"Delfi TV ar Jāni Domburu" tiešraidē "mācības 2020., prognozes 2021." atbildes uz jautājumiem sniedza Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks, Dailes teātra direktors Juris Žagars un bijusī Satversmes tiesas priekšsēdētāja, šobrīd Eiropas Savienības Tiesas tiesnese Ineta Ziemele.

Lielāko daļu 2020. gada visa pasaule pavadījusi Covid-19 pandēmijas apstākļos. Slimības izplatības samazināšanai tika pieņemti dažādi ierobežojumi, kuri būtiski ietekmēja gan Latviju, gan visu pasauli – ekonomiku, kultūru un citas nozares, arī cilvēku iespējas un tiesības.

Ar Covid-19 izraisīto krīzi saistīti arī dažādi politiskie lēmumi un paziņojumi, kas izraisījuši pretrunīgas reakcijas, bet optimistiskās prognozes, ka krīze ātri beigsies, nepiepildās, un vīrusa būtiska ietekme turpināsies arī 2021. gadā.

Arī raidījuma viesiem 2020. gads nesis nopietnas pārmaiņas - ekonomists Mārtiņš Kazāks darbu Latvijas Bankas prezidenta amatā uzsāka īsi pirms iepriekšējās gadu mijas. Aktieris un uzņēmējs Juris Žagars par Dailes teātra direktoru kļuva marta sākumā, tikai dažas nedēļas pirms Covid-19 pandēmijas dēļ uz laiku tika aizliegti pasākumi ar skatītājiem. Savukārt juriste Ineta Ziemele šoruden pameta Latvijas Satversmes tiesas priekšsēdētājas amatu, lai pārceltos darbā uz Eiropas Savienības Tiesu.

Gada noslēguma sarunā ar trīs dažādu nozaru personībām vērtēsim, kādus secinājumus ir pamats izdarīt par aizvadītā gada notikumiem gan mūsu valstī, gan starptautiskā mērogā, un kas Latvijā ļautu turpmāk labāk pārvarēt Covid-19 krīzi.

Piedāvājam noskatīties raidījuma spilgtākās epizodes:

Ziemele atzina, ka, viņasprāt, dažādus ierobežojumus, tostarp mājsēdi jeb komandantstundu vajadzēja noteikt jau agrāk – 02:07.

Savukārt Žagars kritizēja valdību par nozaru un sabiedrības neuzklausīšanu, pieņemot lēmumus. Viņš arī pauda uzskatu, ka Latvijai robežas bija jāslēdz jau vasaras beigās – 06:14.

Kazāks savukārt norādīja uz būtiskākām atšķirībām valsts un privātā sektora domāšanas veidā – to cik pieļaujamas ir kļūdas – 13:55.

Latvijas Bankas prezidents arī atzina, ka Covid-19 krīzi izjūt visi, kaut tā nav negtīvi ietekmējusi visas sabiedrības ienākumus. Viņš arī izteica optimistisku prognozi par to, cik ilgi vēl turpināsies Covid-19 izraisītā krīze – 15:55.

Runājot par ierobežojumu tiesiskumu, Ziemele pauda, ka būtiski ir, vai lēmumi pirms pieņemšanas tiek apspriesti ar sabiedrību. Viņa arī norādīja, ka vienu no pavasarī noteiktajiem ierobežojumiem Satversmes tiesa jau atzinusi par prettiesisku – 21:51.

Runājot par protestiem pret ierobežojumiem, kas noteikti Covid-19 izplatības mazināšanai, Žagars atgādināja, ka "tev nav tiesības mani apdraudēt". Viņš gan pauda pārliecību, ka ierobežojumu kritiķi ir nevis "stulbāki", bet vienkārši "mazāk informēti" – 24:44 un 27:44.

Viesi apsprieda gan valdības, gan Valsts prezidenta komunikācijas īpatnības, skaidrojot sabiedrībai noteiktos ierobežojumus – 38:31.

Žagars atzina, ka šis gads tikai nostiprinājis pārliecību, cik māksliniekiem nepieciešams "dzīvais kontakts" ar auditoriju ir nepieciešams un digitāli risinājumi to nespēj aizstāt – 42:52.

Skarot ar vīrusu nesaistītas tēmas, Ziemele pauda pārliecību, ka plašu rezonansi šogad raisījušie Satversmes tiesas spriedumi jautājumos par seksuālo minoritāšu tiesībām un sociālo nodrošinājumu bijuši pamatoti un tiesa stingri turējusies savu pilnvaru robežās – 47:14.

Sarunas dalībnieki apsprieda arī "pandēmijas nogurumu", tādēļ Žagars atgādināja par dažām uztveres īpatnībām, par ko pārliecinājušies alpīnisti – 01:00:58.

Ziemele atklāja, kādēļ uzskata, ka Covid-19 krīzei ir "sudraba maliņas" – 01:04:26.

Savukārt Kazāks atzīmēja vēl kādu Covid-19 krīzes mācību – 01:22:40.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties DELFI plus abonementu:
Kāpēc abonēt DELFI plus?
Esi DELFI plus abonents?

Tags

Koronavīruss Covid-19 DELFI plus Ineta Ziemele Juris Žagars Latvijas Banka Satversmes tiesa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form