Toms Grēviņš tiešsaistes sarunās palīdzēs skolēniem iepazīt zinātnieka profesiju
Foto: LU fotoarhīvs

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) no 7. līdz 29. oktobrim aicina 9.–12. klašu skolēnus tiešsaistes sarunās "Zinātne.Zoomed.In 2" iepazīties ar 20 Latvijas zinātniekiem un zinātniecēm, atklājot dažādu zinātnes nozaru un pētniecības jomu aizraujošo dabu. Sarunas vadīs TV erudīcijas spēles "Gudrs, vēl gudrāks" ilggadējie vadītāji Toms Grēviņš vai Kaspars Ozoliņš.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Projekts "Zinātne.Zoomed.In" jeb "Zinātne pietuvināta", tāpat kā pavasarī, notiks tiešsaistē "Zoom" platformā, bet šoreiz iespēja tikties ar zinātniekiem būs arī 9. un 10. klašu skolēniem, lai ieskats zinātnes pasaulē viņiem palīdzētu vidusskolas mācību programmas vai zinātniskās pētniecības darba (ZPD) tēmas izvēlē. Skolēni varēs uzzināt, kas ir zinātne un cik daudzveidīgi un atšķirīgi ir pētījumi dažādās zinātnes nozarēs; kur strādā zinātnieki un kādas prasmes viņiem nepieciešamas; kā izvēlēties savu zinātnes vai studiju nozari; kāpēc valstij un sabiedrībai nepieciešama zinātne?

Sarunas būs mācību stundas garumā un notiks pulksten 13.00-13.40 un 14.30-15.10 šādos datumos:

 • 7. un 8. oktobris;
 • 12.-15. oktobris;
 • 26.-29. oktobris.


Sarunām varēs sekot līdzi arī tiešraidē @ZinatneLatvijai "Facebook" lapā.

Projektā piedalīsies zinātnieki un zinātnieces no 12 zinātniskajām institūcijām Latvijā un ārvalstīs, kā arī diviem uzņēmumiem:

 • Glāzgovas Universitāte: Liene Spruženiece;
 • Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs: Ilze Elbere;
 • Latvijas Kultūras akadēmija: Anda Laķe un Liene Ozoliņa (Kultūras socioloģijas un menedžmenta katedra);
 • Latvijas Lauksaimniecības Universitāte: Kaspars Kovaļenko un Armands Vekšins (LLU Veterinārmedicīnas fakultāte);
 • Latvijas Organiskās sintēzes institūts: Kristaps Jaudzems;
 • Latvijas Universitāte: Marija Semjonova - Reinholde (LU Humanitāro zinātņu fakultāte), Marija Dunce (LU Cietvielu fizikas institūts), Ilze Dimanta (LU Bioloģijas fakultāte, LU Cietvielu fizikas institūts);
 • Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava": Dainis Ruņģis;
 • "Matīses Veterinārās pataloģijas serviss": Ilze Matīse - Van Houtana;
 • Rīgas Stradiņa universitāte: Ivars Vanadziņš (RSU Darba drošības un vides veselības institūts);
 • Rīgas Tehniskā universitāte: Arita Dubņika (RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrs), Kārlis Dreimanis (RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs), Sandis Spolītis (RTU Telekomunikāciju institūts);
 • "Tilde": Mārcis Pinnis;
 • Ventspils Augstskola: Artūrs Vrubļevskis (Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs);
 • Vidzemes Augstskola: Gatis Krūmiņš;
 • Zinātniskais Institūts BIOR: Ingars Reinholds.


Precīzs grafiks un sarunu laiki aplūkojami, klikšķinot šeit.

Kā skolēni var piedalīties ""Zinātne.Zoomed.In?

 1. No saraksta "kurp.es" kalendārā skolotājs izvēlas dienu un laiku, kad klase var tikties ar zinātnieku;
 2. kalendārā pieejams apraksts par zinātnieku un pieteikšanās anketa, kur skolotājs reģistrē klasi (bez skolēnu personas datiem). Klases var pieteikties uz vairākām sarunām, tomēr jāņem vērā, ka katrā sarunā ir ierobežots skolēnu skaits;
 3. pēc reģistrācijas skolotājs savā e-pastā saņem "Zoom" pieejas datus, kurus nosūta klasei, kas tiksies ar zinātnieku;
 4. pirms sarunas skolotājs aicina klasi noskatīties trīs minūšu garš video par zinātnieku vai zinātnieci (saite uz video pie zinātnieka apraksta kurp.es kalendārā), ar kuru būs tikšanās, lai skolēni gūtu ieskatu tēmā;
 5. sarunas laikā skolēni varēs zinātniekam uzdot jautājumus "Zoom" tērzētavā un interesantākā jautājuma autors/-e saņems pārsteiguma balvu no ministrijas.


Pavasarī rīkoto ""Zinātne.Zoomed.In" 24 sarunu ieraksti pieejami šeit, bet tagad notiks tikšanās ar citiem zinātniekiem (sarakstā iespējamas izmaiņas). Detalizētākai informācijai par pasākuma norisi ministrija lūdz sazināties, zvanot 29104032 vai rakstot inta.pedina@izm.gov.lv.

""Zinātne.Zoomed.In" notiek ERAF projekta Nr. 1.1.1.5/17/I/002 "Integrētie nacionālā līmeņa pasākumi Latvijas pētniecības un attīstības interešu pārstāvības stiprināšanai Eiropas pētniecības telpā" ietvaros.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Zinātne Latvijai Izglītība Izglītības un zinātnes ministrija Toms Grēviņš Zinātne
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form