RSU doktorante pēta viedā krekla pielietojumu fizioterapijā
Foto: No privātā arhīva

Pēdējos gados palielinājies valkājamo tehnoloģiju (wearable technologies), piemēram, viedo tekstila apģērbu, pielietojums personalizētajā medicīnā, tai skaitā fizioterapijā. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) doktorante un fizioterapeite Guna Semjonova par jēgpilnu un zinātniskajos pierādījumos balstītu valkājamo tehnoloģiju izmantojumu fizioterapijā interesējas kopš 2014. gada, kad ar tām klīniskajā vidē iepazinās "Erasmus+" apmaiņas programmā Somijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2016. gadā viņa sāka starpdisciplināru sadarbību ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina tehnoloģiju institūta un Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūta pētniekiem, kuri ir promocijas darba pētījumā izmantoto viedā tekstila sensoru radītāji.

Sadarbības rezultātā tika izveidots "DAid" viedā krekla prototips, kas tika izmantots fizioterapijā pacientiem ar subakromiālo sāpju sindromu. Šis "DAid" viedā tekstila krekls paredzēts plecu joslas monitoringam un ļauj izvērtēt plecu joslas kustības arī augsta līmeņa aktivitāšu laikā.

Subakromiālais sāpju sindroms ir viena no biežāk sastopamajām diagnozēm, kuru 40 procentos gadījumu novēro ģimenes ārsta praksē, un fizioterapija ir neatņemama rehabilitācijas sastāvdaļa šiem pacientiem. Pleca fizioterapijā, kur ir būtisks kustību monitorings, viedā tekstilmateriāla apģērbu lietošana sākta, veicot šī promocijas darba pētījumu. Darba mērķis bija izpētīt "DAid" viedā krekla prototipa ietekmi uz pacientu ar subakromiālo sāpju sindromu fizioterapijas funkcionālajiem un DASH instrumenta rezultātiem.

Secinājumi pēc veiktā pētījuma: pacientiem ar subakromiālo sāpju sindromu fizioterapijā, lietojot "DAid" viedā krekla prototipu, tiek sasniegti labāki funkcionālo testu un labāki pašziņota DASH instrumenta rezultāti, salīdzinot ar konvencionālām fizioterapijas metodēm.

Gunas Semjonovas promocijas darba "DAid" viedā krekla tehnoloģijas izmantošana terapijā pacientiem ar subakromiālo sāpju sindromu atklātā aizstāvēšanas sēde notiks 2022. gada 4. novembrī, kurā varēsi uzzināt par "DAid" viedā krekla prototipa izveides procesu, tā praktisko lietojumu un detalizētākiem rezultātiem.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.