki startēja individuāli, un Aleksejs Zajakins ieguva bronzas medaļu ar 10. labāko rezultātu. Arī šogad šīs sacensības notika individuāli, tajās varēja piedalīties visu 117 komandu dalībnieki un treneri. LU komandas pārstāvim Aleksejam Zajakinam izdevās izcīnīt augsto ceturto vietu dalībnieku starpā (piekto vietu kopvērtējumā).

"Šogad "Huawei ICPC Challenge" dalībniekiem vajadzēja darboties ar optimālu ziņu maršrutēšanu liela izmēra optiskajos tīklos. Uzdevuma grūtības pakāpe bija tāda, ka to, visticamāk, nevar precīzi atrisināt ierobežotā laikā. Līdz ar to bija nepieciešams izstrādāt heiristisku algoritmu, kas atrod pēc iespējas labākus ziņu sūtīšanas maršrutus, izmantojot ierobežotus laika un skaitļošanas resursus. Aleksejs programmēja izcili, turēdamies no sestās līdz 36. vietai. Intriga saglabājās līdz pēdējam brīdim, jo sacensību pēdējās sekundēs daudzi dalībnieki iesūtīja uzlabotos risinājumus. Šie risinājumi tika testēti jau pēc sacensību beigām.

"Vispirms mēs bēdīgi vērojām, kā Aleksejam garām aiziet citi programmētāji, bet pašās beigās mēs jau gavilējām, jo Aleksejs uzlaboja rezultātu un uzlēca uz ceturto vietu. Arī pārējie mūsu puiši sasniedza vērā ņemamus rezultātus," atzīst treneris Jevgēnijs Vihrovs.

Latvijas studenti iekļūst pasaules spēcīgāko programmētāju komandu Top 30
Foto: LU komanda (no kreisās) treneris Jevgēnijs Vihrovs, Aleksandrs Zajakins, Kristaps Čivkulis, Aleksejs Zajakins. Foto: Bobs Smits

"Ar šo dalību finālā ir noslēdzies būtisks etaps LU dalībai šajās sacensībās. 2015. gadā atnāca jauna dalībnieku paaudze, kas sāka intensīvu gatavošanos jau no pirmā kursa. Studenti bieži brauca uz treniņnometnēm un sacensībām, notika kvalitatīva gatavošanās. Ar šīs komandas dalību finālā šī paaudze faktiski beidz dalību ICPC sacensībās. Šajā periodā ir izdevies četras reizes tikt līdz sacensību finālam. Jāsaka paldies visiem, kas sekmīgi nesa LU un Latvijas vārdu pasaulē. Pašlaik mums vairs nebūs tik daudz studentu, kas var labi startēt starptautiskā līmenī un kaut kādā ziņā atkal viss jāsāk no jauna, kas prasīs gadus," atzīst ilggadējais LU komandu treneris profesors Arnicāns.

--

Pasaules studentu programmēšanas sacensības (ICPC) organizē ICPC fonds (ICPC Foundation) un fināla sacensības katru gadu notiek citā valstī. Šis bija sacensību 44. fināls, un nākamgad fināls norisināsies Bangladešā.

Pagājušajā akadēmiskajā gadā ICPC sacensībās piedalījās 58 963 dalībnieki, kas pārstāvēja 3 406 universitātes no 104 valstīm. Sacensību ceturtdaļfināli un pusfināli norisinās reģionos visos apdzīvotajos kontinentos, savukārt uz fināla sacensībām dodas aptuveni 100 pasaules spēcīgākās komandas. Latvijas Universitātes studentiem sacensību finālā līdz šim ir izdevies iekļūt sešas reizes.

LU studentu komandu dalību sacensībās atbalsta AS "Emergn", SIA "eazyBI", SIA "Datakom", AS "RIX Technologies", SIA "TestDevLab", SIA "ZZ Dats", SIA "whiteCryption", Amerikas latvieši, kuri pārstāv "Friends of the University of Latvia" (501(c)(3) charity) – LU Goda biedrs Roberts Blumbergs, Latvijas goda konsuls Mičiganā Andris Lācis un Galenieku ģimene. Ziedojumus administrē Latvijas Universitātes fonds un RTU Attīstības fonds.

Tags

Datorzinātne STEM Programmēšana Latvijas Universitāte
53545769
Tehnoloģijas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form